topuk ağrısı egzersiz

Topuklar insan bedeninin gün içerisinde en fazla ağırlığa maruz kalan kısmıdır. Bu yüzden çeşitli sebeplerden dolayı topuk ağrısı meydana gelmektedir. Topuk ağrısı neden olur konusu üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları özellikle gün içerisinde fazla ayakta durulması nedeniyle topuklara yüksek baskı uygulandığından dolayı topuk ağrısı probleminin ortaya çıktığını söylemektedir. Tabii ki meydana gelen topuk ağrılarının oluşmasındaki tek neden bu değildidir. Çeşitli sağlık sorunları da topuk ağrısı oluşmasına neden olmaktadır. Sizlere topuk ağrısı neden olur konusu hakkında bilgiler verdiğimizde durumun neyden kaynaklandığını daha iyi anlayacaksınız. Ayrıca sayfamızda topuk ağrısı nasıl geçer konusu hakkında da bilgiler verilecektir.

Yaşanılan topuk ağrısı problemlerini inceleyecek olursanız birçoğunun topuk dikeni adı verilen sağlık sorunundan dolayı ortaya çıktığını görebilirsiniz. Topuk kısmında yer alan kemiklerin sivri bir şekilde uzaması ve sonrasında insanların gün içerisinde sürekli olarak ayakta kalması bu kemiklerin topuğa batmasına ve şiddetli yani çekilmez ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu tip durumlarda uzayan kemikler alınarak topuk ağrısının ortadan kaldırılması mümkündür. Uzmanlar yanlış ayakkabı seçiminden dolayı da topuk ağrısının meydana geldiğini söylüyorlar. Özellikle düztaban olan kişiler kesinlikle ortopedik ayakkabıları tercih etmelidir çünkü ortopedik ayakkabılar ayağınızı uygun forma getirerek ağrılarının oluşmasını engelleyecektir.

Bursit adı verilen rahatsızlık da topuk ağrısına neden olur. Topuk kısmının yüksek baskıya maruz kalması sonucunda topuklarda yer alan keselerde iltihaplanmalar meydana gelir ve bu durum çekilmez ağrıların oluşmasına neden olur. Ayakkabı tabanlığı kullanarak bursit nedeniyle ortaya çıkan topuk ağrıları büyük oranda ortadan kaldırılabilir ancak iltihabı kurutmak için ilaç tedavisinin de uygulanması gerekmektedir.

Aşil kirişi iltihabı adı verilen rahatsızlık da topuk ağrısına neden olur. Bacak kaslarını topuğun hemen arka kısmına bağlayan uzun bölgede ağrının oluşmasına neden olan bu hastalık ağrıya paralel olarak şişlik ve aşırı derecede hassasiyetin ortaya çıkmasına neden olur. Bu sağlık sorununun ortadan kaldırılması için uygun formda olan ayakkabılar önerilmektedir. Ayrıca diğer sağlık sorunlarında olduğu gibi ilaç tedavisinin uygulanması gerekmektedir.

Topuk ağrısına neden olan bir diğer sağlık sorunu da tendon iltihabıdır. Bu sorun nedeniyle oluşan topuk ağrılarında ağrı topuk kemiğinin ön kısmından başlayarak ayağın altı boyunca devam etmektedir. En çekilmez topuk ağrılarının tendon iltihabı nedeniyle ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Uygun ayakkabılar seçerek, düzenli egzersizler yaparak ve bacağı ani bir şekilde hareket ettirmeyerek ve tendon iltihabına ilaç tedavisi uygulanarak bu hastalığın tedavi edilmesi mümkündür.

İnsan bedeni yüce Allah tarafından kusursuz bir şekilde yaratılmış olsa da insanların yapmış olduğu bazı yanlış şeyler sağlıklarının bozulmasına neden olmaktadır. Yaşanan topuk ağrıları da bunlara örnek olarak gösterilebilir. Topuk ağrısı ile mücadele eden bir kişiyseniz öncelikli olarak ayağınıza uygun formda ortopedik bir ayakkabı temin edin. Bu ayakkabı ayağınızdaki ağrıların büyük oranda azalmasını sağlayacaktır. Topuk ağrısı çeşitli yaralanmalardan dolayı ortaya çıktıysa uzman bir hekimden destek almanız gerekmektedir. Mevcut bölgede meydana gelen sorunlar çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edildikten sonra ağrılarınız büyük oranda ortadan kalkar.

topuk ağrısı egzersiz

Topuk gün içerisinde vücudumuzu en çok destekleyen kısım olduğundan dolayı topukta meydana gelen ağrılar yürüyüşümüzü ciddi anlamda olumsuz etkiler. Ağrılara neden olan sağlık sorunlarını ortadan kaldırmadığımız müddetçe topuk ağrıları ile mücadele etmek zorunda kaldığımızdan dolayı yürümekte zorluk çekebiliriz hatta hiç yürüyemeyebiliriz. Bu yüzden topuklarda oluşan ağrılar önemsenmeli, problemin neyden kaynaklandığı tespit edildikten sonra uygun tedavi yöntemi seçilip tedavi sürecine geçilmelidir. Topuk ağrısını yok etmek için geliştirilmiş olan çok sayıda egzersiz yöntemi bulunmaktadır. Sayfamızın üst kısmında vermiş olduğumuz egzersiz yöntemleri topuk ağrılarının büyük oranda geçmesini sağlayacaktır. Mutlaka bu egzersizleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede topuk ağrılarından daha kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here