ulaşım sistemleri

Ulaşım veya ulaştırma genel olarak insanların veya imal edilen herhangi bir hizmetin bir konumdan başka bir konuma ulaştırılması anlamına gelmektedir. Türkiye’de ulaşım sistemleri ülkemiz ekonomisinin ticarete dayalı bir ekonomi haline gelmesinden dolayı her geçen gün ciddi oranda gelişme göstermektedir. Herhangi bir ülkenin ekonomik gelişmişliğini incelemek istiyorsanız özellikle o ülkede yer alan ulaşım yollarına, ulaşım içerisinde yer alan taşıtların sayısına ve özelliklerine bakmanız yeterli olacaktır. Türkiye’de ulaşım sistemleri kurtuluş savaşı kazanıldıktan sonra ticarete dayalı bir ülke konumuna gelebilmek adına her gün geliştirilmeye uğraşılmaktadır. Geçmişe oranla ülkemizdeki ulaşım yollarının aşırı derecede arttığını söylemek mümkündür. Bir ülkede ulaşım yollarının sıklaşması aynı oranda sanayi ve ticaretin de gelişme göstermesi anlamına gelmektedir.

Türkiye’de ulaşım sistemleri geliştirilirken öncelikli olarak ulaşımı etkileyen faktörler üzerinde durulmaktadır. Ulaşımı etkileyen faktörler ortadan kaldırıldıktan sonra ulaşımın her açıdan geliştirilmesi daha kolay bir hale gelmektedir. Ulaşımı etkileyen faktörlerin neler olduklarını bilmiyorsanız maddeler halinde sayfamızın devamından ulaşımı etkileyen faktörler hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Yer şekilleri: ülkemizde neredeyse her bölgede yükseltinin fazla olmasından dolayı dağlar ulaşımı en fazla etkileyen faktörler sıralamasında baş sırada yer almaktadır. Ülkemizde bulunan dağlar doğu batı hattında uzandığından dolayı özellikle kuzey ve güney arasında ulaşım yollarının geliştirilmesi bir hayli zaman almaktadır. Bazı durumlarda yer şekilleri ulaşım yollarının yapılmasına engel olduğundan dolayı özellikle yeni tüneller açılmakta ve köprüler yapılmaktadır.

İklim: doğal olaylar arasında yer alan kar, sis ve sel ulaşımı ciddi derecede olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır. Karın, sisin, sel sularının yoğun bir şekilde yer aldığı bölgelerde ulaşımın sıklıkla aksadığı bilinmektedir. Doğa olayları arasında yer alan ve iklime bağlı olarak ortaya çıkan çığ ve heyelan da ulaşımı zorlaştırmaktadır. Bu nedenden dolayı heyelan ve çığ tehlikesinin yüksek olduğu bölgelerden ulaşım yollarının geçirilmemesine özen gösterilmektedir.

Bunlar dışında yollar, köprüler, ilgili ulaşım faktörlerinin bakım ve onarımı da ulaşımı ciddi derecede etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Ülkemiz en hızlı gelişen ülkeler sıralamasında baş sıralarda yer aldığından dolayı ulaşıma eskisine oranla daha fazla yatırım yapılmaktadır. Bu sayede ülkemizin ulaşım ağı en geniş ülkelerden birisi olması hedeflenmektedir. Ulaşım yollarını incelediğimizde ülkemizde çok sayıda ulaşım yolunun olduğunu görmekteyiz. Bunlar denizyolları, demiryolları, hava yolları ve karayollarıdır. Şüphesiz karayolları en çok kullanılan ulaşım yolları arasında yer almaktadır.

Deniz yolları: deniz yolu ulaşımı en ekonomik ulaşım türü olduğundan dolayı özellikle deniz yolları taşımacılık alanında en çok tercih edilen ulaşım yolları arasında yer almaktadır. Yük ve yolcu kapasitesinin aşırı derecede yüksek olması da deniz yollarını vazgeçilmez ulaşım yolları haline getirmektedir. Deniz yolu ulaşımı için sadece limanların ve gemilerin olması gerekmektedir yani yol yapım çalışmalarına gerek yoktur. Bu da çok az yatırım yaparak yüksek oranda ulaşımdan ekonomi elde edilmesi anlamına gelmektedir. Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğundan dolayı özellikle ithalat ve ihracat alanında deniz yolu tercih edilmektedir. Deniz ulaşımı ülkemizde önemli olduğundan dolayı çok sayıda liman yapılmıştır. İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya, Samsun Ve Trabzon limanları ülkemiz sınırları içerisinde yer alan en önemli limanlardır.

Karayolları: Havayolu taşımacılığının yeterli oranda gelişmemesi ve havayolu taşımacılığının aşırı derecede pahalı olmasından dolayı ülkemiz genelinde yük taşımacılığı ve insan yani yolcu taşımacılığı yaygın bir şekilde karayolları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz karayolu ulaşım ağı en geniş olan ülkelerden birisidir. Yaklaşık olarak 75 bin kilometre civarında asfaltlanmış yol bulunmaktadır ve Limanlardan alınan malların şehirlere dağıtılması ya da şehirlerde yer alan fabrikaların üretmiş olduğu malların limanlara sevk edilmesi karayolları aracılığı ile gerçekleştirilir. Diğer ulaşım yolları ne kadar gelişirse gelirsin dünya var olmaya devam ettiği müddetçe karayolları vazgeçilmez ulaşım yolları arasında yer almaya devam edecektir.

ulaşım sistemleri

Hava yolları: mesafeler kuş uçumu olarak kat edildiğinden dolayı havayolu ulaşımı dünyanın en hızlı ulaşım türüdür. Hava ulaşımı yüksek teknoloji ve ciddi derecede büyük sermaye gerektirdiğinden dolayı hava ulaşımı ülkemizin en az gelişmiş olan ulaşım türüdür. Mevcut hükümetimiz havayolu ulaşımını daha aktif kılabilmek adına İstanbul iline dünyanın en büyük havaalanı inşa etmek için çalışmalara başlamıştır. Bu havaalanının yapımı tamamlandıktan sonra havayolu ulaşımının da en çok tercih edilen ulaşım türlerinden birisi haline gelmesi beklenmektedir.

Demiryolları: günümüzde hızlı trenlerin devreye sokulması ile birlikte demiryolları önemini bir kez daha kazanmıştır. Demiryollarından hem yolcu taşımacılığında hem de yük taşımacılığında yararlanılmaktadır. Ülkemizde dağlık alanların yani yükseltilerin fazla olmasından dolayı demiryolu çalışmalarının aşırı derecede zor olduğu bilinmektedir. Her şeye rağmen demiryolu ulaşımının ekonomik olmasından dolayı demir yolu ulaşımında yapılan yatırımlar olanca hızıyla devam etmektedir. Kurulan yeni demiryolu ağları sayesinde trenler ile mesafelerin daha kısa süre içerisinde alınıyor olmasından dolayı demiryollarının karayollarının tercih açısından önüne geçeceği düşünülmektedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here