stresten kurtulmak

Hayatın olumsuzlukları olanca hızıyla bizleri sarıp sarmalarken bu durumdan en derin şekilde psikolojimiz etkilenmektedir. Psikolojide meydana gelen olumsuzluklar stres olarak adlandırılmaktadır. Stres birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olduğu gibi insanın hayattan tat almamasına neden olur. Bu nedenden dolayı stres altında olan kişiler mevcut stresten kurtulmak için ellerinden geleni yaparlar. Her şeyi denemiş olmanıza rağmen üzerinizdeki stresi bir türlü atamıyorsanız sizlere stresten kurtulmanın yolları hakkında bilgi vereceğiz. Bu yöntemler sayesinde hepinizin üzerinizdeki stresi atmasını temenni ederiz.

Stres dış etkiler nedeniyle ortaya çıkan ruhen derin bir sıkıntının meydana gelmesi durumudur. Bazen trafik ışıkları, bazen ikili ilişkiler bazen ise iş ve okul derin bir stresin meydana gelmesine nede olabilmektedir. Stresten kurtulabilmenin tek yolu strese neden olan bu olumsuzlukların baştan defedilmesidir. Stres yaşamanıza neden olan şeylerden tamamen uzaklaşabilecek olursanız yaşamış olduğunuz streste doğal olarak yani kendiliğinden yok olacaktır.

Uzmanlar aşırı derecede stres yaşayan kişilere mum ışığında hayal kurmayı tavsiye etmektedir. Akşam karanlığı çöktüğünde bir mumu alın ve ışığına bakmaya başlayın. Mumun ışığına bakarken de bir yandan hayaller kurun. Bir süre sonra mum ışığının size vermiş olduğu enerji sayesinde aslında sıkıntılarınızın basit şeyler olduğunu, stres yapmanın gereksiz ve yersiz olduğunu hissedeceksiniz. Mum ışığında hayal kurma yöntemini deneyip olumlu sonuçlar alan çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar insanın kendi sesinin kendisini rahatlatıcı yönde etkisinin olduğu keşfedilmiştir. Stres anınızda şarkı söyleyerek anlık dahi olsa yaşadığınız stresten uzaklaşabilirsiniz. Stresi başınızdan defedemediğiniz zamanlarda, anlık rahatlama ihtiyacı duyduğunuzda insanlardan uzak bir köşeye çekilerek yüksek sesle şarkı söyleyin. Bedeninizdeki rahatlamaya şahit olunca emin olun çok şaşıracaksınız. Uzmanlar ayrıca bedende biriken aşırı elektrik yükünün de strese neden olduğunu söylemektedir. Stres halinde ayakkabılarınızı çıkarıp yalın ayak toprakta dolaşın. Toprak bedeninizde olan elektriği emerek ciddi anlamda rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca toprak üzerinde yalın ayak dolaştığınız sırada kahkaha atmaya çalışın. Attığınız kahkaha ciddi anlamda deşarj olmanızı sağlayacaktır.

İnsanların büyük bölümü boş boş oturmaktan dolayı strese girmektedir. Boş vaktinizin çok olmasından dolayı bir stres durumu söz konusuysa kendinize hobi edinmeye çalışın. Severek yapacağınız şeyler boş zamanlarınızı değerlendirip ruh halinizin bu durumdan pozitifi yönde etkilenmesini sağlayacaktır. Örneğin şiir yazarak, bisiklet sürerek ya da resim yaparak boş vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Ya da herkesten farklı bir hobiyi de gerçekleştirmenizde bir sıkıntı olmayacaktır.
stresten kurtulmak
Tüm sorunların ilacı kendisindedir. Eğer canınızın ciddi anlamda sıkılmasına neden olan durumlar söz konusuysa elinizden geldiğince kendinize pozitif yönde telkinler vermeye çalışın. İyi olacak, bunu da başaracaksın, bu durum ilk defa senin başına gelmedi sende diğer insanlar gibi bu duruma atlatacaksın ve sen çok güçlü birisin gibi telkinde ruhen ciddi anlamda rahatlamanızı sağlayacak olan klasik telkinlerdir.

Stresten kurtulmanın yolları bu şekildedir. Bazı durumlarda bireysel olarak verilen mücadele stresi defetmeye yetmeyebilir. Bu tip durumlarda yaşanılan stresin ciddi sorunlar ortaya çıkarmaması için kesinlikle psikolojik destek alınması gerekmektedir. Alacağınız psikolojik destek daha kısa süre içerisinde stresten kurtulmanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here