Televizyon izlemenin zararları
Televizyon izlemenin zararları

Televizyonun yaraları olduğu kadar zararları da hafife alınmayacak kadar fazladır. Televizyon en çok kullanılan kitle iletişim araçları arasında yer alsa da televizyonun insanlara zararları etkisini her geçen gün daha fazla göstermektedir. Televizyon izlemenin zararları nelerdir denildiğinde elbette ki televizyondan tamamen uzak durulması akla gelmemelidir. Bu konumuzda üzerinde durulacak olan şey aşırı derecede televizyon izlemenin zararlarıdır çünkü televizyon izlemek birçok kişide bağımlılık duygusunun oluşmasına ve bu yüzden sosyal çevresinden kopmasına neden olmaktadır.

Uzmanlara göre sosyal hayatın bitmesi ya da bitme noktasına gelmesi, televizyon izlemenin en büyük zararı arasında yer alır. İnsanlar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda neredeyse her insanın günde minimum 4 saat civarında televizyon izlediği tespit edilmiştir. Doğru kullanılması durumunda en önemli kitle iletişim aracı olabilen televizyon, yanlış kullanıldığında çeşitli zararları beraberinde getirir.

Teknoloji dünyasının en önemli nimetlerinden birisi olan televizyonun sadece faydalarından nasiplenmek istiyorsanız, öncelikli olarak bilinçli bir kullanıcı olmaya özen gösterin. Buna dikkat ettiğiniz müddetçe televizyonun zararları eminiz ki sizleri etkilemeyecektir.

Aslında televizyondan çok televizyonda yer alan yayınların insanlara zararı vardır. En çok izlenen televizyon yayınlarını incelediğimizde karşımıza boş bilgilerden ibaret olan diziler çıkmaktadır. İnsanların büyük bölümü neredeyse haftanın her günü sadece boş bir kutuya bakarak sevdikleri diziyi izleyip vakit geçirmektedir. Kendilerine neden bunu yaptığı sorulduğunda ise stres atmak için televizyon izlediklerini söylemektedirler.

Maddeler Halinde Televizyon İzlemenin Zararları

Elbette her birimizin stres atmaya ihtiyacı vardır ancak boş bir kutuya bakarak 3 ila 4 saatimizi geçirdiğimizde, çevremizde olan kişileri de boşladığımızı anlamalıyız. Örneğin bir aile babası bir diziyi sevdiğinden dolayı her akşam ilgili diziyi izlemek için 4 saatini ayırıyorsa, bu 4 saat içerisinde eşinden, çocuklarından, annesinden ve babasından tamamen soyutlanacaktır. Bu da zaman içerisinde aile bağlarının kopmasına neden olacaktır.

televizyon zararları

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi televizyonun en büyük zararı şüphesiz sosyal çevre üzerinde kendisini göstermektedir. Makalemizin devamında televizyonu izlemenin zararları maddeler halinde yer almaktadır. Eminiz bu maddeleri okuduğunuz zaman sizler de televizyonun zararlarından nasiplendiğinizi büyük ölçüde anlayacaksınız.

  • Kişi sürekli olarak televizyon başında kaldığı zaman vücudunda melatonin azalması meydana gelir ve bu durum ciddi bir hormonsal dengesizliğin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum sürekli bir şekilde devam edecek olursa kişinin bağışıklık sisteminde çökmeler başlar ve beraberinde birçok hastalık kendisini göstermeye başlar. Nedensiz bir şekilde sürekli olarak hastalanan insanlar incelenecek olursa büyük bölümünün televizyon bağımlısı olduğu gözlemlenebilir.
  • Uzun süre televizyon izlemek ve bunun bağımlılık haline dönüşmesi, kişinin hastalık derecesinde uyku problemleri yaşamasına neden olur.
  • Yaşı küçük olup televizyon başında uzun süre kalan çocuklar üzerinde yapılan incelemeler neticesinde bu tarz çocuklarda erken ergenlik döneminin görüldüğü ve çeşitli ruhsal dengesizliklerin ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu durumun böyle olmasındaki en büyük neden çocukların televizyon aracılığıyla cinsellik ile çok erken dönemde tanışmasıdır. Cinsellik ile çok erken dönemde tanışılması çocukların psikolojik rahatsızlıklar yaşamasına ve erken ergenlik döneminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Uzmanlar bu yüzden ebeveynlere çocuklarına televizyon izleme sınırı getirmesini tavsiye ediyor. Ayrıca çocuklarınızın sadece sizlerin belirlemiş olduğunuz televizyon yayınlarını izlemelerine dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
  • Televizyon programlarının büyük bölümü insanların zaaflarını kullanmaktadır. İnsanlar zaaflarından dolayı bu tarz televizyon yayınlarının bağımlısı haline gelmektedir. Yani birçok televizyon yayınının bizleri aptal konumuna getirdiğini söylememiz mümkündür. Televizyon yayıncılarının temel amacı yüksek reyting almak olduğundan dolayı sizlerin aptal konumuna düşmesi emin olun onların umurunda değildir. Bu yüzden kesinlikle zaaflarınızı kullanan ve aptal durumuna düşmenize neden olan televizyon yayınlarından uzak durunuz.
  • Göz, uzun süre boyunca bir şeye odaklandığı zaman göz kaslarında hasarlar meydana gelir. Bu durum uzun süre boyunca televizyon izleyen kişilerde göz bozukluklarının yaşanmasına neden olur.
  • Uzun süre boyunca televizyon izleyen çocukların ruhsal durumlarında sertleşme meydana gelir. Akranlarına oranla daha agresiz ve saldırgan bir hale bürünürler.
  • Fazla televizyon izlemek çeşitli göz problemlerinin ortaya çıkmasına neden olduğu gibi insanın düşünmesini de engellemektedir. Televizyon görsel içerikli olduğundan dolayı beyin televizyon izlerken düşünme kabiliyetini kaybeder. Bu da zaman içerisinde kişinin düşünemez bir kişilik haline gelmesine neden olur. Yaşı küçük olan bireylerde görülen zeka geriliğinin en büyük nedenleri arasında aşırı televizyon izlemek gösterilmektedir.
  • Televizyon yayınlarının büyük bölümü batı özentisidir. Bu durum kültürün unutulmasına ve batı kültürünün aşılanmasına neden olur.

Uyarı: Çocuğunuzun kültürünü unutmaması yani batı kültüründen etkilenmemesi için kesinlikle kültürel değerlerimizin yer aldığı, bilgi seviyesi yüksek olan televizyon yayınlarını izlemeye çalışın. Bu sayede hem çocuğunuz hem de sizler televizyon aracılığıyla yeni bilgiler öğrenebilir ve bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz. Çünkü televizyonlarda yer alan yayınların hepsinin kötü olduğunu söylemek mümkün değildir. Ayrıca teknolojinin zararları makalesine de bilinçlenmek adına göz atın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here