Trans yağ

Yağlar yemeklerin pişmesini kolaylaştırıp yemeklere ekstra lezzet kattığından dolayı beslenme zincirimizde yer alan besinlerin neredeyse tamamında yağları tüketmeye devam etmekteyiz. Yağ denildiği zaman birçoğumuzun aklına sıvı yağlar ve katı yağlar gelmektedir ancak bu yağlara ilaveten trans yağ adı verilen bir yağın olduğunu ve bu yağın insan sağlığına aşırı derecede zararlı etkilerinin bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Trans yağ nedir diyecek olursanız sıvı yağların içerisine ısı ile birlikte hidrojen verilmesi durumunda elde edilen katı yağlara trans yağ denildiğini söyleyebiliriz. Trans yağların zararları bilimsel olarak kanıtlandığından dolayı özellikle beslenme alanındaki uzmanlar insanların kesinlikle trans yağı tüketmemesi gerektiğini belirtmektedir. Trans yağların içerisinde vücudun daha önceden tanımadığı birçok madde bulunmakta ve bu maddelerde vücut içerisinde toksinlerin oluşmasına neden olmaktadır. Toksinler devreye girdiğinden dolayı trans yağların zararları denildiğinde akla ilk olarak şüphesiz kanser gelmektedir.

Trans yağların sentetik maddeleri içeriyor olmasından dolayı doğal yağlar sınıfında yer almadığı görülmektedir. Trans yağ sentetik bir yağ türü olduğundan dolayı insan sağlığına aşırı derecede zararlıdır. Trans yağların imalatında ana madde sürekli olarak tüketmiş olduğumuz sıvı yağlardır. Bu sıvı yağlar içerisinde yer alan kimyasal bağlara ısı ile beraber hidrojen yüklemesi yapılarak sıvı yağların katı hale gelmesi sağlanmaktadır. Sıvı yağlarda ki bu kimyasal bağlara ne kadar fazla hidrojen yüklemesi yapılırsa elde edilen trans yağ o kadar sert olmaktadır.

Yukarıda sizlere trans yağların birer sentetik yağ olduğunu söylemiştik. Yapay yağlar arasında yer alan trans yağların sadece laboratuar ortamında üretilmediğini, bazı canlıların vücutlarının trans yağı kendiliğinden ürettiğini söyleyebiliriz. Örneğin geviş getiren hayvanlar ele alındığında bu hayvanların işkembelerinde ve sütlerinde bir miktar trans yağın olduğu tespit edilmiştir. Hayvanlarda yer alan bu trans yağ laboratuar ortamında üretilen sentetik trans yağlardan tamamen farklıdır ve bu yüzden tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Ev hanımları özellikle aile ekonomisine katkı sağlamak adına kızartmalarda kullanmış oldukları yağları yemek pişirdikten sonra bir kaba alarak daha sonra kullanmak için saklamaktadır. Defalarca kullanılan bu yağlar zaman içerisinde yanar ve hidrojen yüklemesi meydana geldiğinden dolayı bir süre sonra trans yağ haline gelmektedir. Bu nedenden dolayı uzmanlar sağlıklı yaşam sürebilmek adına kızartma yağlarının çok fazla kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Trans yağların fiyatı normal yağlara oranla daha ucuz olduğundan dolayı özellikle hazır gıda sektöründe kar etmek isteyen birçok şirket normal bitkisel ve hayvansal yağları kullanmak yerine trans yağları tercih etmektedir. Birçok ülkede trans yağ kullanımı yasaklanmış olsa da ülkemizde bu yağı kullanmaya devam eden çok sayıda şirket bulunmaktadır. Bu durum için herhangi bir önlem alınmaması halinde ilerleyen zaman içerisinde ülkemiz sınırlarında yaşam süren birçok insanın kanser hastalığı ile mücadele edebileceği düşünülmektedir.

Trans yağın zararları konusunda inceleme yaptığımızda bu yağların özellikle kötü kolesterol değerlerinin artmasına neden olduğunu görmüş bulunmaktayız. Trans yağlar damar tıkanıklıklarına neden olduğundan dolayı bu yağları aşırı derecede tüketen kişilerin kalp krizi geçirme ihtimalleri daha yüksektir. Günümüzde birçok kalp hastalığının en büyük nedeni olarak tüketilen trans yağlar gösterilmektedir. Ayrıca kanser ve obezite gibi hastalıklara trans yağın etkisi ciddi derecede büyüktür. Trans yağın bu denli çok zararı olduğundan dolayı kesinlikle tüketimine sınırlama getirilmesi hatta kullanımının yasaklanması gerekmektedir. Bu tarz bir önlem alınacak olursa ülkemiz genelinde kalp hastalıkları sayısında ciddi bir azalma olacağına emin olabilirsiniz.

Trans yağ

Yoğun bir şekilde kızartma yemeklerin yapıldığı işletmelerde sıvı yağlar kısa süre içerisinde yandığında dolayı bu işletmeler yağdan kâr edebilmek adına trans yağları kullanmayı tercih ediyor. Trans yağların tercih edilmesindeki en büyük neden bu yağların fiyatının aşırı derecede ucuz olmasıdır. Ayrıca trans yağlar defalarca kullanılıyor olmasına rağmen yağ içerisinde herhangi bir yanma belirtisi meydana gelmediği için işletmeler bu yağları uzun süre boyunca kullanabilmektedir. İnsan sağlığını hiçe sayarak bu yağları kullanmaya devam eden işletmeler her ne kadar ceplerini para ile doldursalar da insan yaşamını tehdit ettiklerini farkında değildir. Trans yağ tüketiminden dolayı sağlık problemleri yaşamak istemiyorsanız kesinlikle doğal yağ kullandığına emin olmadığınız yerlerden bir şeyler alıp tüketmemeye özen gösterin. Buna dikkat edecek olursanız trans yağın zararlarından büyük ölçüde korunmuş olursunuz. Sağlıklı yaşama önem veren bir kişiyseniz kanola yağının zararları konusuna da bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here