Dünya mutfaklarında yoğun bir şekilde yer almayan yer elması, çok sayıda faydası olan bir sebzedir. Yer elmasının faydaları ortaya çıktıkça duyarlı kişiler yer elmasını daha fazla tüketmeye başladı ve bu sayede popüler hale geldi. Çoğu kişi bu sebzeyi bilmediği için sizlere yer elması nasıl yenir, yer elmasının kalori değeri içeriği nedir ve yer elmasının faydaları nelerdir konusunda bilgiler vereceğiz.

Yer Elmasının İçeriği Kolori Değeri Nedir?

yer elması içeriği

Birçok derde derman olan yer elması, elbette bu özelliklerini sahip olduğu içeriğe borçludur. Yer elmasını 100 gram olarak değerlendirecek olursak içerisinde yaklaşık olarak 75 kalori, 2,3 gram protein, 16 gram karbonhidrat ve bir miktar yağ yer alıyor. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve demir bakımından da zengin olan yer elması ayrıca yüksek oranda A ve C vitaminini içerir. Yer elması tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamini ve minerali vücudunuza alabilirsiniz.

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

yer elmasının faydalarıPotasyum ve magnezyum açısından zengin olan yer elmasının mucizevi denilebilecek nitelikte çok sayıda faydası vardır. Birçok uzman yer elmasının şeker hastalığına, kalbe ve dolaşım sistemi organlarına iyi geldiği yönde bilgiler veriyor ama bu konu ile alakalı yapılmış bilimsel bir çalışma yok. Yer elmasının faydaları denildiği zaman söylenenlerin büyük bölümü geçmişten günümüze insanların görmüş olduğu faydaları dile getirmesiyle elde edilmiştir. Yer elmasının içerisinde inülin adı verilen bir madde vardır ve bu madde kolon kanserinden tutun bağırsak faaliyetlerine kadar birçok sistemi etkilemektedir. Gelin hep birlikte yer elmasının faydaları nelermiş öğrenelim.

1. Zayıflamaya yardımcı olur

Yer elması kalorisi düşük olan bir besin türüdür. Ayrıca yapısı gereğince kişinin uzun süre kendisini tok hissetmesini sağlar. Bu yüzden diyetisyenlerin büyük bölümü sürekli olarak acıkmaktan dolayı kilo problemi yaşayan kişilere yer elması tüketmeyi önermektedir.

2. Kan şekerini dengeler

Alanında uzman doktorlara danışmak koşuluyla şeker hastaları yer almasını tüketebilir. Yer elmasının içerisinde yer alan maddeler kan şekeri değerlerinin düşmesine yardımcı olmaktadır. Eğer kan şekerinizin yüksek olmasından dolayı sıkıntılarınız varsa yer elması tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

3. Kansızlığa iyi gelir

Yer elmasının içerisinde yüksek oranda demir yer almaktadır. Sizlerin de bildiğiniz gibi vücuda alınan demir kan değerlerinin artmasına yardımcı olur. Yüksek oranda demir içermesinden dolayı kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

4. Kemik erimesini engeller

Fosfor kemik erimesini engelleme konusunda etkili bir maddedir. Yer elması yüksek oranda fosfor içeren bir besin olduğu için kemik erimesine mani olmaktadır. Özellikle yaşın ilerlemesinden dolayı kemik erimesi yaşamamak için uzmanların büyük kısmı herkese yer elması tüketmeyi tavsiye etmektedir.

5. Kalp fonksiyonlarına yardımcı olur

Yer elması kalp sağlığı açısından önemli olan potasyum mineralini içerisinde bulundurmaktadır. Potasyum kalp fonksiyonlarının kusursuz bir şekilde yerine gelmesinde görev alır. Potasyum eksikliği nedeniyle kalp problemleri yaşayan kişiler doktor tavsiyesini aldıktan sonra yer elması tüketerek kalp fonksiyonlarının daha iyi yerine gelmesini sağlayabilir.

6. Yer elmasının cilde faydaları vardır

Yer elması cilt yağlanması problemi ortadan kaldırır. Cildin nem dengesini yakalamasına yardımcı olarak yağlanma probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yer elması ayrıca ciltte yer alan hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu sayede yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkmasına ve cildin daha canlı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Yer elmasının antioksidan özelliği vardır. Bu sayede cilt üzerinde biriken toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca gözaltında meydana gelen şişkinlikler görünüşünüzü olumsuz etkiliyorsa, bu şişkinliklerden yer elması sayesinde kurtulabilirsiniz.

Yer elmasının bilinen diğer faydaları

  • Cildimiz bizim maskemizdir. Yer elması cildin parlak görünmesini sağlayarak dış görünümümüzün güzelleşmesine yardımcı olur.
  • Haşlandıktan sonra elde edilen suyla saçlar yıkanırsa, saçlara parlaklık kazandırır. Ayrıca saç köklerinin güçlenmesine de yardımcı olur.
  • İktidarsızlık gibi ciddi cinsel problemler için etkilidir. Yer alması kişinin cinsel gücünü arttırıcı yönde etkiye sahiptir.
  • Yer elması besleyici özellik taşır ve kişinin direnç kazanmasını sağlar.
  • Hemoroit semptomlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • İdrar söktürücü özelliği ola yer elmasının ayrıca müshil etkisi vardır. Bu özelliğinden dolayı kabızlık sorununa da iyi gelir.
  • Böbreklerin, safra kesesinin ve pankreasın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Derinden gelen kuru öksürük problemlerinde boğazı yumuşatarak öksürüğün kolay bir şekilde geçmesini sağlar.
  • Eklem ağrılarını geçirici etkisi olan yer elması, ayrıca romatizma ağrılarını geçirme konusunda da etkilidir.
  • Kalori değeri düşük olduğu için diyet menülerine eklenebilir. Kişinin uzun süre tok kalmasını sağlayan yer elması bu sayede hızlı kilo vermeyi sağlar.

Yer Elması Nasıl Yenir?

yer elması nasıl yenir

Yer elması, çiğ bir şekilde tüketilebilineceği gibi damak tadınıza uygun forma getirmek için pişirilerek de tüketilebilir. Su da ve buharda pişirme yöntemleriyle yer elmasının tüketilmesi uygundur. Yer elması çiğ olarak tüketildiği zaman faydalarını daha fazla gösterir. Siz de tercihinizi çiğ olarak tüketmekten yana kullanacaksanız yer elmasını güzelce yıkayın ve soyun. Daha sonra sirkeli suda bekletin. Salataların içerisine rendeleyip ekleyerek rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Tencerede kaynamakta olan suyun üzerine süzgeç koyup, küp halinde kestiğiniz yer elmalarını atın. Oluşan buhar sayesinde yer elmaları pişecektir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey elmaların aşırı derecede yumuşamamasına dikkat etmek olmalıdır. Yeterli pişkinliği yakalayınca yoğurdun içerisine yer elmalarını koyarak afiyetle tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here