tema vakfı

Tema vakfı; erozyon sonucunda toprak kaybedilmesini bir yok oluş olarak gören, insanları bu konuda bilinçlendirmek adına faaliyet gösteren bir kuruluştur. Tema vakfı ve bu vakfın görevleri hakkında sosyal medya üstünden bilgiler verilmektedir. Buna rağmen eksik kalan kısımların olduğunu düşünerek tema vakfını bir bütün halinde ele almak istiyoruz.

Tema Vakfının Görevleri ve Misyonu

Tema vakfı, çeşitli organizasyonlarda ön planda yer alan önemli bir kuruluştur. Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı ismi ile 11 Eylül 1992 tarihinde Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyiğit tarafından kurulmuştur. İlk kurulduğu yıllarda küçük bir kitleyle güzel işlere imzasını atan Tema vakfı, yıllar içerisinde gönüllülerin desteğiyle büyük bir kuruluş haline geldi.

Tema vakfının misyonunda toprak yer alır. Temel amaç toprağa hakkettiği değerin verilmesidir. Bunun içerisinde toprağa zarar vermeden toprağı değerlendirmek de yer alır. Sizler de toprağa hak ettiği değeri kazandırmak için Tema vakfına katılıp bu alanda gerçekleştirilen faaliyetlere katılabilirsiniz.

tema vakfı

Tema vakfı, ülke genelinde fidan dikimiyle alakalı birçok projeye liderlik etmiştir. Ayrıca bu tarz fidan dikme projelerinde yer almaya devam etmektedir. Misyonu dünyayı kurtaracak nitelikte olduğu için dünya genelinde bilinen bir vakıf haline geldiği de biliniyor.

Tema vakfı ancak sizlerin yapacağı yardımlar ile büyüyerek daha güzel işlerin altına imzasını atabilecektir. Tema vakfına katkıda bulunmak isteyen çok sayıda kişi olduğundan dolayı ne tür yardımlarda bulunabileceğinizi sizlere maddeler halinde aktarmak istiyoruz.

Tema Vakfına Katkı Sağlamanın Yolları

  • İlk olarak Tema vakfına üye olabilirsiniz. Tema vakfının amacını iyi bir şekilde kavradıktan sonra daha fazla güç toplamak adına çevrenizde yer alan kişilerin bu vakfa üye olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sosyal şuuru geliştirme icraatlarına ve aktivitelerine katılabilirsiniz. Aktiviteler sonrasında öğrendiklerinizi insanları sıkmamaya dikkat ederek gündelik yaşantınızda da çevrenizde yer alan kişilere aktarabilirsiniz.
  • Tema vakfının en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden birisi eğitmenlerdir. Özel kurslara katılarak Tema vakfında eğitmen olarak görev alabilir ve bu sayede insanları bilinçlendirebilirsiniz.
  • Tema vakfı hem maddi gelir sağlamak hem de insanları bilinçlendirmek adına çok sayıda yayın yapmaktadır. Bu yayınları alarak Tema vakfına büyük katkıda bulunabileceğiniz gibi Tema vakfının ana düşüncesini daha iyi bir şekilde kavrayabilirsiniz.

Dünya genelinde ve ülkemizde karşılaşılan en büyük sorun toprağın gerektiği şekilde kullanılmamasıdır. Hatta bunun aksine toprağın yanlış şekilde kullanıldığını söylemek mümkündür. Tema vakfı, bunun bilincine varmış insanlarla birlikte insanları bilinçlendirmek adına mücadele etmektedir. En önemli amaçları insanlara toprağı verimli ve düzgün bir şekilde kullanmayı öğretmektir.

Tema vakfı fidan dikimi

Tema vakfı bünyesinde Genç Tema adı altında çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir. Tema vakfının amacı, 7’den 77’ye tüm bireylere toprak erozyonunun etkilerini anlatmak ve önlem alma konusunda bilinçlendirmektedir.

Tema vakfı olanca gücüyle toprağın verimli kullanılması konusunda insanları bilinçlendirmeye çalışsa da insanlar kişisel çıkarları uğruna dünyayı yok etmeye devam ediyor. İnsanların bu yok oluşu görmesi için mücadele vermeye devam etmek gerekiyor. Atılan adımlar küçük görünse de Tema vakfının dünyaya karşı duyarlılığını bilgitimi.com ailesi olarak desteklemeye devam ediyoruz.

Tema vakfı üyeleri önlerine her gün yeni bir engel çıkmasına rağmen toprağı ve doğayı korumak adına savaşacaklarını, bilinçlenmeyen tek insan kalmayana dek yılmadan çalışacaklarını belirtmektedir. Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakabilmek adına Tema vakfı ile başlatılan bu harekete dahil olmanızı temenni ederiz. Sivil toplum örgütlerinin kuruluş amaçları bağlantısına göz atarak Tema vakfı gibi kuruluşların ne amaç güttüğü hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here