susuzluk

Su, vücudun en çok gereksinim duyduğu şeyler arasında yer aldığından ötürü vücuda yeterli oranda su alınmaması halinde kişi ciddi derecede susuzluk çeker. Özellikle oruç tutarken su içmek yasak olduğundan ötürü meydana gelen susuzluk ile gün boyu mücadele etmek zorunda kalınabilir. Aşırı derecede susuzluk yaşayan kişiler susuzluğu gidermenin yolları nelerdir diye merak ettiğinden ötürü sizleri bu konuda aydınlatacağız.

Oruç ibadetini yerine getirirken yaşanmış olan susuzluk problemi, profesörlerin birkaç önerisi ile tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Birçok birey, fazla su tüketmenin susuzluğu ortadan kaldıracağını düşünüp, sahurda veya iftarda bolca su içmeyi seçenek ederler. Ama bu fikir ferdin daha fazla susamasına neden olmaktadır. Bununla birlikte de hazım zorluğu ve şişlik gibi sorunlara neden olacaktır. Oruç açıldığında kısaca iftarda bedeninizin gereksinim duyduğu kadar su içmek sizin için yararlı olacaktır. Yeterli düzeyde su içmemeniz durumunda iç organlarınızın bu durumdan ciddi derecede zarar göreceğini bilmenizi isteriz.

Peş peşe bolca su tüketmek yerine, geç saatlerde az az tüketmeniz susuzluk çekmenizi engelleyecektir. Acıkmamak adına bedeninizin alamayacağı kadar yemek yemek yeniden susuzluk meselesine sebep olabilmektedir. Ne kadar fazlaca yiyecek tüketirseniz, o kadar su gereksinimi duyarsınız. Ek olarak fazla yiyecek yemek hazımsızlık, sızı, hazım problemi şeklinde emareleri de bununla beraber getirmektedir. Yağlı besinler, susuzluğu tetikleyen olguların başlangıcında bulunmaktadır. O yüzden daha fazla hafif ve ağır olmayan yemekleri seçenek etmelisiniz. Bu sayede vücudunuzun suya olan ihtiyacı ciddi oranda azalacaktır.

İftar sonrasında yahut sahur vaktinde çok fazla oranda kahve ve çay kullanımı su gereksiniminizi arttırmaktadır. Bununla birlikte uyku düzensizliği sorununa da neden olabilmektedir. Kafeinli içeceklerden ve gazlı sıvı gıdalardan uzak durmanızda fayda vardır. Su gereksiniminizi bir tek sudan değil meyvelerden de giderebilirsiniz. Bolca sulu meyveler bedenin gereksinim duyduğu su seviyesini dengeleyecek ve uzun zaman korumasına destek olacaktır. Bilhassa mevsimin meyvesi karpuz, susuzluk yok etmede tesirlidir. Şimdilerde gündemde olan meyan şerbeti de susuzluğu yok etmede etkisi kanıtlanmış olan bir besindir. Tatlı yemekleri seçenek etmek yerine meyve tüketiminde bulunmak gün boyunca susuzluk çekmemenize destek olacaktır. Bu etkilerinden dolayı bol su ihtiva eden gıdaları özellikle susuzluk sıkıntısı çekeceğiniz dönemlerde besin zincirinize eklemenizde fayda var.
susuzluk
Bu etmenlerin haricinde oruç sırasında birkaç hareket ile susuzluğunuzu deyim yerindeyse tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Özgün yoğa sistemi, hazım sistemi ve ağız arasındaki dengeyi korumakta ve susuzluk hissiyatını yok etmeye destek oluyor. Ağzınızı açıp dişlerinizin arasından dilinizi dışarıya doğru çıkarın ve bu sırada soluk alımını yani havayı dışarı üfleyerek dilinizi az az içerinize çekin. Sonrasında ağzınızı kapatın ve soluk alıp vermeye devam edin. En son nefesi burnunuzdan vermeye dikkat edin. Bu metot açlık ve susuzluk hissiyatını yoğun yaşadığınız anlarda işe yarayacaktır ve susuzluğunuzun ciddi oranda giderilmesine yardımcı olacaktır.

Yaşanılan susuzluk metabolizmanızı ciddi derecede olumsuz etkileyip yaşamınızı tehdit ediyorsa bu tip durumlarda olan kişilerin oruç tutmaması gerekmektedir. Sağlığınızı tehlikeye atmanız ileride ciddi sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden özellikle gün içerisinde minimum 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here