uyku pozisyonu

Uyku pozisyonuna göre kişilik analizi dahi yapıldığından ötürü uyurken kişinin almış olduğu şekil karakterinin belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Sağlıklı bir uyku çekmek ve sağlığımızın uykumuz sayesinde olumlu bir şekilde devam etmesini sağlamak adına uyuduğunuz pozisyonu iyi seçmeniz gerekmektedir. Uykuda yatış pozisyonu nasıl olmalı konusunda uzmanlar çok sayıda bilgi verdiğinden ötürü sizlere en ideal pozisyonlar ve anlamları hakkında bilgi vereceğiz.

Cenin yatışı pozisyonu: Cenin gibi yani ana karnındaymış gibi bir şekle bürünerek yatmak, dışa dönük amma velakin romantik, duyarlı bir kalbe haiz olduğunuza işaret ediyor. Bu cins bireyler birisiyle ilk buluşmalarında utangaç bir hal sergileyebilirler amma velakin kısa süre içerisinde rahatlayıp daha akıcı bir şekilde davranmaya başlarlar. İncelemelerde 1000 şahıstan %38’inin bu biçimde uyuduğu tespit edilmiştir. Bayanların erkeklerden 2 kat daha çok bu pozisyonda uyuduğu da tespit edilen öteki bir bulgudur. Çevrenizde yer alan kişileri inceleyecek olursanız büyük bölümünün uyurken cenin pozisyonunda uyduğunu görebilirsiniz.

Yaşlı şeklinde yatış pozisyonu: Her 2 kolunu kıvırarak ellerini yastığın yanına ya da omuz hizasına koyan bireyler natürel insanlardır. Kuşkucu, şüpheci, iyiliğe kuşkuyla bakan niteliklere sahip olabilirler. Hiçbir zaman ilgi odağı olmak istemezler ve çoğu zaman arka planda kalmayı tercih ederler. Bu niteliklere sahip olmaları ilgili yatış pozisyonuna yaşlı şeklinde yatış pozisyonu denilmektedir.

Kollar yanda dik bir şekilde yatış pozisyonu: Birçok fert kollarını her 2 tarafa uzatıp dik halde uyuyamaz. Bu halde uyuyanlar rahat, kalabalığa alışmış, yabancılara etkin bir şekilde güvenen, toplumsal yönü ön planda olan kişilerdir. Buna rağmen bazı zamanlar kolay bir şekilde aldanabilirler. Bu durum da bu kişilerin zaman zaman üzülmelerine neden olmaktadır.

Makalemizde sizlere en çok gözlemlenen uyku pozisyonlarını sunmuş bulunuyoruz. Diğer 3 uyku pozisyonu ise özgür yatış yani yüz üzeri yatış, asker yatışı ve deniz yıldızı yatışı pozisyonlarıdır. Profesörlerin yaptığı izahat da yüzükoyun yatmak sindirim sisteminin aşırı derecede zorlanmasına hatta durmasına neden olabilir. Deniz yıldızı ve asker yatışı pozisyonlarında ise çoğunlukla horlama durumu gözlemlenmektedir.
uyku pozisyonu
Midemizin baskı görmediği ve kolay bir şekilde soluk alabildiğimiz düz yatışlar bizim için daha fazla sıhhatlidir. Rahat bir uyku mümkün kılar ve horlamayı büyük miktarda az hale getirir. Bu incelemelerde ek olarak birçok insanoğlunun uyku pozisyonu değiştirmekten hoşlanmadığını da gözler önüne sermektedir. Bu incelemelere göre kişilerin bir tek %5’i her akşam değişik şekilde uyuduğu görülmüştür.

Uyuduğumuz vakit bu tarz şeyleri hiç düşünmeyiz yalnız eğlenceli bir uyku çekmek isteriz. Eğer yatarken uykun pozisyonda uykuya dalabilirseniz rahat bir uyku çekme olasılığınız o derecede artacaktır. Her ne kadar bilimsel araştırmalar yapılırsa yapılsın sizler hangi pozisyonda rahatsanız o pozisyonda uyumaya devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here