düşük tansiyon

Tansiyon düşüklüğü çoğu zaman bir rahatsızlığın belirtisi olarak kabul edilmektedir. Kalp yetersizliğinden, böbreklerde problemlerin meydana gelmesine ve tiroit gibi sıkıntılara kadar mühim veya geçici hallerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Düşük tansiyon problemini ortadan kaldırmak için kalıcı değil, geçici tedbir olarak tavsiye edilen tuzlu ayran, şekerli su her beden için müsait olmayabilir. Su tüketmek ve dinlenmek geçici rahatlama sağlar ancak kısa zaman içerisinde ilgili sorunun nüksetme ihtimali bulunmaktadır. Devamlı ve tertipli aralıklar ile ölçüm yaptırıp tabip iyileştirilmesi almanızı tavsiye ederim. Bu sayede düşük tansiyon probleminize kalıcı çözümler bulabilirsiniz.

Düşük tansiyon emareleri gözlemlendiğinde vakit kaybetmeden hekiminize gitmeli ve gerekli kontrol ve testler uygulandıktan sonrasında tabip kontrolünde iyileştirme dönemine geçilmelidir. İyileştirme sırasında hekiminiz düşük tansiyona yol açan nedenleri tespit edecek ve bu sebeplerin yok olmasına yönelik lüzumlu tıbbi müdahaleleri gerçekleştirecektir.

İyileştirme evresinde hekiminiz size kullanmanız gereken birtakım ilaçlar tavsiye edebilir, zaten düşük tansiyonu dengelemek adına çeşitli ilaçları tüketmekteyseniz ilaçları değiştirmeyi veya kullandığınız ilaçların dozunu azaltmayı ya da arttırmayı tavsiye edebilir. Buna dikkat etmeniz halinde düşük olan tansiyon değerleriniz dengelenecektir. Eğer modern tıp dünyasındaki yöntemlerden şifa bulamadıysanız makalemizin devamında yer alan alternatif tıp ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Tuz: Sodyum kan basıncının artmasını sağlayabilir, mütehassıslar düşük tansiyon problemiyle mücadele eden insanlara sodyum ihtiva eden tuz tüketimini önermektedirler. Sodyum özellikle ihtiyar ve rahatsızlarda negatif neticelere yol açabilir bundan dolayı ilk olarak hekiminize başvurmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde istenmeyen durumlar ile karşılaşma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Su: Bedenin ihtiyacı olmasıyla birlikte su içmemek tansiyona yol açabilir. Düzenli bir şekilde su tüketmek düşük tansiyon sorunlarını yok edebilir. Bu yüzden elinizden geldiğince gün içerisinde su tüketmeye özen gösterin. Bu sayede düşük olan tansiyon değerlerinizi dengeleyebilirsiniz.

Sağlıklı Kıyafet: Bacaklarda toplardamar genişlemesi, ayaklarda şişlikler ve sızılar kan basıncını etkileyebilir, bunun beraberinde bir de sağlıklı olmayan ayağı ya da bacağı sıkan çorap, pantolon benzer biçimde giysileri tercih etmek düşük tansiyona sebep olabilmektedir. Bu yüzden elinizden geldiğince bedeninizi sıkmayan bol elbiseleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Stres: Birdenbire yaşanmış olan keder, bunalım, çöküntü benzer biçimde ruhsal problemlerde tansiyonun düşmesine neden olabilir. Bu tip hallerde tıbbi yardım istemek en isabetli çözüm olarak kabul edilmektedir. Yaşadığınız stres zaman içerisinde daha büyük sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden mutlaka alanında uzman bir kişiden destek almanız gerekmektedir.

Bunlar düşük tansiyona karşı alınacak ve hiç bir riziko teşkil etmeyen klasik fiziki önlemlerdir. Bunların beraberinde birtakım besinler ve yiyecekler tansiyon düşüklüğüne yararlı olabilir.
düşük tansiyon
Tuzlu Su: Tuzda yer alan sodyum tansiyonu çoğaltır, bu sayede düşük kan basıncı düzeyinin dengelenmesini mümkün kılar. Bir tek çok fazla oranda iyot tüketiminden ne olursa olsun kaçınmalısınız. Tansiyonu düşürmek isterken öteki sıhhat problemlerine sebep olabilir. Bu yüzden tuzu dengeli bir şekilde tüketmeye özen gösterin.

Kahve: Kahve ve yanında tüketilen çikolata düşük tansiyonun bir süreliğine de olsa yükselmesine destek olabilir. Sıkça tansiyonu düşenler sabah saatlerinde güne bir fincan kahve ile başlayarak tansiyonunu dengeleyebilirler. Kafeinin çok kullanılması sakıncalı olabilir bu nedenle tek alternatifiniz kahve ile sınırlandırılmamalıdır. İçerisinde aynı oranda kafein bulunduran diğer besinleri de tüketebilirsiniz.

Üzüm: Üzüm organik olarak hipotansiyon iyileştirilmesi için muhteşem geleneksel tadavi yöntemi olarak benimsenir. Güne yayarak yaklaşık 30-40 üzüm, kuru üzüm yemek sahip olduğunuz düşük tansiyona şifa olabilir. Bunun beraberinde 3-4 badem yahut 10-15 kuş üzümü ilave edebilirsiniz. Bu da tansiyon değerlerinizin normale gelmesine yardımcı olacaktır.

Tansiyon günümüzde insanların en çok mücadele ettikleri problemlerden birisidir. Bunun böyle olmasının temel sebebi ise insanların dengeli bir şekilde beslenmemesidir. Tansiyon probleminizin olup olmadığı hususunda bilginiz yoksa yaşa göre tansiyon değerleri bağlantısından standartların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here