bilim sanat ilişkisi

Münazara konuları arasında yer alıp uygarlık ile ilişkilendirilen sanat ve bilim, uygarlığın gelişmesinde büyük katkısı olan iki kavramdır. Uygarlığın gelişmesinde sanat mı bilim mi daha önemlidir sorusu ciddi bir münazara ortamının oluşmasına neden olduğundan dolayı bu münazara etkinliğine katılıp bizler de görüşlerimizi aktarmak istiyoruz.

Sizlerinde bildiği gibi uygarlık aslında medeniyet demektir. Dünden bu güne kadar dünya üzerinde hüküm sürmüş olan çok sayıda medeniyet bulunmaktadır ve bu medeniyetlerin izleri ciddi anlamda hissedilmeye devam etmektedir. Geçmişteki medeniyetlerin günümüze kadar ulaşmasını sağlayan şeylerin başında şüphesiz sanat ve bilim etkileşimi yer almaktadır.

Uygarlıkları gelişmesi hayatın daha yaşanır bir hal almasını sağlayacağından dolayı her dönem bu kavramın geliştirilmesi için büyük mücadele edilmiştir. Uygarlığın gelişmesini sağlayan en önemli kişiler ise şüphesiz bilim insanlarıdır. Bu nedenden dolayı uygarlığın gelişmesinde sanat mı bilim mi daha önemlidir sorunuza bilimdir olarak cevap verebiliriz.

Dünya genelinde yapılan tüm bilimsel çalışmalar insan düşüncesinin gelişmesini sağlamıştır ve sağlamaya devam etmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar sayesinde her geçen gün yeni bir şey bulunmakta ve bu bulunan şeyler insanlık yararına sunulmaktadır. Etrafınızı gözlemlediğiniz zaman birçok teknolojik aletin bilimsel çalışmaların ürünü olduğunu görebilirsiniz. Arabalar, uçaklar, televizyonlar ve daha birçok teknolojik ürün bilimsel çalışmaların eseridir ve bu teknolojik ürünler uygarlıkların gelişmesini sağlamıştır.
bilim sanat ilişkisiUygarlıkların gelişmesi için bilimin ne kadar önemli olduğunu aktarsak da şüphesiz sanat da gelişime büyük katkısı olan bir husustur. Medeniyetlerin gelişmesi sadece teknolojik bazda değildir. Kesinlikle duygusal gelişme de önemlidir. Sanat insanların duygusal olarak gelişmesini sağladığından dolayı sanatın medeniyetler üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır.

Asıl anlam karmaşası şu noktada karşımıza çıkmaktadır. Her bilim insanı sanatçıdır ve ortaya koydukları ürünler birer sanat eseri olarak değerlendirilir. Ancak her sanatçı bir bilim insanı değildir ve bu yüzden sanatçılar bilim kategorisinde ele alınamazlar. Kafanızı karıştırdığımızın farkındayız ancak bunu da bilmenizde fayda olduğunu düşündüğümüzden dolayı sizlere bu bilgileri aktarmayı gerekli görmüş bulunuyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here