uranyum

Uranyum yatakları çıkarıldığı ülkelerin ekonomisine ciddi katkıda bulunduğundan dolayı uranyum nerede çıkarılır konusu madem bilimcilerin ilgi alanlarına girmektedir. Uranyum kullanım alanları bakımından en değerli madenler arasında yer almaktadır ve ülkemizde bol miktarda rezervi bulunmaktadır.

Uranyum, özellikle nükleer enerji santrallerinde yer alan reaktörleri harekete geçirmek adına kullanılan bir maddedir. Uranyum nükleer enerji santrallerinde yakıt olarak kullanılmakta ve bu sayede yüksek enerji elde edilmektedir. Melchior Peligot tarafından izole edilmiş olan uranyum periyodik tablo içerisinde “U” simgesi ile ifade edilmektedir. Atom numarası 92 olan bu maddenin atom kütlesi 238,02891 ± 0,00003’tür.

Uranyum yapı bakımından yoğundur ve radyoaktif özelliği bulunmaktadır. İlk bulunduğu yıllarda izole edilememesinden dolayı hiçbir önemi yoktu ancak Melchior Peligot tarafından izole edildikten sonra dünyanın en değerli maddelerinden birisi haline gelmiştir. Enerji sıkıntısı çeken birçok ülke elektrik enerjisini elde etmek adına yoğun bir şekilde uranyum kullanmaktadır ancak nükleer santrallerinin maliyeti yüksek ve sağlık açısından tehlikeli olmasından dolayı günümüzde bu enerji kaynağını kullanmayı reddeden çok sayıda ülke de bulunmaktadır.

Uranyum nerede çıkarılır sorusuna ülkemizde yer alan rezervleri dikkate alarak bilgi vermek istiyoruz. Ülkemizdeki en önemli uranyum madenleri Manisa, Çanakkale, Aydın, Rize, Giresun ve Yozgat gibi yerlerde bulunmaktadır. Düne kadar işlenememesinden dolayı güçlü devletlere satılan bu maden, ülkemizde yapılan çalışmalar sonrasında ülke menfaatleri için kullanılmaya başlanmıştır.
uranyumUranyum kullanım alanları

• Seramik malzemelere renk vermek amacıyla seramik üretimi yapan işletmelerde kullanılır.
• Dünyanın en tehlikeli bomba türü olan plütonyum hidrojen bombasının yapımında kullanılmaktadır.
• Uranil asetat analitik uygulamalarında yaygın bir şekilde kullanılır.
• Nükleer yakıt olarak nükleer enerji santrallerinde kullanılır
• Nükleer patlayıcı olarak kullanılır gelecek yüzyıl içerisinde meydana gelecek olan savaşların büyük bölümünde bu tarz patlayıcıların kullanılması beklenmektedir.

Uranyum madeni hakkında sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Daha güzel bir dünya için uranyum gibi maddelerin kullanımına sınırlama getirilmek istense de güçlü olan devletler bu muhteşem madeninin nimetlerinden vazgeçememektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here