mal varligi sorgulama

Mal varlığı sorgulama özellikle üzerime kayıtlı araç var mı sorusunun cevabını aramakla meşgul olan kişiler tarafından sorulmaktadır. Üzerime kayıtlı neler var sorusu aynı zamanda yakın bir akrabasını kaybeden ve vefat eden kişinin hangi mallara sahip olduğunu bilmeyen varisler tarafından da sorulmaktadır. Mal varlığı nasıl öğrenilir hakkında insanların bilinçsiz olmasından dolayı kayıtlı olan malları nasıl öğrenebileceğiniz hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Araba hırsızlarının çaldıkları arabaları başkalarının üzerine yapması, dolandırıcıların insanların haberleri dahi olmadan üzerlerine şirket açması gibi durumlar mal varlığı sorgulamasının daimi olarak yapılmasını gerektirmektedir. Sizlere suç işlenene dek bir bilgi verilmeyeceğinden dolayı bu sorgulamalar şahsınızın yasal sorumlulukları arasında yer alıyor. Başınızın ağrımaması için bu tarz sorgulamaları belirli aralıklar ile yapmanızda fayda var.

Düne kadar mal varlığı sorgulama işlemleri noter aracılığı ile gerçekleştiriliyordu ancak e-devlet sisteminin devreye sokulması ile birlikte tüm tapu işlem sorgulamaları e-devlet sitesinden yapılmaya başlandı. Kişiye özel olarak tahsis edilen e-devlet şifrenizi PTT şubelerinden alarak mal varlığı sorgulama işlemini internet ortamında gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet şifrenizi kaybetmeniz durumunda yeni şifreyi almak için tekrardan PTT şubelerine gitmeniz ve belirli bir ücret ödeyerek yeni e-devlet şifrenizi almanız gerekmektedir. Ekstra ücret ödememek için şifrenizi kaybetmeyeceğiniz bir yere not etmenizi tavsiye ederiz.
mal varligi sorgulamaE-devlet şifrenizi temin ettiyseniz turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama bağlantısı üzerinden mal varlığı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız sorgulamalar sonrasında şahsınızın bilmediği bir işlem hareketine rastlayacak olursanız yetkililere en kısa zaman içerisinde durumu bildirmenizde fayda var. Araç sorgulama, şirket sorgulama ve ev sorgulama gibi işlemlerin tamamı verdiğimiz ilgili bağlantı içerisinde yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here