Tarım Sigortası

Emekli maaşı almak imkansız hale gelmiş olsa da özellikle tarım sigortası sağlık alanında yapılan çeşitli reformlar nedeniyle talep edilen sigorta türlerinden birisi haline geldi. Tarım sigortası yaptıran kişiler emekli maaşı hesaplama konusunda bilgi istedikleri gibi emekli maaşları ne kadar konusunu da merak etmektedir. Sizlerinde bildiğiniz gibi emeklilik yaşı ciddi anlamda arttırılmış durumda. Ömrünüz vefa ederse ne kadar maaş alacağınızı gelin öğrenelim.

Tarım sigortası çiftçilik ile uğraşan kişilerin sağlık güvencesi kazanmak adına yaptırmış oldukları sigorta türüdür. Özellikle genel sağlık sigortasının zorunlu tutulmasıyla birlikte, boşa para ödemek isteyen çiftçiler tarım sigortasına yönelmiş durumda.

Tarım sigortası yaptıran bir kişinin emekli olabilmesi için en az 3600 gün pirim ödemiş olması gerekmektedir. 3600 gün prim ödeyip yaşı küçük olan çiftçiler ise maalesef yaş sınırları gelmeden emekli olamamaktadır. Yaş sınırı erkeklerde 65, kadınlar da 60’tır. Emekli olmak için tek yaş ilgili yaşa ulaşmış olmak ve en az 3600 gün pirim ödemiş olmaktır. Zaman içerisinde kanunsal değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenden dolayı makalemizdeki bilgiler eski kalabilir. Mağdur olmamak adına güncel bilgileri emekli sandıklarından alabilirsiniz.

Tarım sigortası emekli maaşı ödenen prime göre değişmektedir. Ödenen prim ne kadar yüksek olursa alınan maaşta ö derece yüksek olacaktır. Emekli maaşı hesaplama konusunda yaptığımız incelemeler sonucunda en düşük primden ödeme yapmış olan bir emeklinin yaklaşık olarak 850 TL gibi bir maaş aldığını gördük. Yani en az primden ödeme yapacak olursanız asgari olarak belirtmiş olduğumuz rakamlar civarında bir emekli maaşı alacaksınız.
Tarım SigortasıTarımda modernleşmeye gidilmesiyle birlikte çiftçilik popüler mesleklerden birisi haline gelmiş durumda. Atalarımızın dediği gibi çok sesin çok yankısı olur. Tarım sigortası yaptıran kişiler birlik olup seslerini daha fazla yükseltecek olursa emekli maaşı gibi durumlarda iyileştirme yapılması muhtemeldir. Tarım sigortası ile alakalı bir gelişme olması halinde sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here