Uzun Saçlardan Bit Nasıl Temizlenir 5 Etkili Yöntem

Halk arasında genel temizliğe önem verilmemesinden dolayı ortaya çıktığı düşünülen bit, aslında sadece hijyen koşullarına uyulmamasından dolayı ortaya çıkmamaktadır. Bitlerin yoğun bir şekilde yer aldığı ortamda durulması ya da bitlenmiş bir kişiye yakın bir şekilde durulması da genel hijyene dikkat etmesine rağmen kişinin bitlenmesine neden olabilmektedir. Genelde çocukların bitlenmesine alışık olsak da yetişkin bireylerin de bit problemi ile karşı karşıya kalması mümkündür. Özellikle saçı uzun olan kişilerde yer alan bitlerin temizlenmesi ciddi anlamda zorluk çıkarabilir. Bu yüzden sizlere uzun saçlardan bit nasıl temizlenir konusunda 5 etkili yöntem ile ilgili bilgi vereceğiz.

Bitler genelde ense bölgesinde konaklar. Kişinin kafa derisine yapışarak kanını emerler. Rahatsız edecek düzeyde kaşıntıların oluşmasına neden oldukları bilindiği gibi sosyal yaşam içerisinde bitlenen kişinin dışlanmasına neden olurlar. Bu etkisinden dolayı sosyal yaşamı da etkileyen bir sorun olarak kabul edilir.

Bit problemi çok eski zamanlardan beri var olan bir sorun olduğu için ilaç firmaları bitleri yok etmek için çeşitli ilaçlar geliştirmiştir. Özellikle kullanılan şampuanlar sayesinde ister uzun ister kısa saçlı olunsun bitlerden kısa süre içerisinde kurtulmak mümkündür. Her şeye rağmen ilaçları kullanmak istemeyen kişiler vardır. Bu tip kişiler çoğunlukla doğal çözümlere yönelir. Eğer sizler de bu düşüncedeyseniz evde uygulayabileceğiniz doğal çözümlerle uzun saçlarda yer alan bitleri temizleyebilirsiniz.

Uzun Saçlarda Yer Alan Bitleri Temizleme Yöntemleri

Bitleri temizlemek için geliştirilmiş olan çok sayıda yöntem olsa da yapılan uygulamalar sonucunda etkisi kanıtlanmış toplamda 5 adet doğal yöntem bulunmaktadır. Uzun saça sahipseniz ve bit problemi ile uğraşıyorsanız, aşağıdaki yöntemleri kullanarak bitleri temizleyebilirsiniz.

1) Hindistan Cevizi Yağıyla Bitleri Temizleme

Hindistan cevizi yağı

Halk arasında yağın bitleri beslediğine dair bir bilgi olsa da aslında bilinen bu bilginin yanlış olduğunu belirtmek isteriz. Çok eski zamanlardan beri Hindistan cevizi yağı özellikle uzun saçlarda yer alan bitleri temizlemek adına kullanılmaktadır.

Sizler de Hindistan cevizi yağı kullanarak saçlarınızda yer alan bitleri temizlemek istiyorsanız 3 kaşık Hindistan cevizi yağını ısıtın ve daha sonra saç derinize masaj yaparak sürün. Sürme işlemi bitince kafa derisinin hava almaması için kafanıza bone takıp yatın.

Bu uygulamayı gece yapıp bonenin kafanızda sabaha kadar kalmasını sağlayın. İlgili uygulamayı yaklaşık olarak 1 hafta boyunca tekrarladığınızda saçlarınız ne kadar uzun olursa olsun bitler yok olacaktır.

2) Limon Suyuyla Bitlerin Yok Edilmesi

Limon suyu

Yoğun asidik özellikleri ile bilinen limon, saçlarda yer alan bit ve sirkeleri yok etme konusunda en etkili doğal yöntemlerin başında yer alır. Başınızda bit varsa limon suyunu kafa derinize sürün ve yaklaşık olarak yarım saat bekleyin.

Yarım saatlik beklemenin ardından sirke ile limonu başınızdan arındırın. Daha sonra ılık suyla saçınızı yıkayın. İlgili uygulamayı yaklaşık olarak 1 hafta tekrarlayınca saçlarınızda bit kalmayacağına emin olabilirsiniz.

Kullanılan limonun taze sıkılmış olması daha etkili sonuçlar vermektedir. Bu yüzden hazır olarak satılan limon suları yerine almış olduğunuz limonun suyunu sıkarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

3) Sirke Masajıyla Bitleri Yok Etme

Sirke masajı

Sirke de diğer yöntemlerde olduğu gibi çok eski zamanlardan bu yana saçlarda yer alan bitleri temizlemek adına kullanılmaktadır. Sirke ile bitleri temizlemek istiyorsanız beyaz sirke kullanmanız gerekmektedir.

Sirkenin asidik özelliği saçlarınızın tahriş olmasına neden olabilir. Bu yüzden sirke uygulamasını yapmadan önce saçlarınıza zeytinyağıyla masaj yapın ve sonrasında püskürtme şişesini kullanarak saçlarınıza sirkeyi sıkkın.

Bu şekilde 15 dakika bekleyin. 15 dakikalık beklemenin ardından ılık suyla saçlarınızı yıkayıp sirkeyi arındırın. Uygulamayı belirli zaman aralığında tekrarlayarak bitlerin tamamen yok olmasını sağlamanız mümkündür

4) Zeytinyağı Kullanarak Bit Temizleme

Zeytinyağı

Ege usulü beslenmeyi benimsemiş olan kişilerin evinde daima başköşede yer alan zeytinyağı, ayrıca bitleri temizleme konusunda da etkilidir. Doğal olduğuna güvendiğiniz zeytinyağını saç derinize masaj yaparak sürün. Daha sonra başınıza boneyi takıp sabaha kadar bekletin.

Bu uygulama gece yatmadan önce yapılırsa daha mantıklı olacaktır.

Sabah kalktığınızda ılık su yardımı ile başınızı yıkayarak zeytinyağını saçlarınızdan arındırır bilirsiniz. Bitler özellikle hava almadıkları zaman ölürler. Bu yüzden uygulama esnasında bitlerin hava almaması için bone takılması aşırı derecede önemlidir. Bone takmayacak olursanız bu yöntemden başarılı sonuç alamayabilirsiniz.

5) Çay Ağacı Yağıyla Bitlerin Temizlenmesi

Çay ağacı yağı

Alternatif tıp dünyasında böcekleri yok etmek için en çok kullanılan yöntemlerin başında çay ağacı yağı yer alır. Kafa derisinde yer alan bit ve sirkeleri öldürerek saçların bitlerden temizlenmesini sağlar. Piyasada sahteleri olduğu için sadece güvenilir aktarlardan temin edilmesi önemlidir.

Aşırı derecede güçlü yapıda olmasından dolayı bu yağı tercih edecek olan kişiler kesinlikle dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Şampuanlarınızın içerisine 5 ile 10 damla çay ağacı yağı damlatarak kullanmanız daha doğru bir karar olacaktır.

Çay ağacı yağını kullandıktan sonra başınızda yer alan bitkiler ölecektir. Bu bitleri saçlarınızdan temizlemek için çay ağacı yağı kullanımından sonra sık dişlere sahip olan taraklarla saçlarınızı tarayın. Bu sayede ölen bitler ve sirkeler tarakta kalarak saçlarınız temizlenecektir.

Her yöntemi denemiş olmanıza rağmen saçlarınızda yer alan bitlerden bir türlü kurtulamıyorsanız kesinlikle bit ilacı kullanın. Saçınızda yer alan bitleri temizlemezseniz ev halkı da emin olun kısa süre içerisinde bitlenecektir. Durumun bir salgın haline gelmemesi adına her türlü önlemin alınması önemlidir.

Yorum yapın