Yedikule Zindanları

Yedikule zindanları, içerisinde çok sayıda kişi hapsedilmiş olduğundan dolayı Yedikule zindanları hakkında çeşitli efsaneler anlatılmaktadır. Yedikule zindanları olarak nitelendirilen bu yapı İstanbul ilinin güney batı kısmında şehri tamamen çevreleyecek şekilde çeşitli surlardan ve kulelerden meydana gelmektedir. Yedikule zindanlarının tarihçesini incelediğimizde bu zindanların 390 yılında imparator 1. Theodosius tarafından yapıldığını görmekteyiz. Yedikule zindanlarında ilk yapıldığı yıllarda çeşitli evraklar saklamakla birlikte özellikle yabancı devletlerden esir alınmış olan kişiler bulunmaktaydı. Özellikle Bizans imparatorluğu zamanında Yedikule zindanlarında çeşitli işkencelerin yapıldığı efsaneler ile anlatılmaktadır.

İstanbul ili Osmanlı devletinin eline geçtikten sonra Yedikule zindanları hapishane olarak kullanılmaya devam etti ve özellikle burada idam mahkûmları hapsedildi. Zaman içerisinde Yedikule zindanları ihtiyacı karşılamadığından ötürü çeşitli eklemeler yapılmıştır. Yedikule zindanlarına ulaştığınızda hemen yanında bulunan mermer kulenin içinde Kanlıkuyu adı verilen kısım bulunmaktadır. Özellikle günümüzde insanlar Kanlıkuyu adı verilen bu yeri merak etmektedir.

Yedikule zindanları ile ilgili anlatılan efsanelerin büyük bölümünde Kanlıkuyu adı verilen bu kısım yer almaktadır çünkü idam mahkûmlarının Kanlıkuyu adı verilen bu yerde idam edildikleri bilinmektedir. Çok sayıda mahkûm Kanlıkuyu adı verilen bu yerde idam edildiğinden dolayı Yedikule efsaneleri denildiği zaman akla ilk gelen yer şüphesizi Kanlıkuyu adı verilen bu yerdir.

Yedikule zindanları ile alakalı anlatılan popüler bir efsane bulunmaktadır. Anlatılan bu efsaneye göre bir pagan yani doğadaki varlıklara tanrılık sıfatı yükleyen bir kişi Yedikule zindanlarında mahkûm olmuştur. Bu kişi kendisini acıyı alıştırmış ve yapılan hiçbir işkence kendisine zarar vermemiştir. Bu duruma aşırı derecede sinirlenen işkence yapan kişiler yaptıkları işkencenin dozunu arttırmışlardır.

 Yedikule Zindanları

Bu duruma daha fazla dayanamayan pagan öleceğini anladığı zaman Latince bir şeyler söylemiş. Yapılan çeviriler sonrasında bu sözlerin Kanlıkuyu’da öldürülen mahkûmlar ile ilgili olduğu anlaşılmıştır. Pagan sözlerinde burada öldürülen kişilerin Mesih dünyaya gelinceye kadar zindan duvarlarında hapsolmasını ve Mesih geldiği zaman duvarlardan çıkarak hesap sormalarını istediğini söylemiştir. Günümüzde anlatılanlara göre zaman zaman Yedikule zindanlarının duvarlarından Latince çığlıkların geldiği de anlatılmaktadır. Tabii olayın doğruluk boyutu ne kadardır hiç kimse bilmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here