Stres Kaynaklı Hastalıklar

Bir kişinin yaşamış olduğu stres hem psikolojik hem de bedensel sağlık durumunun olumsuz etkilenmesine neden olur. Çağımızda insanların mücadele ettiği hastalıklar incelenecek olursa birçoğunun stres kaynaklı olarak ortaya çıktığı görülebilir. Stres kaynaklı hastalıklar nelerdir denildiği zaman bu etkisinden dolayı ele alınabilecek çok sayıda hastalık bulunmaktadır. Stres kaynaklı olarak ortaya çıkan birçok hastalık yaşam kalitesini aşırı derecede düşürür. Bu etkisinden dolayı stres kaynaklı hastalıklar sınıfında yer alan hastalıklarla karşılaşmamak için stresi yaşamımızdan uzaklaştırmamız gerekiyor.

Stres kaynaklı hastalıklar nelerdir konusunun daha iyi bir şekilde ele alınabilmesi için stres kaynaklı hastalıklar psikiyatrik hastalıklar ve bedensel hastalıklar olarak iki sınıfta ele alınarak inceleniyor. Uzmanlar özellikle alkol ve sigaranın bu tarz hastalıkları tetiklediğini yani stresin artmasına neden olduğunu belirtmektedir. Eğer aşırı derecede stresli bir yaşamınız varsa özellikle alkol ve sigara tüketiminden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Stres hayatımı ne kadar olumsuz etkileyebilir diyorsanız gelin hep birlikte stresin neden olduğu başlıca hastalıkların neler olduğunu inceleyelim. Stres sadece sağlığınız olumsuz etkilenmesine neden olmaz. Yaşanılan stres ayrıca sosyal yaşamınızda da sorunlar yaşamanıza ve yalnızlaşmanıza neden olur.

Stres kaynaklı hastalıklar

Stres en çok depresyonun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yaşanılan depresyon hastalıklarının neredeyse %90’lık kısmı stres nedeniyle ortaya çıkar. Şizofreni ile alakalı bozukluklar da incelenecek olursa bunların da özellikle stres nedeniyle ortaya çıktığı görülebilir. Ayrıca kleptomani, uyku bozukluğu, davranış bozukluğu, beslenme bozukluğu ve kekemelik gibi sağlık sorunlarının da özellikle stres kaynaklı olarak ortaya çıktığı bilinenler arasında yer alır. Tabi ki bu tip psikolojik sorunların ortaya çıkmasında sadece stres etkili değildir ancak meydana gelen vakalar incelecek olursa bu vakaların yaklaşık olarak %85’lik bölümünün stres kaynaklı olara ortaya çıktığı görülebilir.

Sindirim sistemi ile alakalı sorunlar arasında bulunan reflü, mide spazmları ve ülser gibi hastalıkların meydana gelmesinde de stres büyük etkiye sahiptir. Bu yüzden sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde faaliyet gösterebilmesi için kişinin stresten uzak bir yaşam sürmesi önemlidir. Migren, sedef hastalığı, felç, akciğer kanseri, karaciğer kanseri, mide kanseri, tiroit ve şeker hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarının oluşmasında da stresin büyük bir paya sahip olduğu biliniyor. Hipertansiyon, saç kıran, meme kanseri, alyuvar yıkımı, lenf bezi iltihabı, prostat kanseri, kabızlık gibi daha birçok sağlık sorunun oluşmasına da stres neden olabilmektedir.

Stres Kaynaklı Hastalıklar

Görüldüğü gibi stres kaynaklı hastalıklar nelerdir dediğimizde çağımızda birçok insanın uzun yıllar boyunca mücadele etmek zorunda kaldığı hastalıklar karşımıza çıkıyor. Bu hastalıkların ortadan kaldırılması için öncelikli olarak mevcut stresin yok edilmesi gerekmektedir. Stresi yok etmek adına geliştirilmiş çok sayıda ilaç bulunsa da uzmanlar bu ilaçların geçici olarak çözüm sunduğunu belirtiyor. Yani stresin ilaçlar ile tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bu tip durumlarda stresi uzaklaştırmak için ne yapabiliriz diyorsanız şifanın kendi bedeninizde gizli olduğunu söyleyebiliriz çünkü yaşanılan stresi tamamen yok etmenin tek yolu kişinin bireysel olarak mücadele etmesidir. Stres sadece kişinin kendi iradesi ile tamamen ortadan kaldırılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here