vücuttaki çatlaklar

Vücuttaki çatlaklar özellikle bayanların başının belası durumdadır. Bu yüzden vücuttaki çatlaklar nasıl geçer sorusuna sual aranmaktadır. Cilt konusunda uzun yıllardan beri çalışmalar yapan uzmanlar özellikle genç kızlarda büyüme döneminde meydana gelen gelişmelerden dolayı vücutta çatlakların meydana geldiğini, ayrıca gebelik döneminde ve kortizon tedavisinde de aynı şekilde çatlakların oluştuğunu belirtmektedir. Vücuttaki çatlaklar nasıl geçer sorusuna cevap verebilmek için öncelikli olarak meydana gelmiş olan çatlakların neyden ileri geldiğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Çatlak oluşumundaki temel neden belirlendikten sonra uygun tedavi yöntemleri uygulanarak vücuttaki çatlakların ortadan kaldırılması mümkündür.

Vücuttaki çatlaklar cildin aşırı derecede basınca maruz kalması nedeniyle ortaya çıkar. İlk etapta pembe görünümde olan bu çatlaklar zaman içerisinde beyazlamaktadır. Bu beyazlıklar kişi bronzlaşsa dahi ortadan kalkmaz. Bu yüzden çatlakları aynı cilt yaralarının bırakmış olduğu izler gibi ele almamız mümkündür. Ciltteki çatlakları giderme konusunda geliştirilmiş çok sayıda yöntem bulunsa da uzmanlar en etkili yöntemlerin estetik müdahaleler olduğunu belirtmektedir. Ayrıca kendisini kanıtlamış olan bazı kozmetik firmaları tarafından üretilen çeşitli ürünlerin de çatlakları giderici yönde etkisinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Cildin aşırı sıcağa maruz kalması çatlak oluşumunu hızlandırır. Bu yüzden vücudunda çeşitli çatlamalar meydana gelen kişilere uzmanlar soğuk suyla duş almalarını önermektedir. Ayrıca çatlamaların meydana geldiği bölgeye buz masajı yaparak çatlak oluşumunu büyük oranda sınırlandırabilirsiniz. Soğuksu cilt üzerindeki hücrelerin canlanmasını ve cildin kendini toparlamasını sağlar. Aşırı sıcaktan dolayı cildinizde çatlaklar meydana geldiyse soğuk suyla duş almayı adet haline getirin. Bir süre sonra cildinizde meydana gelmiş olan çatlaklar ortadan kalkacaktır.

Vücutta meydana gelen çatlakları inceleyecek olursanız çatlak oluşumunun özellikle bel çevresinde, karın bölgesinde ve göğüs etrafında meydana geldiğini görürsünüz. Göğüslerde meydana gelen çatlaklar bayanlarda en çok gözlemlenen çatlak türleridir çünkü göğüsler aşırı derecede hassas bir hücre yapısına sahiptir. Göğüslerde gelişme döneminde çatlaklar meydana gelebileceği gibi gebelik sonrasında da göğüslerde çatlakların oluşma ihtimali aşırı derecede yüksektir. Deri gelişme esnasında tam olarak esneyemediğinden dolayı gerilmeler meydana gelir ve göğüslerde çatlamaların oluşması gayet doğaldır.

Bel ve karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar gebelik döneminde ortaya çıkabileceği gibi birdenbire kilo almaktan ya da kilo vermekten dolayı da bel ve karın bölgesinde çatlaklar oluşabilir. Sıkı bir diyet uyguluyorsanız ve hızlı bir şekilde kilo veriyorsanız vücudunuzun büyük bölümünde çatlaklar meydana gelecektir. Bu tip durumlarda çatlakların oluşumunu engellemek için cilt sıkılaştırıcı kremler kullanabilirsiniz. Ayrıca cilde esneklik kazandıracak olan vitaminleri de daha fazla alarak cildinizde meydana gelen çatlakları büyük oranda engellemeniz mümkündür. Cilt çatlaklarını engellemek için geliştirilmiş olan çok sayıda kozmetik ürün bulunmaktadır. Çatlamaları gözlemlemeye başladığınız andan itibaren bu kozmetik ürünleri kullanmaya özen gösterin. Meydana gelen çatlakları önlemek için en çok tercih edilen şey peeling uygulamalarıdır. Eğer imkanınız varsa çatlak oluşumunu ve meydana gelen çatlakları yok etmek için bitkisel peeling uygulamanızı tavsiye ederiz. Uygulanan peeling ayrıca vücutta meydana gelen sarkmaları da ortadan kaldırmaktadır. Cildin en önemli besin kaynağı sudur. Bol bol su tüketerek cildiniz için gerekli olan su miktarını almaya özen gösterin. Tüketeceğiniz su çatlak oluşumunu ciddi anlamda engelleyecektir.

vücuttaki çatlaklar

Cilt çatlamalarına beslenme zincirinde yer alan besinlerin etkisi yüksektir. Uzmanlar çatlamaları engellemek ve cilde zindelik kazandırmak için yoğurt, sebze, meyve, süt gibi ürünleri yoğun bir şekilde tüketmeyi tavsiye ediyor. Ayrıca cilt için önemli vitaminler arasında yer alan e ve c vitaminleri de yüksek oranda alınmalıdır. Bu vitaminler vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olduğu gibi ciltteki çatlakları da engelleyecektir. Cildinizde çatlama olmasını istemiyorsanız kısa süre içerisinde kilo almaktan ya da aşırı kilo vermekten kaçının. Çünkü meydana gelen çatlakların büyük bölümü kilo probleminden dolayı ortaya çıkmaktadır. Vücuttaki çatlaklar nasıl geçer diyorsanız büyük ihtimal yüksek oranda cilt çatlaması problemi ile mücadele ediyorsunuzdur. Bir probleminiz varsa dar elbiseler giymek yerine bol elbiseleri tercih edin çünkü dar elbiseler cildin oksijen almasını engellemekte ve çatlak oluşumunu arttırmaktadır. Buna dikkat edecek olursanız cilt çatlamaları büyük oranda azalacaktır. Hamilelik döneminde çatlak oluşumunuz arttıysa hamilelikte oluşan çatlaklar makalesine de göz atın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here