topuk çatlakları nasıl geçer

Topuk çatlakları, sadece kötü görüntü oluşturduğu için üstünde durulan bir sorundur. Oysa topuk çatlakları daha büyük etkileri olan sağlık sorunlarına neden olabilir. Topuk çatlakları nasıl giderilir konusunda sizleri bilinçlendirerek çatlayan topuklara ne iyi gelir konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Sürekli olarak ayakta çalışan ve yaşı ilerlemiş olan kişilerde daha sıklıkla görülen topuk çatlaklarının birçok nedeni vardır. Bu çatlamaların temel sebebi topukların aşırı derecede kurumasıdır. Topukları nemlendirerek oluşan çatlakların önüne geçilmesi mümkündür.

Topuk çatlamalarını gidermek adına birçok nemlendirici ürün geliştirilmiştir. Buna rağmen evde yağacağınız bitkisel karışımlar sayesinde topuklarınızı nemlendirebilirsiniz. Nemlendirme işlemi topuk çatlamalarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Topuklarınızı nemlendirmenize rağmen çatlaklar geçmeyebilir. Hatta çatlakların daha da derinleşmesi mümkündür. Böyle bir şeyle karşılaşmanız halinde alanında uzman bir doktoradan destek almalısınız. Topuklarınızda oluşan çatlaklar ciddi sağlık sorunlarından dolayı meydana gelmiş olabilir.

Evde Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

topuk çatlakları nasıl geçerEvde topuklarınızda meydana gelen çatlakları ortadan kaldırmak için bir leğen içerisine ılık su koyun ve içine sabun atın. Ilık su içine ayaklarınızı sokun ve topuk taşı ile hafif bir şekilde topuklarınızı ovalayın. Topuk taşını bastırmamaya özen gösterin. Bu taşı bastıracak olursanız ayağınızın ciddi oranda zedelenmesine neden olabilirsiniz.

Ovalama işlemi sonunda topuk kısımlarınız yumuşadığı zaman ayaklarınızı ılık su bulunan leğenden çıkarın. Ayaklarınızın ıslak kalması mantar oluşmasına neden olabilir. Mantar oluşumunu önlemek adına ayaklarınızı havluyla güzelce kurulayın.

Uyarı: Uzman doktorlar şeker hastalarının bu tarz uygulamalardan uzak durmanı tavsiye etmektedir. Bunun sebebi ovalama sonucunda şeker hastalarında şeker yarası oluşma ihtimalinin yüksek olmasıdır.

Tüm bu işlemler sonrasında sıra topuklarınızı nemlendirmeye geldi. Topuklarınıza vazelin ya da zeytinyağı sürerek nemlendirme yapabilirsiniz.

Bu işlemi yatmadan önce gerçekleştirdiyseniz nemlendiricinin yatağınıza bulaşmaması için pamuklu çorap giyin. Çorabınızın mutlaka pamuklu olmasına özen gösterin. Plastik içeren çoraplar ayaklarda çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır.

Maddi durumunuz yerindeyse nemlendirici olarak muz ve ananas da kullanabilirsiniz. Bu ürünler pahallı ürünler olduğundan alım gününüzü sarsıp sarsmayacağına karar verin ve bu doğrultuda ilgili ürünleri kullanın.

Muzun ve ananasın en iyi nemlendirici doğal ürünler olduğu biliniyor. Eğer piyasada satılan doğal nemlendiricilerin içeriğine bakarsanız birçoğunda muzun ve ananasın yer aldığını görürsünüz.

Bahsi geçen uygulamayı sadece bir kez yaparak başarılı sonuçlara ulaşmanız mümkün değildir. Birkaç deneme sonrasında topuklarınızda ciddi değişimler olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Her şeye rağmen topuklarınızda yer alan çatlaklar iyileşmediyse bu çatlakların çok derin olduğunu göstermektedir. Derin çatlaklar ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle evde herhangi bir müdahale yapmadan bir doktora görünün.

Topuk çatlaklarını vücuda giriş yolu olarak seçen bazı mikrop türleri vardır. Mikroplar vücudunuza topuklarınızdaki çatlaklardan girebilir. Vücuda giren mikroplar hasta olmanıza neden olabilir. Basit gibi görünse topuklarda meydana gelen çatlaklar kesinlikle önemsenmelidir. Böylesine basit sorunlar ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here