topraklar

Yeryüzünün neredeyse tamamını kaplayan topraklar yer aldıkları bölgelere göre değişik özelliktedir. Hem özelliklerin hem de görünüşlerin farklı olmasındaki temel sebep topraklar içerisinde yer alan maddeler ve ana kaya özellikleridir. Sizlere daha önceden toprak nasıl oluşur konusunda bu konu hakkında da bilgi vermiştik. İlgili makaleyi tekrardan okuyarak toprak oluşumunu daha iyi anlayabilir ve bu farklılıkların neden kaynaklandığını daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Toprakların görünüş ve özellik bakımından farklılık göstermesine yağış oranı, mineraller, hava koşulları, bitki örtüsü ve ana kaya özellikleri ciddi anlamda tesir etmektedir. Arazinin yapısı da toprak oluşumunda etkili olduğundan dolayı topraklar incelenirken arazi yapısı da dikkate alınır.

Aşırı yapış alan bölgelerde yer alan topraklar humus bakımından zengin olduklarından dolayı koyu renge sahiptir. Humus bitki kalıntılarına verilen isimdir. Örneğin yağış oranı yüksek olan Karadeniz bölgesini ele alacak olursanız bu bölgedeki topraklar aşırı derecede koyu renge sahiptir. Bu durumun temel sebebi de bölgede yer alan toprakların humus açısından zengin olmasıdır. Ayrıca humuslu topraklar tarıma en elverişli olan topraklardır.
topraklarBitki örtüsü zayıf ve yağış miktarı az olan yerlerde ise oluşan toprak açık renktedir. Doğal koşulların elverişsiz olmasından ve mineral bakımından zayıf olmasından dolayı açık renge sahip olan bu toprakların tarıma elverişli olmadığı da bilinmektedir.

Topraklar neden farklı özellikte ve görünüştedir konusunda araştırma yaparken kesinlikle hayvan kalıntıları ve dışkıları da ele alınmalıdır. Dışkılar gübre niteliği gördüğünden dolayı toprağın zenginleşmesini sağlarlar. Yoğun hayvan popülasyonunun olduğu bölgelerde yer alan topraklar bu etkinin oluşmasından dolayı verimli topraklardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here