spor yapmanın faydaları

Sporun insan sağlığına faydaları uzmanlar tarafından sürekli olarak dile getiriliyor olsa da aktif iş yaşamı hayatımızın büyük bölümünü kapsadığından dolayı birçoğumuz spor yapamıyoruz. Bu durumun bilincinde olduğumuzdan dolayı sizleri spor yapmaya teşvik etmek adına sporun sağlığımıza faydaları hakkında maddeler halinde bilgiler vereceğiz. Sayfamızdan kısaca sporun sağlığımıza yararları nelerdir konusunda maddeler halinde bilgiler alabileceksiniz. Büyük bölümünüz bu faydaları öğrendikten sonra büyük ihtimalle spor yapmaya vakit ayıracaktır. Günümüzde birçok hastalık insanların durağan bir yaşam sürmesinden dolayı ortaya çıkıyor. Vücudunuzu ne kadar fazla çalıştıracak olursanız hastalıklara karşı o derece daha dirençli bir hale gelirsiniz. Bu yüzden mutlaka vücudunuzu geliştirmek adına ve sağlıklı bir yaşam sürmek için spor yapmaya özen gösterin. Gelin hep birlikte sporun sağlığımıza faydaları nelermiş öğrenelim.

Spor yapmanın insan sağlığı açısından çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bunların en önemlisi kişinin sağlığının değerini anlamasına yardımcı olmasıdır. Spor yaptığınız dönem ile spor yapmadığınız dönemi karşılaştıracak olursanız vücudunuzda gerçekten de ciddi değişimlerin olduğunu görebilirsiniz. Bu durum şüphesiz yaşam kalitemizin artmasına yardımcı olmaktadır. Kişinin fiziksel performansı arttığı zaman sosyal yaşamındaki başarısı da artmaktadır. Bu yüzden spor yapan ve yapmayan kişiler kıyaslanacak olursa spor yapanların daha başarılı insanlar olduğu gözlemlenebilir.

Spor yapmak kişilerin fiziksel performansının artmasını sağladığı gibi vücut içerisinde yer alan organların daha düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Uzmanlar özellikle spor yaparak kalp rahatsızlıklarının engellenebileceğini belirtmektedir. Spor yaparken vücuda yüksek oranda oksijen alındığından dolayı vücudun maksimum oksijen kapasitesine ulaştığını söyleyebiliriz. Yüksek oranda oksijen alınması hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağladığı için spor yapan kişilerin hücreleri daha canlı ve gençtir. Bu da yaşlılık belirtilerinin daha geç dönemlerde ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Spor yapan kişilerde kan akış hızı artar ve bu durum yüksek tansiyon riskinin ciddi anlamda azalmasına yardımcı olur. Eğer yüksek tansiyon probleminiz varsa düzenli olarak spor yaparak tansiyon değerlerinizin dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Spor yapmak ayrıca kandaki iyi kolesterol değerlerinin artmasına yardımcı olur. Buna paralel olarak kötü kolesterol değerlerinin düşmesine vesile olmaktadır. Spor yaparken kan akış hızı arttığından dolayı kalp damar dolaşımı ciddi anlamda gelişme gösterir. Vücut yüksek performansla çalıştığından dolayı spor yapan kişiler spor yapmayanlara oranla daha geç yorulmaktadır.

Spor yapmak akciğer kapasitesinin artmasına yardımcı olur. Akciğerleriniz geliştiği zaman akciğerlerinize daha fazla oksijen alabilirsiniz. Bu sayede vücut için gerekli olan oksijen daha kolay bir şekilde temin edilebilir. Kalp krizi geçiren kişiler üzerinde araştırma yapıldığında periyodik olarak spor yapan kişilerin kalp krizinden kurtulma oranlarının daha yüksek olduğu tespit edildi. Bu yüzden ailenizde daha önceden kalp krizi geçirmiş olan kişiler varsa kendinizi koruma altına almak için düzenli olarak spor yapın. Spor yapmak kandaki yoğunlaşmayı azaltır bu sayede kalbin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Spor yapmak kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir. Sürekli olarak hastalanan bir kişiyseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için spor yapmaya başlayabilirsiniz. Spor yapmanın psikoloji üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Spor yapan kişiler sinir kontrolüne hakim olurlar ve bu sayede çeşitli psikolojik sorunlara karşı daha dik bir şekilde ayakta durabilirler. Çağımızda birçok insan psikolojik sorunlarla mücadele ettiği için özellikle psikolojik sorunlar yaşamamak adına spor yapılması mantıklı bir karardır.

spor yapmanın faydaları

Durağan yaşam süren kişiler gün içerisinde hareket etmediklerinden dolayı eklemlerinde tutulmalar ve buna paralel olarak ağrılar meydana gelir. Spor yapacak olursanız eklemleriniz açılır ve meydana gelen ağrılar yok olur. Özellikle bel ağrısı yaşayan kişiler spor yapmayı alışkanlık haline getirecek olursa yaşadıkları bel ağrıları büyük oranda ortadan kalkacaktır. Spor kemik erimesi gibi hastalıkların gelişmesini de ciddi anlamda azaltır. Ayrıca yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan kemik bozulmalarının da önüne geçtiği bilinmektedir. Sporun sağlığımıza faydaları tabii ki bunlarla sınırlı tutulamaz ancak en çok üzerinde durulan konuların bunlar olduğunu söyleyebiliriz. Spor yapmaya başladıktan sonra spor yapmadığınız dönem ile yaşamınızı karşılaştıracak olursanız sporun birçok faydasını kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Eğer sporun gerçek anlamda büyük faydasını gördüğünüz daha farklı hususlar varsa bunları bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here