vişne kiraz

Dışarıdan bakıldığı zaman vişne işe kiraz birbirine aşırı derecede benzediğinden dolayı ayırt etmek gerçekten de zordur. Bu durum vişne ile kiraz arasındaki farklar nelerdir konusunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Yetişme alanlarına bakılacak olursa her iki meyvenin de ağaç üzerinde yetiştiği görülür. Bu durum yetişme yerine bakılarak ayırt edilmesini engellemektedir. Sadece yetişen ağaca bakıp bu iki meyveyi ayırt etmek ağaçları iyi tanıyan kişiler tarafından yapılabilir. Sizler de vişne ile kirazı ayırt etmekte zorlanıyorsanız sayfamızdan vişne ile kiraz arasındaki farklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vişne ile kirazı ayırt edebilmenin en etkin yolu bu meyvelerin sahip oldukları tatlara bakmaktır. Vişne ekşimsi bir tada sahipken kiraz tatlıdır. Vişne tek renkli bir meyvedir yani dünya genelinde yer alan tüm vişneler kırmızı renktedir ancak kirazların kırmızı, pembe ve sarı gibi renkleri de bulunmaktadır. Renklere bakarak da büyük oranda bir ayrım yapılabilir. Bu meyvelerin birbirine bu kadar benzemesinin en büyük nedeni aynı familya içerisinde yer alıyor olmalıdır. Vişne ve kiraz gülgiller familyasında bulunmaktadır. Her iki meyve de bol suya sahip olduğu gibi etlidir. Bunlar ortak özellikleri olarak görülebilir.

Vişnenin yetiştiği ağaç kiraz ağacına göre daha kısadır. Ayrıca vişne ağacının yaprakları da kiraza göre daha küçük yapıdadır. Kış mevsimi yaklaştığı zaman kiraz ağacı yapraklarını tamamen dökerken vişne ağacı yapraklarını daha uzun süre boyunca yeşil bir şekilde koruyabilir. Yani vişne kiraza oranla daha dayanıklıdır diyebiliriz. Bu durum da vişnenin çeşitli iklim tiplerinde yetişmesini sağlarken kirazın sadece belirli iklim tiplerinde yetişmesine neden olmaktadır.

Kiraz ve vişne üzerinde uzun yıllardan beri tartışmalar yapılmaktadır. Genetik bilimciler de bu konu üzerinde araştırmalar yapmış ve her iki meyvenin de özelliklerini taşıyan bir meyve üretmişlerdir. Her iki meyvenin karışımından elde edilmiş olan bu meyveye vişnap denilmektedir. Hem tatlı hem de ekşi bir tada sahip olan vişnap son zamanlarda Pazar tezgahlarında da yer almaya başladı.

Kiraz taze bir şekilde tüketilen meyvedir. Karadeniz bölgesinde turşusunu kuranlar olsa da Türk damak tadına uygun olmadığını söyleyebiliriz. Vişne ise işlem görerek çeşitli şekillerde tüketilen bir meyve türüdür. Vişnenin reçeli, marmeladı ve hoşafı sevilerek tüketilmektedir. Besin değerleri her ne kadar aynı gibi görünse de kirazın kalorisi vişneye göre daha yüksektir. Bu yüzden zayıflamak isteyen kişiler diyet listelerini vişneyi ekleyebilirler.

vişne kiraz

Vişne ve kiraz neredeyse aynı zamanlarda olgunlaşıp satışa sunulmaktadır. Ülkemiz her iki meyveyi de en kaliteli şekilde üretmektedir. Bu yüzden dünya vişne ve kiraz pazarında ülkemizin hafife alınmayacak kadar etkisi bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde yetişen ve Napolyon adı verilen kiraz dünyada en çok rağbet gören meyvelerimizden birisidir. Bursa ilinde yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılan kiraz iç pazarda satışa sunulduğu gibi ihtiyaç fazlası yurt dışına satılmaktadır. Bu yüzden vişne ve kirazın ülke ekonomisine ciddi bir katkısı vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here