Tetanos halk arasında genel olarak ayağa çivi batması sonucunda ya da vücudun herhangi bir yerinin bir metal ile kesilmesi sonucunda ortaya çıktığı düşünülen hastalıktır. Ancak tetanos hastalığının ortaya çıkması için vücudun metal ile temas etme gereksinimi bulunmamaktadır. Tetanosun oluşması için vücut üzerinde herhangi bir açık yara olması yeterlidir. Tetanos nedir diyecek olursanız sizlere klostridium tetani adı verilen bakterinin açık yaralardan vücuda girmesi sonucunda bu bakterilerin öldürücü enfeksiyon oluşturmasına neden olan zehri vücuda salması sonucunda ortaya çıkan hastalıktır diyebiliriz. Tetanos belirtileri bariz bir şekilde gözlemlenebilir ve önemsenmemesi durumunda ölümcül sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı tetanos sorunu ile mücadele eden kişilerin en kısa zaman içerisinde tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Tetanos hastalığına neden olan bakterinin zehir saçması sonucunda vücutta zehirden ötürü ciddi kasılmalar ve nöbetler meydana gelebilmektedir. Hastalığının ilerlediği zamanlardaki en önemli belirtileri arasında vücudun kasılmalardan dolayı katılaşması yer almaktadır. Tetanos hastalığına neden olan bakteri yaşam alanlarımızın neredeyse her yerinde yer alabilmektedir. İlgili hastalığa neden olan bakterilerin yoğun bir şekilde bulunduğu yerler arasında insan bağırsakları, hayvan bağırsakları ve tüm canlıların dışkıları yer almaktadır.

İlgili hastalık genel olarak açık yağlardan kaynaklandığından ötürü doğada ya da herhangi bir yaşam alanında meydana gelen tüm yaralanmalar önemsenmeli ve hastalığının ortaya çıkma olasılığı her daim göz önünde bulundurulmalıdır. Hastalık önemsenmeyecek olunursa vaka aşırı derecede ilerleyeceğinden dolayı ciddi sağlık sorunları ile mücadele edilmek zorunda kalınabilir. Bu nedenden dolayı hastalığın olumsuz etkilerinden korunmak adına meydana gelen tüm yaralanmalarda hastalığı önleyici yönde etkisi olan tetanos aşısının yapılması gerekmektedir.

Tetanos hastalığı en çok kırsal kesimlerde meydana gelen doğumlarda gerçekleşmektedir. Doğumun gerçekleştiği ortamın hijyen koşullarını sağlayamaması ve doğumu gerçekleştiren kişilerin doğum konusunda bilgisiz olması tetanos hastalığına adeta davetiye çıkarmaktadır. Kırsal kesimlerde gerçekleştirilen doğumlarda bebeğin göbek bağı genelde jilet ile kesilir. Bu kesim işlemi sonucunda bebeğin tetanos mikrobunu kapması muhtemeldir. Kırsal kesimde meydana gelen bebek ölümlerinin en büyük nedenleri arasında göbek bağının jilet ile kesilmesi sonucunda meydana gelen tetanos hastalığı yer almaktadır. Ayrıca kırsal kesimde daha çok yapılar ahşap olduğundan dolayı ilgili alanlarda çivi gibi çok sayıda kesici madde yer almaktadır. Bu metal maddelerin vücudu kesmesi ya da vücuda batması sonucunda da tetanos hastalığı ortaya çıkabilir.

Tetanos hastalığına neden olan bakterinin meydana getirdiği zehir kan aracılığı ile merkezi sinir sistemine kadar ulaşır. Bu zehir sinir sisteminde işlevsel bozuklukların meydana gelmesine neden olduğundan ötürü tetanos mikrobunu vücuduna olan kişide şiddetli kasılmalar meydana gelir. Tetanos hastalığına neden olan mikrop merkezi sinir sistemini olumsuz yönde etkilediğinden dolayı bu mikrop vücuda girip etkilerini göstermeye başladığı andan itibaren görme, işitme ve hissetme gibi duyularda da ciddi derecede olumsuzluklar meydana gelmektedir.

Tetanos hastalığının diğer belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı, psikolojik anlamda gerginlik, eklem bölgelerinde hissedilen şiddetli ağrılar, yutkunmada zorluk çekme, kasların istemsiz şekilde kasılması ve gevşemesi yer almaktadır. Tetanos hastalığının en korkulan belirtileri arasında dışarıdan gelen küçücük uyarılar karşısında kasların şiddetli bir şekilde kasılması yer almaktadır. Kasılan kasların tekrar eski haline gelmesi uzun sürdüğünden dolayı tetanos hastalığı kaynaklı kasılmalar ilgili hastalık ile mücadele eden kişinin ciddi anlamda korkmasına neden olur. Meydana gelen kasılmalar akciğerlerde de meydana gelmektedir. Ciğerlerde meydana gelen kasılmalar kişinin soluk alıp vermesinin zorlaşmasına neden olduğundan ötürü vücut yeterli düzeyde oksijen alamaz ve bu durum beynin ölmesine dahi neden olabilmektedir.
Tetanos
Tetanos hastalığının ilerlemesi durumunda bu hastalığın ev ortamında tedavi edilmesi mümkün değildir. İlgili hastalığın ölümcül durumların oluşmasına neden olmasını engellemek için rahatsız olan kişi en kısa zaman içerisinde hastaneye kaldırılarak doktor gözetiminde tedavi süreci başlatılmalıdır. Tetanos hastalığı sinir sistemini ciddi anlamda olumsuz etkilediğinden dolayı tedavi sürecinde yer alan kişilerin sessiz ve loş bir ortamda tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu durumun böyle olmasının en büyük nedeni dış uyarıların en alt seviyeye indirilmek istenmesidir.

Tetanos çok sıklıkla gözlemlenen bir sorun olduğundan ötürü yurt genelinde bebeklere ve ilkokul çağındaki çocuklara hastalığa karşı direnç kazandırmak adına tetanos aşısı yapılmaktadır. Bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmak için belirli aşı çizelgeleri de oluşturulmuştur. Eğer bu hastalığa karşı bir korkunuz varsa bağışıklık kazanmak için gerekli olan aşı çizelgesini uygulayarak tetanos hastalığına karşı bağışıklık kazanabilir ve bu sayede ömrünüz boyunca ilgili hastalık ile karşılaşmaya bilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here