Modern tıp bilimine göre uyku esnasında çeşitli beyinsel işlevlerde sorunlar yaşanmasından dolayı ortaya çıkan uyku felci halk arasında karabasan çökmesi olarak nitelendirilmektedir. Uyku felci belirtileri genel olarak uyanamama ya da uyanmasına rağmen hiçbir şekilde hareket edememedir. Uyku felci belirtileri ciddi bir panik havasının oluşmasına neden olduğundan dolayı sürekli olarak uyku felci durumu ile mücadele eden kişilere uyku felci tedavisi uygulanmalıdır. Uzmanlar neredeyse her insanın ömürleri boyunca en az 1 defaya mahsus dahi olsa uyku felci ile karşılaşacaklarını belirtiyor. Uyku felci aşırı derecede nadir gözlemleniyor olsa da bu sorun insanların panik yaşamasına yetmektedir.

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi karabasan çökmesi olarak bilinen uyku felci beyinde gerçekleşen işlevsel bozulmalardan dolayı ortaya çıkar. Uykuya dalma esnasında kişi hareket kabiliyetini kaybeder. Bu durum rem uykusu adı verilen durum ortaya çıktığında gerçekleşmektedir. Normal felç ile birebir benzerlik gösterir. Felç durumu kişi uyandığında da devam ettiğinden dolayı bilinç açıktır ve kişi olup biten her şeyin farkındadır. Uyku felcini yaşayan birey parmağını dahi oynatamadığından dolayı kalıcı bir felç hissettiğini düşünebilir.

Uyku felci genel olarak beyinde yer alan motor nöronların post sinoptik sistemi ile ilişkisi bulunmaktadır. Tabi ki olay tamamen bununla alakalı değildir. Genel bir uyku düzeni problemi olduğundan dolayı düzensiz uyku uyuyan kişilerde gözlemlenme ihtimali aşırı derecede yüksektir. Ayrıca psikolojik sorunlar da uyku felcine neden olduğundan dolayı aşırı stresin ve aşırı yorgunluğun bu problemi tetiklediğini söylemek mümkündür. Sigara ve alkol tüketimi, sırt üstü yatmak ve farklı yaşam tarzları da bu sorunun tetikleyicileri arasında sayılabilir. Uzmanlar bu sorunu en çok stresin tetiklediğini söylüyor. Özellikle aşırı stresli işlerde çalışan kişilerde uyku felci sorununun ortaya çıkma ihtimali aşırı derecede yüksektir. Evhamlı kişiler de endişeli bir ruh haline sahip olduğundan dolayı bu tarz kişilerde de uyku felcinin görülme oranı yüksektir.

Bu sorun çok nadir bir şekilde ortaya çıkıyorsa panik yapacak bir şey yoktur ancak uyku felcini çok sık yaşıyorsanız kesinlikle bir uzmandan destek almalısınız yani doktora gitmelisiniz. Sorunun ortaya çıkmasındaki en büyük neden psikoloji olduğundan dolayı kesinlikle bir psikiyatr ile görüşmeniz mantıklı olacaktır. Uyku felcinin tedavisi genel olarak kişinin normal uykuya dalma sürecini sağlamaya yöneliktir. Uyku kalitesini arttırmak uyku felcinin ortadan kalkmasını sağladığından dolayı ilaç tedavisi uygulanarak uyku kalitesi arttırılmaya çalışılır. Kişi stresliyse stresi ortadan kaldırılır. Sigara ve alkol kullanımı söz konusuysa hastalığın tedavi sürecinde sigara ve alkol bırakılmalıdır. Tüm bunlar hayata geçirildiğinde sürekli olarak karşılaşılan uyku felci problemi büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir.

uyku felci

Uyku felcinin metafizik olaylardan dolayı ortaya çıktığına dair halk arasında ciddi bir inanç bulunmaktadır. Bu inanç köklü bir inanç olduğundan dolayı uyku felci problemi olan çok sayıda kişi çareyi üfürükçülerde aramaktadır. Elbette metafiziksel durumların neden olduğu sorunlar vardır ancak uyku felci bu sorunlardan birisi değildir çünkü ilgisi sorunun ne olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden üfürükçülerden medet ummak yerine doktorunuzun reçete etmiş olduğu ilaçları periyodik olarak kullanarak sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here