Nefesli müzik aletleri üflemeli çalgılar
Nefesli müzik aletleri üflemeli çalgılar

Üflemeli çalgılar müzik keşfedildiği günden bu yana en çok gelişme göstermiş olan enstrüman türüdür. Müzik ile yeni ilgilenen kişiler üflemeli çalgılar nelerdir sorusunu sorduğundan dolayı sizlere nefesli müzik aletlerinin isimleri hakkında bilgi vereceğiz. Birçoğunuzun daha önceden ismini dahi duymadığı enstrümanlar hakkında sayfamızdan bilgi edinebileceğini düşünüyoruz.

Nefesli müzik aletlerinin sadece tanımlarını yapmak yeterli olmayacağından sizlere resimler ve çeşitli videolar ile üflemeli çalgıları anlatmaya çalışacağız. Makalemizden alacağınız bilgiler temel bilgiler olsa da çok işinize yarayacağını düşünüyoruz. Müzik alanında yer alıp nefesli müzik aleti kullanan kişiler ile yaptığımız konuşmalar sonrasında yeryüzünde yer alan ve çalması en zor olan enstrümanların nefesli enstrümanlar olduğunu anladık.

Bu çalgıları çalabilmek için kuvvetli bir ciğere sahip olmanız gerekiyor. Alanında uzman kişiler bu müzik aletlerinde başarılı olabilmek için çok küçük yaşlardan itibaren nefes çalışması yapılması gerektiğini belirtti. Bu nedenlerden dolayı özellikle müzikle iç içe olmasını istediğiniz çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren nefesli çalgılara yöneltmenizde fayda var.

Üflemeli 13 Çalgı Müzik Aleti

Nefesli müzik aletleri

Müzik evrenseldir ve bu evrenselliğin yakalanmasında müzik aletlerinin payı ciddi derecede yüksektir. Üflemeli çalgılar denildiği zaman birçok müzik türünde kullanılan belli başlı enstürmanlar aklımıza gelse de nefesli müzik aletlerinin sizin bildiğinizden daha fazla olduğunu bilmenizi isterim. Bu makalede en çok kullanılan 13 nefesli çalgı hakkında sizlere bilgi verecek olsa da bunların dışında az bilinen daha çok sayıda müzik aletinin olduğunu da bilmelisiniz.

1Kaval

En bilinen ve en çok kullanılan nefesli çalgı aleti olan kaval, 1’i altta 7’si üstte olmak üzere üzerinde toplamda 8 delik bulundurmaktadır. Çoban müzik aleti olarak bilindiğinden dolayı insanlar bu müzik aletini basit görmüş olsa da günümüzde birçok kişi tarafından bu müzik aletinin tercih edildiği bilinmektedir.

2Sipsi

Tip olarak kavala benzeyen sipsi, ortalama olarak 25 santimetre uzunluğunda olup toplamda 6 delikten oluşmaktadır. Bu deliklerin birisi alt kısımda diğer beşi ise üst kısımda yer almaktadır. Çalınması zor olan nefesli çalgılardan birisi olarak görülmektedir.

3Zurna

Avrupa topraklarında müzik severlerin nefesli çalgıların efendisi ve en çılgını olarak tanımladığı zurna, Anadolu kültürüyle bütünleşmiş bir müzik aletidir. Tahtadan, metalden ve kamıştan yapılmış olan türleri bulunmaktadır. Ses desibelinin yüksek olmasından dolayı özellikle kalabalık ortamlarda müzik yapmak için idealdir.

4Flüt

Sökülebilen bir nefesli çalgı türü olan flüt, toplamda 3 parçadan meydana gelmektedir. Çalınmasının kolay olmasından ötürü müzik ile yeni ilgilenmeye başlayan kişilerin en çok tercih ettiği müzik aletleri arasında yer alıyor. Çok sayıda çeşidi olan bir müzik aletidir. Kısımları baş, göve ve kuyruk olarak isimlendirilmektedir. Kökleri Eski Yunan Medeniyetlerine kadar dayanır.

5Ney

Dini içerikli müziklerde yer alıp vazgeçilmez bir enstrüman olan mey, çalınması en zor olan müzik aletlerinden birisidir. Üflemesi zor olduğu için herkes tarafından çalınamamaktadır. Üflemeyi öğrenmek adına aylarca çalışılması gerektiği biliniyor. Bu müzik aletini çalmak isteyen kişilerin ciddi anlamda sabırlı olması gerekmektedir. Tür tarihinde sagu ismiyle de nitelendirilmiştir. Genelde ölüm törenlerinde kullanılmıştır.

6Tuba

Birçoğunuzun Amerikan filmlerinde gördüğü tuba, kalın ses çıkarması ile tanınan heybetli bir üflemeli çalgı türüdür. Özellikle orkestralarda kullanılmaktadır. Genelde bas sesine ihtiyaç duyulan yerlerde kullanıldığı biliniyor. Bu müzik aleti genellikle pirinç ve bakır malzemelerden imal edilmektedir. Onu diğer üflemeli müzik aletlerinden ayıran en önemli özelliği, kalın bir sese sahip olmasıdır.

7Trompet

Bu çalgının en önemli özellikleri arasında sesin çıkarılması esnasında ses üzerinde çeşitli değişimlerin yapılabilmesidir. Genellikle altın sarısı renge sahip olan trompet, özellikle geçit törenlerinin vazgeçilmez enstrümanları arasında yer alıyor.

8Trombon

Dudakların hareket ettirilmesi ile oluşan titreşim aracılığıyla ses çıkarılmaktadır. Tarih süreç analizi yapılacak olursa trombonun en eski nefesli çalgılardan birisi olduğu karşımıza çıkar. Bu müzik aletinin savaşlarda dahi kullanıldığı bilinmektedir.

9Mızıka

Vahşi Batı filmlerinden hayatımıza soktuğumuz mızıka, nefes ve dil kombinasyonu ile ses çıkarmaktadır. Avrupa’da neredeyse her platformda kullanılıyor olsa bile ülkemizde pek rağbet görmemektedir. Mozik dünyasında ağız orgu ismiyle de bilinmektedir.

10Saksafon

Caz müziğinin vazgeçilmez öğelerinden birisi olan saksafon son zamanlarda pop müzik alanında da sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. İlk olarak askeri alanda kullanılmaya başlanan saksafon sert bir sese sahip olmasından dolayı günümüzde de askeri alanda kullanımı devam etmektedir. Saksafon genellikle s biçiminde pirinç malzemeden üretilmektedir. Ağız kısmında yer alan kamış aracılığıyla ses çıkarılır. Adolphe Sax tarafından 1840 yılında tasarlandığı bilinmektedir.

11Tulum

Karadeniz müziği denildiği zaman akla ilk gelen müzik aletidir. Kimisine göre çılgınca kimisine göre masumca bulunsa da bu müzik aletinin Karadeniz bölgesini ciddi anlamda temsil ettiğini söyleyebiliriz. Her kim olursa olsun tulum sesini duyacak olursa bu müzik aletinin ciddi derecede hayranı olacaktır. Özellikle Artvin ve Rize illerimizde diğer illere oranla daha fazla kullanılması tulumun bu illerle özdeşleşmesini sağlamıştır.

12Fagot

En uzun boya sahip olan üflemeli çalgılardan birisi olan fagot, yaklaşık olarak 3,5 oktav ses çıkarabilmektedir. Avrupa topraklarında karşımıza sıklıkla çıkan bu müzik aletine ülkemiz insanı pek rağbet göstermemiştir.

13Klarnet

Metalden ve ağaçtan yapılan türleri bulunan klarnet, ülkemiz sınırları içerisinde yaşam süren insanların en çok beğendiği müzik aletlerinden birisidir. Hüsnü Şenlendirici Bey en önemli klarnet üstatlarından birisidir. Bu müzik aleti halk arasında “gırnata” ismiyle de bilinir. Bu müzik aletinin yapımında genellikle abanoz ağacı kullanılır. Her ne kadar ağaçtan yapılanı makbul olsa da metalden yapılanları daha ekonomik olduğu için ağaç olanlara göre daha yaygındır. Ağızlık, fıçı, üst gövde, alt gövde ve kalak olmak üzere toplamda 5 bölümden meydana gelir.

Müzik ile ilgili tüm deneyimlerimizi kısa özetler halinde sizlere aktarmaya çalıştık. İnsanlara müziği daha çok sevdirebilmek adına ilerleyen günlerde tüm müzik aletlerini ayrı başlıklarda ele almaya çalışacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here