tarih şeridi

Birçoğumuzun ilk olarak ilkokul sıralarındayken okulda yer alan panolarda görmüş olduğu tarih şeridi, genel olarak geçmişten günümüze kadar meydana gelmiş olan olayların kronolojik sıraya göre dizilmesiyle oluşturulmuş olan bir bilgi şerididir. Tarih şeridi sayesinde olayların oluş şekilleri ve meydana geldiği tarihler daha kolay bir şekilde öğrenildiğinden dolayı eğitim sistemimiz içerisinde birçok alanda tarih şeridi kullanılmaktadır. Özellikle öğrencileri bu konuda bilinçlendirmek isteyen eğitmenler tarih şeridi yapımı ödevleri verdiği için öğrenciler tarih şeridi nasıl yapılır sorusunu soruyor. Bu yüzden sizlere tarih şeridi nasıl yapılır konusunda net bilgiler alabilmeniz için çeşitli tarih şeridi örnekleri sunulacak. Bu tarih şeridi örnekleri referans alınarak herkes kendi tarih şeridini yapabilecek konuma gelecektir.

Tarih şeridi yapacaksanız öncelikli olarak kronolojik sıralama nedir konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Kronolojik sıralama olayların meydana geliş tarihi referans alınarak yapılan sıralama türüdür. Bu sıralama ilk meydana gelen olaydan başlayarak son meydana gelen olaya doğru devam eder. Bir tarih şeridinde en çok dikkat edilmesi gereken kısım kronolojik sıralamadır. Bu sıralamada hata yapılmadığı müddetçe yapılan tarih şeridinde bir hatanın oluşma ihtimali bulunmamaktadır.

Tarih şeridi nasıl yapılır konusuna geçmeden önce tarih şeridi yapmak için gerekli olan malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir. Tarih şeridini yapmak için yaklaşık olarak 1 metre uzunluğunda karton alın. Tabi ki sizler dilediğiniz boyutta karton alabilirsiniz. Şerit üzerinde yer alacak olan şeyleri büyülterek ya da küçülterek tarih şeridinizi bu karton üstüne yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız tarih şeridini akılda kalıcı hale getirmek için olayları anlatan resimler hazırlayın. Bu resimleri tarih şeridinin üzerine yapıştıracaksınız. Bu malzemelere ek olarak makas ve yapıştırıcı da almanız gerekmektedir. Bu malzemeleri temin ettiyseniz tarih şeridinin yapımına geçebilirsiniz.

Tarih şeridine başlarken bu tarih şeridinin üzerinde yer alacak olayları bir dosya kağıdına kronolojik sıraya göre yazın. Daha sonra bu olayları uygun aralıklar oluşturarak karton üzerine tarihleri ile birlikte yazmanız gerekiyor. Bu yazım işlemi ilk olay sol kısımda, son olay ise sağ kısımda olacak şekilde olmalıdır. Bunu yaparken uygun aralıklar elde etmek için cetvel kullanabilirsiniz. Daha sonrasında yapmış olduğunuz tarih şeridinin akılda kalıcı olması için hazırladığınız resimleri olayların bulunduğu yerlere yapıştırın. Bu işlem sonrasında tarih şeridiniz bitmiş olacak. Tabi ki tarih şeridinin üzerine ekstradan notlar ekleyerek bu tarih şeridinin daha kapsamlı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Tarih şeridi hazırlama işlemi sizlere tüm detaylarıyla aktarılmış olsa da olayı daha iyi kavramanız için çeşitli tarih şeridi örneklerini sizlere sunmak istiyoruz. Tarih şeridi örnekleri referans alınarak tarih şeritleri hazırlanmalıdır çünkü bu örnekleri konu hakkında ciddi anlamda ön bilgi almanızı sağlayacaktır. Tarih şeridi denildiğinde sadece Türk tarihi aklınıza gelmesin. Bilimden edebiyata, müzikten spora kadar birçok alanda tarih şeridi hazırlanarak kullanılabilir. Gelin sizler için bir araya getirdiğimiz tarih şeridi örnekleri nelermiş göz atalım.

Tarih şeridi nedir, tarih şeridi nasıl yapılır ve tarih şeridi örnekleri hakkında en ince ayrıntıya kadar bilgiler ele alındı. Size verebileceğim en önemli tavsiye kesinlikle tarih şeridi hazırlarken resimlerden yararlanın. Tarih şeridinizin üzerine ne kadar açıklayıcı resimler koyarsanız o derecede anlatmak istedikleriniz kolay bir şekilde anlaşılır. Resimli bilgiler insanların fotoğrafik hafıza daha güçlü olduğu için daha akılda kalıcı olmaktadır. Bu yüzden her alanda resimlerden yararlanmak çalışmalarınızın başarıya ulaşması için etkili olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here