Tuaregler

Tuaregler, birçoğumuzun bilmediği ancak kökleri çok eskilere dayanan toplumlardan birisidir. Tuaregler nedir konusu merak edildiği kadar Tuaregler kimdir konusu da merak edilmektedir. Kendisine has özellikleri olan bu toplumunu birçoğunuzun tanımadığını düşündüğümüzden dolayı sizlere bu toplumu detaylı bir şekilde anlatacağız.

Tuareglere, yaygın bir şekilde Nijer, Mali, Burkina Faso ve Libya arasında kalan coğrafyada rastlanmaktadır. Ortalama olarak 2 milyon nüfusa sahip olan bu toplum, ciddi bir nüfus oranı olmasına rağmen çok az kişi tarafından biliniyor. Tuareglerden bahsedildiği zaman insanlar iyice yabanileşmiş kişileri aklına getirse de bu düşüncenin yanlış olduğunu bilmelisiniz.

Tuaregler bağımsız örgütlenme yapısına sahip olmaları ile dikkatleri üzerlerine çekmektedir. Tuaregler, Berberi dillerinden gelen bir dili konuşmaktadır. Son zamanlarda bu toplumun en çok konuşulan toplumlardan birisi olmasının en büyük nedeni şüphesiz sahip oldukları isimdir.

Tuareg kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve “Allah’ın terk ettiği” anlamına gelmektedir. Baskıcı kuralları hiçbir şekilde kabul etmeyen Tuaregler, İslam dinini kabul etmekte aşırı derecede geç kaldıklarından dolayı kendilerine bu isim verilmiştir.

Her toplum beraber yaşama arzusu içerisinde olsa da tarihsel süreç incelendiğinde her toplumun er ya da geç ikiye bölündüğü görülür. Bu durum Tuaregler üzerinde de gerçekleşmiştir ve bu toplum kuzey, güney olmak üzere bölünmüştür. Kuzey kısımda yaşayan Tuaregler ile Güney kısımda yaşayan Tuaregler sadece yaşayış şekilleri ile birbirinden ayrılır. Bu durumun temel sebebi ise yaşanılan coğrafyanın sunmuş olduğu olanakların ciddi anlamda farklılık göstermesidir. Afrika topraklarında yaşam sürdüklerinden dolayı bu toplumun deriden yapılmış olan çadırlarda yaşam sürdüğü biliniyor. Günümüzde de varlığını sürdüren Tuaregler, dünyanın en gizemli medeniyetlerinden birisi olarak görülüyor.

Tuaregler Türk Müdür?

Tuareglerin sürekli olarak Türklerle özdeşleştirildiğini duymuşsunuzdur. Atalarımızın geniş bir coğrafyaya yayılmış olması ister istemez bizim de aklımıza acaba Tuaregler Türk müdür sorusunu getirmektedir.

Tarihsel süreç derinlemesine bir şekilde incelendiğinde Tuareglerin Türklerle bir bağı olmadığı görülmektedir. Buna rağmen bu medeniyet dünya genelinde Afrikanın unutulan Türkleri olarak geçer.

Böyle bir tanımlamanın yapılmasındaki temel neden kültürlerinin eski Türk kültürüyle birebir aynı olmasıdır. Kadınların giydiği kıyafetlerden tutun da müziklerine hatta yaşam biçimlerine kadar tam bir Türk gibiler.

Osmanlı Devleti Afrika’nın en ucra köşelerine kadar ulaşmıştı. Tuaregler de bu yüzden kendisini Osmanlı soyundan kabul ediliyor. Hatta Tuaregler arasında Osmanlı tarihi dahi okutuluyor. Çoğu araştırmacı Tuareglerin Türk olduğunu kabul etmese de bilgitimi.com için Türküm diyen herkes Türktür. Bu yüzden ilgili özelliklerinden dolayı Tuaregleri kesinlikle Türk olarak kabul ediyoruz. Türk tarihini derinlemesine bir şekilde incelemek için ilk Türk İslam devletleri makalesini incelemenizi tavsiye ederim.

Tuaregler Neden Mavi Giyer?

TuareglerTuaregler erkekleri yabancıların yanında, kadınların yanında ve eşlerinin akrabalarının yanında mavi renge sahip olan peçe takmaktadırlar. Bu peçe neredeyse herkes tarafından bilindiğinden dolayı bazı kişiler Tuaregler denildiği zaman direkt olarak mavi peçeli erkekler demektedir. Tuaregler neden mavi peçe takıyor diyecek olursanız bu konu ile ilgili çeşitli efsanelerin olduğunu söyleyebiliriz. İlgili toplum arasında en çok inanılan efsane kötü ruhların ağızdan girdiğine inanılmasıdır. Mavi peçe takarak bu kötü ruhların bedene girmesinin engellendiğine inanılır.

Tuareglerde Kadın Söz Sahibidir!

Tek eşlilik olan monogamiyi benimsemiş olan Tuaregler, adil olmaları ile tanınan bir toplumdur. Aile yapıları incelendiğinde kadın ve erkeklerin eşit olduğu, hatta soyun kadınlardan geldiğinin kabul edildiği karşımıza çıkıyor. Bu durum da kadına ne kadar değer verildiğinin en büyük göstergesidir. Tuaregler hakkında elbette anlatılabilinecek daha çok şey bulunmaktadır. Eğer es geçtiğimizi düşündüğünüz ince bir ayrıntı söz konusu ise bunu bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here