toksinler vücuttan nasıl atılır

Toksin; Vücut içerisinde biriken ve vücuda ciddi anlamda zararı olan maddelerdir. Bu yüzden vücutta toksin birikimi olursa bu tüm metabolizma içerisinde faaliyet gösteren sistemlerin zarar görmesine neden olur. Toksinler vücuda ait olmadığından dolayı vücut içerisinde yer alan organlar toksinleri vücuttan uzaklaştırır ancak organların da bu konuda çoğu zaman yetersiz olduğu bilinmektedir. Bu yüzden sizlere toksin vücuttan nasıl atılır konusunda bilgi vereceğiz.

Vücutta biriken toksinleri vücuttan atmak için çalışan organlar arasında bağırsaklar, karaciğer, deri, akciğer ve böbrekler yer almaktadır. Vücutta toksin birikimi meydana geldiği zaman bu organlar devreye girer ve biriken bu toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Özellikle karaciğerin toksinler ile en fazla mücadele eden organ olduğu bilinmektedir. Hal böyle olunca da karaciğer aşırı derecede yorulur. Bu yorgunluk bir süre sonra karaciğerin zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan ekstra şeylerin yapılması gerekmektedir. Uzmanlar özellikle alkol, rafine şeker ve doymamış yağlar toksin birikimine neden olur şeklinde açıklama yapıyor. Bu tip şeyleri tüketmekten uzak durursanız toksin birikimine de büyük ölçüde sınırlama getirebilirsiniz.

Vücuttaki toksinleri atan bitkiler

Vücudumuzda yer alan organlar her ne kadar toksinleri uzaklaştırma konusunda görev alsa da bazı yiyeceklerin toksinleri atma konusunda etkili oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden organların fazla yorulmasını engellemek ve toksinlerden kırsa süre içerisinde kurtulmak adına vücuttaki toksinleri atan bitkiler yeterli oranda tüketilmelidir.

Havuç: İçeriğinde yer alan C vitamini ve beta karoten sayesinde en etkili toksin atıcı olarak karşımıza çıkan havuç bu özelliği sayesinde şifa kaynağı olarak görülmektedir. Vücutta biriken toksinler özellikle kanser hastalığına neden olur. Toksin atıcı özelliğinden dolayı havucun kanserle mücadele konusunda etkili olduğu söyleyebilir.

Enginar: Karaciğer detoksunda etkili bir besin olarak karşımıza çıkan enginar toksin atıcı olarak da görev alır. Uzmanlar mevsiminde tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bu yüzden toksinlerden kurtulmak ve vücuda destek olmak adına enginar kesinlikle mevsiminde tüketilmesi gerekilen besinler arasında yer almalıdır.

Susam: İçeriğinde yer alan maddeler sayesinde karaciğeri koruma altına alan susam özellikle alkol tüketen kişilere tavsiye ediliyor. Alkol toksin birikimine neden olarak karaciğerin hasar görmesine neden olur. Susam karaciğeri koruyarak karaciğerin hasar görmeden toksinleri uzaklaştırmasına yardımcı olur.

Limon: En etkilisi toksin atıcılar sayılırken limon kesinlikle göz ardı edilemez. Yüksek oranda C vitamini içeren limon toksin atıcılar arasında en etkili olan besin türüdür. C vitamini en etkili toksin atıcıdır. Bu yüzden C vitamini bakımından zengin olan besinlerin toksin atan besinler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Yeşil yapraklı sebzeler: yeşil yapraklara sahip olan sebzelerin tamamı klorofil bakımından zengindir. Bitkilerde yer alan bu klorofil karaciğerde biriken ağır metallere karşı karaciğeri korur. Bu etkisi nedeniyle yeşil yapraklı sebzelerin toksinleri vücuttan atmak için etkili olduğu söylenebilir.

Toksinlerin vücuda vermiş olduğu çok sayıda zarar vardır. Diyabet, kanser, eklem hastalıkları, obezite gibi birçok hastalığa etki ettikleri bilinmektedir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam sürebilmek için vücutta biriken toksinlerin atılması gerekiyor. Uzmanlar çevre kirliliği nedeniyle insanların her geçen gün daha fazla toksini bedenlerine aldıklarını belirtmektedir. Çevre kirliliğine dur denilmeyecek olursa bu durum toksin kaynaklı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların artmasına neden olacaktır. Bu yüzden ilgili hastalıklarla mücadele etmeye çevrenin temiz hale getirilmesiyle başlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here