Yazmayı bırakan ünlü yazarlar

Yazı yazmayı sadece birkaç kelimeyi bir araya getirmek olarak görmeyin. Şüphesiz yazı yazmak, dünyanın en zor işlerinden birisidir. Yazı yazma konusunda kendisini kanıtlamış olmasına rağmen mesleğini yani yazarlığı zirvede bırakan çok sayıda ünlü yazar var. Buna anlam vermek Gerçekten de çok zor.

Bilim dünyasında Yapılan araştırmalar sonucunda bu yazarların yazı yazmayı bırakma sendromuna yakalandığı için yazmayı bıraktığı söyleniyor. Bartleby sendromu olarak bilinen bu sorun, birçok yazarın edebiyat dünyasından tamamen çekilmesine neden olmuş durumda.

Edebiyata düşkünseniz eminim Sizler de yazı yazmayı mesleğinin zirvesindeyken bırakan yazarları merak ediyorsunuzdur. Merakınızı gidermek için sizlere liste halinde yazı yazmayı bırakma sendromuna yakalanmış olan yazarları sunmak istiyoruz.

1. Lev Tolstoy

Lev Tolstoy

Kariyerinin zirvesindeyken birden bire yazmayı bırakan Lev Tolstoy, edebiyatın kendisine uğursuzluk getirdiğini söyledi. Lev Tolstoy, yazmayı bıraksa da geride okurlarına çok sayıda kaliteli eser bıraktı.

Yazmamaya karar verdikten sonra kendisini yazmaya geri döndürmek isteyen çok sayıda kişi olmuş olsa da bir daha kalemi eline almadı.

2. Felipe Alfau

Felipe Alfau

Felipe Alfau, ı. Dünya savaşı sırasında Amerika’ya göç ederek burada yazarlık yapmaya başladı. İlk olarak popüler bir romanı olan Locos’u kaleme aldı. Sonrasında gelen talepler üstüne 1948 yılında ikinci romanı olan Chromos’u kaleme alarak başarılı bir şekilde yayınladı.

Bu iki romandan sonra mesleğinde adeta zirve haline gelmişti. Ancak anlamsız bir şekilde birdenbire yazmamaya başladı. Anadili İngilizce olmadığı için İngilizce bir şeyler yazmaya başladığı zaman sorunlar da beraberinde geldi. Bu yüzden yazarlığı bıraktım şeklinde açıklama yaptı.

Böylesine güzel eserleri biz edebiyatseverlere sunduğu için kendisine teşekkür ediyoruz. Ayrıca bir yanımız keşke yazarlığı bırakmasaydı da diyor.

3. Jacques Vache

Jacques Vache

Jacques Vache, yaşadığı dönemde gelecek vadeden yazarlar arasında kabul ediliyordu. Ancak çok güzel yazılar yazmasına rağmen bir süre sonra yazı yazmamaya başladı. Bu sorun yazı yazmayı bırakma sendromuna yakalanmış olmasından dolayı meydana geldi.

Bu sağlık sorununu yaşadıktan sonra Jacques Vache, edebiyata adeta savaş açtı. Edebiyatın bir aptallık olduğunu söyleyen yazar iç dünyasında yaşamış olduğu karmaşadan dolayı intihar ederek yaşamına son verdi. Edebiyata böylesine aşık bir kişinin yazı yazmayı bırakması şüphesiz hayatı çekilmez bir hale getirmişti.

4. Bobi Bazlen

Bobi Bazlen

Yazarlıktan daha çok eleştirmen kimliği ile ön plana çıkan Bobi Bazlen, ayrıca yabancı dilde yazılmış olan birçok eseri çevirmesi ile tanınmaktadır. Meslek aşkı ile yanıp tutuşurken iç dünyasında yaşadığı sıkıntılar edebiyatı da elinden aldı ve yazarlıktan ciddi anlamda uzaklaştı.

Yazara göre artık kitap yazmak mümkün değildi çünkü yazılabilecek tüm kitaplar yazılmıştı. Bu yüzden kendisinin bir daha asla kitap yazmayacağını söyledi. Sözünde duran Bobi Bazlen, yaşamı boyunca bir daha kalemi eline almadı.

5. Edmundo De Bettencourt

Edmundo De Bettencourt

Hayatını edebiyat eserlerine adayan Edmundo De Bettencourt, aşırı derecede yüksek beklentiler içerisine girince duygu durumu ciddi anlamda bozuldu.

Yazarın “Poemas Zurdos” adlı eseri kendisi tarafından çok iddialı görülmüştü. Ancak bu eser okurlar tarafından ilgi görmedi. Yeterli ilgi görülmemesi de beraberinde bunalımı, yazı yazmayı bırakmayı getirdi.

Edmundo De Bettencourt, aslında okurlar tarafından yeterli ilgiyi görmüştü. Fakat kendisinin beklentisi daha yüksekti. Hatta olmayacak şeyleri hayal ediyordu. Yaşanan bu olaydan sonra kalemi bir daha eline almayan yazar ölümüne kadar herhangi bir edebi eser vermedi.

6. Ferrer Lerin

Ferrer Lerin

İsyanların ve anarşizmin şairi olarak bilinen Ferrer Lerin, çok ilgi görmesine rağmen şiir yazmayı bırakan şairlerdendir.

Kendisini doğaya adayan ve şairliği bırakan Ferrer Lerin, ömrünün geri kalan kısmını sakatlanan hayvanları tedavi etmeye adadı. Edebiyat hayatının kısacık kısmında bile kaleme aldığı şiirler günümüzde ilgi görmeye devam ediyor.

7. Herman Melville

Herman Melville

Herman Melville, barleby sendromunu en şiddetli yaşayan yazarlardan birisidir. En ünlü eseri “Kâtip Bartleby” yazı yazmayı bırakma hastalığına isim babası olmuştur.

En çok bilinen romonı Moby Dick adlı dünya klasiklerine girmeyi başarmış romanıdır. Böylesine büyük bir başarıya sahip olmasına rağmen 30’lu yaşlarda yazmayı bıraktı. Bir kenara çekilen yazar ciddi bunalım yaşadı. Aslında okurlar da ona karşı vefasızdı. Çünkü yazı yazmayı bıraktığı dönemde kimse onun yazmayı bıraktığının farkına bile varmadı.

8. Franz Kafka

Franz Kafka

Franz Kafka, karakterleri dirilten yazar olarak bilinir. Sıradan bir karakteri öyle bir betimler ki okuyucu o karakterin gerçek hayatta yaşadığına inanır.

Kendisi edebiyat dünyasına şüphesiz bu güne kadar yazılmış olan birçok romanı kazandırdı. Yaşı ilerleyince ölmeye hazır olduğunu, artık bir şey yazmayacağını söyleyerek yazmayı bıraktı.

Elinde henüz okurlarla buluşmamış olan çeşitli yazılar vardı. Bu yazıları yayıncısı olan Max Brod’a verdi ve yakmasını istedi. Ancak Max Brod, bu yazıları yakmadı ve edebiyat dünyasına eşsiz birçok eseri armağan etmiş oldu.

9. Oscar Wilde

Oscar Wilde

Oscar Wilde, yazarlar arasında cümle mühendisi olarak tanınan kişidir. Belki de onun kadar kaliteli cümle kuran bir yazar daha dünyaya gelmemiştir.

Oscar Wilde, hayatı tanımadan önce yazarlık yapıyordum. Hayatı tanıdıktan sonra hayatın anlamını anladım ve yazarlığı bıraktık demiştir. Yazmaya vakit ayırmak yerine hayatın tadını çıkarmayı tercih etmiştir. Zaten bu kararı aldığında edebiyat dünyasına çok sayıda eser kazandırmıştı.

10. Ludwig Wittgenstain

Ludwig Wittgenstain

Ludwig Wittgenstain, felsefe alanında baş yapıtları hayata geçiren isimdir. Kendisi felsefe alanında verdiği eserlerle tanınmıştır.

Yazarlığın zirvesindeyken yazarlığa küsen Ludwig Wittgenstain, biranda yazmayı bırakıp bir köşe çekildi. Bu kararından sonra bir daha kalemi eline almayarak yazmayı bırakan yazarlar arasında yerini aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here