Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin hep merak ettiği, hemen her gün araştırdığı tüp bebek tedavisi en basit anlatımla; kadın ve erkekten alınan yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuar ortamında döllenmesi ve elde edilen embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesidir.

Yaklaşık 40 yıl öncesinde tüpleri tıkalı olduğu için bebek sahibi olamayan kadınlarda uygulanmak üzere bulunan bu kısırlık tedavi yöntemi günümüzün en başarılı sonuçlar veren uygulamasıdır. Gelişen tıp teknolojisi sayesinde günümüzde doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftlerin neredeyse % 80’inin sorunu tüp bebek tedavisi ile çözülebilmekte, bu çiftler bebek sahibi olabilmekteler. Üremeyeyardımcı tüm yöntemler düşünüldüğünde en başarılı sonuçlar tüp bebek tedavisinden alınmaktadır.

Kadının yaşının 35’in altında olduğu durumlarda 1 yıl, 35 yaşın üzerinde olduğu durumlarda ise ortalama 6 ay boyunca korumasız cinsel ilişki yaşandığı halde gebelik elde edilemiyorsa en doğrusu tüp bebek tedavisi uygulanmasıdır. Zira kısırlık vakalarında çok fazla beklememek, vakit kaybetmemek esastır. Kadının yaşı ilerledikçe gebelik elde etmek, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek zorlaşmaktadır.

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek nedir nasıl yapılır
Tüp bebek nedir nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisi, diğer kısırlık tedavilerine göre daha uzun süreli, daha maliyetli ve meşakkatli bir süreçtir. Ancak sonucun olumlu olma ihtimali çok daha yüksek olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir. Bu tedavi 5 aşamalı bir kısırlık tedavisidir. Her tüp bebek tedavi merkezinde bu beş aşamayı uygulanarak tedavi tamamlanır.

Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere öncelikle belli muayeneler, testler yapılır, doğurganlık geçmişi ve öyküsü araştırılır. Tüm işlemlerin sonunda elde edilen verilere göre tedaviye uygun olduğu belirlenen çiftin kısırlık sorunu tespit edilir ve uygulanacak ilaç prosedürü belirlenir. Bu aşamada kısırlık sorununa ve çiftin özelliklerine en uygun olarak belirlenen tedavi yöntemi, tüp bebek tedavisinde başarı şansını etkileyen en önemli etkendir. Tedavi için uygun olduğu belirlenen anne adayları; adetinikinci ya da üçüncü günü tedaviye başlar.

Yumurtalıkların ilaçla uyarılması

Anne adayından birden fazla sağlıklı yumurta elde edebilmek için yumurtalıklar uyarılır. Bunun için anne adayının çeşitli ilaçlar kullanması gerekir. Adet döneminin üçüncü gününde bu ilaçlar kullanılmaya başlanır ve 12 gün süreyle kullanılır. Bu süreçte anne adayı sık sık doktora gider ve yumurta gelişimi, ilaçlara verilen yanıt kontrol altında tutulur.

Yumurtaların toplanması

Yumurta hücreleri uyarıldıktan sonra belirli bir büyüklük ve olgunluğa erişir, ardından da yumurtaların çatlamasını sağlayan bir çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğnenin uygulanmasından 34-36 saat sonra da olgunlaşan yumurtalar toplanır. Ortalama 15 – 20 dakika süren bu aşamada genellikle lokal anestezi uygulanır ve anne adayı her hangi bir ağrı, sızı hissetmez. Yumurtaların toplandığı süreçte baba adayı da sperm örneğin verir.

Döllenme aşaması

Anne ve baba adaylarından elde edilen yumurta ve sperm hücrelerinin en kaliteli olanları seçilir ve döllenme için hazırlanır. Üreme hücrelerinin durumu ve uzmanların kanaatlerine göre klasik yöntem ya da mikroenjeksiyon yöntemi ile hücreler döllendirilir. Bu işlemle de embriyolar oluşur. Elde edilen embriyolar, transfer gününe dek özel sıvılar içinde bekletilir ve en dayanıklı olanlar bulunmaya çalışılır. Bunlar içinden iyi ve kaliteli olan embriyo, özel yöntemlerle seçilir.

Embriyo transferi

Embriyolar arasında kaliteli, gebeliğe en uygun embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir, yerleştirilir. Embriyo transfer aşaması yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Transferin tamamlanmasıyla da tüp bebek tedavisi tamamlanmış olur. Bu işlemden 12 gün sonra gebelik testi yapılır ve tedavinin başarılı olup olmadığı anlaşılır.

İleri okuma için ;
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-tedavisi-hakkinda-en-cok-sorulan-sorular-ve-cevaplari
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/in-vitro-fertilization/about/pac-20384716
https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/in-vitro-fertilization – 1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here