İnsan, yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek adına beslenme gereksinimi olan bir canlıdır. Birçoğumuz beslenme konusunda bilgi sahibi olsak da birçok kişi yemek yedikten sonra yapmamanız gereken şeyler konusunda bilgi sahibi değildir. Sizlerde sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek istiyorsunuz yemekten sonra yapmamanız gereken şeyler nelerdir konusunda makalemizden bilgi alabilirsiniz.

Yemekten sonra yapmamanız gereken şeyler olayın derinliklerine inildiğinde hayati önem arz eden şeyler olduğu karşımıza çıkmaktadır. Yemek yedikten sonra küçüklükten beri edinmiş olduğumuz birçok alışkanlık aslında sindirim için olumsuz durum teşkil etmektedir. Bu alışkanlıklar yemekten sonra yapmamamız gerekenler arasında yer almaktadır ancak birçoğumuz bunların sakıncalı olduğundan haberdar değiliz. Sindirim sisteminizin kusursuz bir şekilde işlemesini istiyorsanız makalemizin devamından yemekten sonra yapmamanız gerekenler hususunda bilgi alabilirsiniz. Uyarılarımızı dikkate almanız halinde sindirim sisteminiz kusursuz bir şekilde işleyecektir.

Diş fırçalamak: Bizlere küçüklüğümüzden beri yemekten sonra dişleri fırçalamak gerektiği bilgisi aktarıldığından dolayı büyük bölümümüz sofradan kalkar kalkmaz dişlerini fırçalamaktadır. Uzmanlar bu durumun yanlış olduğunu, yemekten sonra hemen diş fırçalamanın diş minesine zarar vereceğini belirtmektedir. Yemek sırasında tüketilen aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecekler diş ısısının değiştirir ve bu durum da diş minesinin mukavemetini düşürür. Diş minesinin güçsüzleştiği bu zaman aralığında da dişleri fırçalamak dişlerin aşırı derecede zarar görmesine neden olmaktadır. Unutmayın ki dişler sindirim sisteminin en önemli elemanlarından birisidir.

Aşırı su içmek: Sizlerin de bildiğiniz gibi sindirim vücut tarafından üretilen çeşitli asitler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Yemek sırasında ya da yemekten hemen sonra aşırı su tüketilmesi asit değerlerinin düşmesine ve mevcut asidin etkisinin azalmasına neden olur. Yaşanan bu durum da sindirimin durmasına ya da aşırı derecede yavaş gerçekleşmesine neden olmaktadır. Asit dengesini sağlamak adına yemek sırasında ve yemekten hemen sonra aşırı su tüketmemeye özen gösterin. Yapılan araştırmalar sonucunda soğuk suyun sindirim sistemi hızını düşürdüğü belirlenmiştir. Bu yüzden mideyi aşırı soğuk su ile doldurmamakta fayda var.

Hassas işler yapmak: Yemek yedikten sonra sindirim olanca hızıyla gerçekleşmeye devam eder. Sindirim gerçekleşirken sindirim sisteminin kana olan ihtiyacı artar ve bu nedenden dolayı kişide algı eksikliği ya da algılamada zorlanma meydana gelir. Kan sindirim sistemine odaklandığından dolayı beyinsel faaliyetlerde yavaşlama meydana gelmektedir. Uzmanlar bu tip durumlarda insanların hata yapma olasılıklarının yüksek olmasından dolayı hassas işlerin yemekten hemen sonra yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Yürüyüş yapmak: Halk arasında yemekten hemen sonra yürüyüş yapmanın faydalı olduğu yönünde bilgi olsa da yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda yemekten sonra yürüyüş yapmanın sindirim sistemi hızının düşmesine neden olduğu belirlenmiştir. Yürüyüş esnasında sindirin sistemi dışında kalan kol ve bacaklar da aşırı kana gereksinim duyarlar. Normal şartlarda sindirim sistemini beslemek adına kullanılan kan kol ve bacaklara yönelmeye başladığından dolayı sindirim sistemi yavaşlar. Bu etkiden dolayı uzmanlar yemekten ortalama 1 saat sonra yürüyüş yapmayı tavsiye ediyor.

Sigara içmek: Sigaranın damarları daraltıcı yönde etkisi bulunmaktadır. Yemekten hemen sonra sindirim sistemine yoğun bir şekilde kan pompalanmaya başlar. Kişi hemen akabinde sigara içecek olursa damalarda daralma meydana geldiğinden dolayı sindirim sistemine yeterli düzeyde kan ulaştırılmaz ve bu da metabolizma hızının aşırı derecede düşmesine neden olur. Ayrıca sigara içerisinde yer alan zararlı maddelerin sindirim sırasında emilimi artar. Bu da vücudun ciddi derecede zarar görmesine neden olmaktadır.
yemekten sonra
Duş almak: Duş alma sonucunda kan akışının kol ve bacaklara doğru yöneldiği ve bunun sonucunda sindirim sisteminin kan bakımından yoksun kaldığı biliniyor. Duş alma gereksiniminiz varsa yemek yedikten yaklaşık olarak 1 saat sonra duş alın. Bu sayede sindirim sisteminizi zorlamadan gereksinimlerinizi yerine getirebilirsiniz. Uzmanlar yemekten hemen sonra duş almanın kalp krizi gibi hayati problemlerin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here