tırnak yemenin zararları

Tıp dünyasında onikofaji olarak isimlendirilen tırnak yeme alışkanlığı zararları bilimsel olarak kanıtlanmış bir psikolojik problemdir. Tırnak yemenin zararları üzerine yapılan araştırmalar sonucunda bu kötü alışkanlığın çeşitli diş hastalıklarına neden olduğu tespit edilmiştir. Ellerimiz gün içerisinde pis olarak nitelendirilen birçok şey ile temas halindedir. Bu yüzden tırnaklar aşırı derecede mikrop ve paraziti içerisinde barındırır. Bu yüzden tırnak yiyen kişilerde mikrobik ve parazit kaynaklı çeşitli hastalıklar gözlemlenmektedir.

Tırnak yeme alışkanlığı hem yetişkinlerde hem de çocuklar da ortaya çıkabilir. Tırnak yemek bir alışkanlık haline geldiğinden dolayı bu problem psikolojik bir problem olarak ele alınır. Tırnaklarını yiyen kişiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda yoğun stres altında olan kişilerin tırnaklarını yedikleri tespit edilmiştir. Bu alışkanlığın ortadan kaldırılması için kesinlikle yaşanılan stresin ortadan kaldırılması gerekiyor. Tırnaklarınızı yediğiniz zaman elbette ölümcül bir durum ortaya çıkmaz ancak tırnak yemenin zararları yaşam kalitenizin düşmesine neden olacaktır. Özellikle ağız içi enfeksiyonları ile sürekli olarak mücadele etmek zorunda kalırsınız.

Tırnak yeme alışkanlığının zararları

• Tırnaklar çeşitli mikrop ve bakterileri üzerinde barındırır. Kişi tırnaklarını yediği zaman bu bakteri ve mikroplar vücut içerisine giriş yapar. Bu nedenden dolayı mide ve bağırsak parazitleri ortaya çıkabilir.

• Tırnak yiyen kişilerin tırnaklarında yer alan zararlı maddeler direkt olarak ağızla temas halinde olur. Bu yüzden tırnak yeme alışkanlığının zararları sayılırken kesinlikle ağız içi yaralarının üzerinde daha fazla durulması gerekmektedir.

• Tırnak yiyenler tırnaklarını dişleri ile kestikten sonra yemektedir. Tırnaklar sert olduğundan dolayı bir süre sonra dişlerin kesici özelliklerini kaybetmesine yani körelmelerine neden olabilmektedir. Ayrıca tırnakları kesmek için dişlerle belirli bir baskı uygulandığından dolayı diş kökleri zarar görebilir ve zaman içerisinde sağlam olan dişlerde dahi sallanmalar meydana gelebilir.

• Tırnaklarda yer alan mikroplar kan yoluyla kalbe ulaşıp kalp kapakçıklarının iltihaplanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden tırnak yiyenlerde sıklıkla çeşitli kalp damar hastalıklarına rastlanmaktadır.

Tırnak yemenin tedavisi

Tırnak yemek psikolojik bir sorun olduğundan dolayı bu sağlık sorunun tedavisi psikolojik destek alarak yapılmaktadır. Hastalığın tedavi sürecini kısaltmak adına ekstra şeylerden de yararlanılmaktadır. Sadece tırnak yiyenler için geliştirilmiş olan acı oje tırnak yeme tedavisinde sıklıkla tercih ediliyor. Kişi tırnaklarına bu ojeyi sürdüğü zaman tırnaklarını yiyecek olursa ağzına acı bir tat gelir ve tırnak yeme isteği direkt olarak kaybolur.

tırnak yemenin zararları

Birçoğumuz tırnaklarımızı yerken tırnaklarımızı yediğimizin farkında bile olmaz. Birden annemin elimize vurması ister istemez aklımıza tırnaklarımızı yediğimizi getirir ve tırnak yemeyi o anda sonlandırırız. Anlık olarak tırnak yeme sonlandığı için uzmanlar bu alışkanlığı terk etmek adına çevremizde yer alan kişilerin de bize destek vermesinin gerekli olduğunu beliriyor. Eğer çevremizde yer alan kişiler tırnaklarımızı yediğimiz zaman bizi uyaracak olursa tırnak yeme alışkanlığımız bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Ülkemizde bu kötü alışkanlık her ne kadar hafife alınıyor olsa da gelişmiş batılı ülkelerde tırnak yemenin en ciddi psikolojik sorunlar arasında görüldüğünü de belirtmek isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here