Teknoloji, gündelik yaşamın neredeyse her yerinde yer alsa da teknolojinin zararları özellikle teknolojik gelişmeler meydana geldikçe daha çok hissedilmeye başlanmıştır. Duyarlı kişiler maddeler halinde teknolojinin zararları nelerdir konusunda bilgi alıp çevresinde yer alan kişileri bilinçlendirmek istedikleri için sizlere teknolojinin ne gibi zararlarının olduğunu aktarmaya çalışacağız. Sizlere her ne kadar teknolojinin zararları konusu üzerine bilgiler sunsak da teknolojinin emin olun çok sayıda faydası da bulunmaktadır. Saydığımız zararları okuduktan sonra teknolojik gelişmelere küsmenize gerek yoktur ancak elinizden geldiğince hayatınızı durağan hale getirecek teknolojik gelişmelerden uzak durmanız faydalı olacaktır.

Teknolojinin zararlarını ele aldığımızda özellikle doğa koşulları üzerinde büyük zararların meydana geldiğini görüyoruz. Çevre kirliliğinin inanılmaz boyutlara ulaşmasında ki temel neden şüphesiz teknolojik gelişmelerin beraberinde getirmiş olduğu zararlardır. Gelin farkında olmadan teknoloji hayatımıza ne gibi sakıncaları sokuyor öğrenelim.

Teknolojinin Zararları

• Teknolojik gelişmeler özellikle motorlu taşıtlar üzerinde olmaktadır. Düne kadar aşırı derecede pahallı olan otomobiller teknolojik gelişmeler sayesinde her ailenin alabileceği bir fiyata ulaşmıştır. Hal böyle olunca her yıl bir önceki yıla oranla daha fazla araç trafiğe çıkmakta ve bu durumda egzoz dumanı miktarının artmasına neden olmaktadır. Artan egzoz dumanı da ozon tabakasının delinmesine ve bu nedenle güneşin zararlı ışınlarının dünyaya ulaşmasına neden olmaktadır. Ozon tabakasında meydana gelen delinmenin önüne geçilmeyecek olursa bu durum zaman içerisinde ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir.

• Dünya genelinde insan nüfusu arttıkça kırtasiye masrafları da artmaktadır. Kırtasiye ürünleri içerisinde yer alan kağıt, günlük yaşantımızda en çok gereksinim duyduğumuz maddelerden biridir. Sizlerinde bildiğiniz gibi kağıt üretimi yapabilmek için ağaçlar kesilmektedir. Ağaçların bilinçsiz bir şekilde kesilmesi sonucunda dünyanın akciğerleri yok olmaktadır çünkü ağaçlar gündüz vakitlerinde havaya oksijen vererek havanın temizlenmesini sağlamaktadır. Durum böyle devam edecek olursak havadaki oksijen miktarı azalacağından dolayı ciddi solunum yolu problemleri ortaya çıkabilir.

• Teknolojik gelişmeler beraberinde sanayi alanında gelişmeleri getirir. Kurulan fabrikalar üretimleri esnasında bacalarından zehirli gazları atmosfer ortamına bırakırlar. Yaşanan bu durum havanın aşırı şekilde kirlenmesine ve asit yağmurlarının oluşmasına neden olmaktadır. Asit yağmurları nedeniyle dünya genelinde büyük tahribatlar meydana geldiği biliniyor. Fabrikaların bacasından çıkan zehirli gazların filtre edilmemesi durumunda kirlenen hava insan sağlığını ciddi derecede tehdit eden bir etken haline gelecektir.

• Fabrikalar dış ortama sadece zehirli gaz bırakmamaktadır. Birçok maddenin üretilmesinde sizlerin de bildiğiniz gibi çeşitli kimyasallar kullanılır ve bu kimyasallar kanser gibi çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olur. Fabrikalardaki hızlı artış devam edecek olursak çevreye arsenik, siyanür ve fenol gibi zehirli maddeler hızla yayılmaya devam edeceğinden dolayı dünya yaşanamaz bir hale gelecektir.

• Günümüzün en büyük teknolojileri içerisinde şüphesiz nükleer santraller yer almaktadır. Nükleer santrallerde meydana gelen patlamalar sonucunda nükleer sızıntı meydana geldiğinden dolayı çevre aşırı derecede kirlenir. Meydana gelen bu nükleer sızıntılar DNA sarmalında mutasyonların meydana gelmesine ve canlıların kalıtsal olarak değişmesine neden olur. Bu da sakat canlıların dünyaya gelmesi anlamına gelmektedir.

• Cep telefonları insanların vazgeçemedikleri en büyük teknolojilerden birisidir. Cep telefonlarını aktif etmek adına kullanılan baz istasyonları ciddi derecede manyetik kirlenmenin oluşmasına neden olur. Bu manyetik kirlenme insanın sahip olduğu manyetik alanın bozulmasına ve çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Manyetik kirlenmenin geleceğin en büyük sorunu olacağı düşünülmektedir.
teknoloji zararları
Sizlerin de gördüğünüz gibi teknolojinin zararları gerçekten de saymakla bitmiyor. Teknolojinin zararlarına maruz kalmamak için elimizden geldiğince teknolojiyi kullanmamaya özen göstermeliyiz. Bu duruma dikkat etmeyecek olursak teknolojinin zararlarına maruz kalırız ve yaşanan bu durumda sağlık problemleri yaşamamıza neden olur. Tabi ki zararları var diye teknolojinin yararları da görmezden gelinmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here