yeşil elma

Yeşil elmanın besin değeri ve kalorisi metabolizma açısından büyük önem teşkil ettiğinden yeşil elmanın faydaları hakkında bilgi vermeyi uygun görmüş bulunuyoruz. Elma diyarı olan ülkemizde neredeyse elmaların her türü yetişmektedir. Bu elma türlerinden birisi de yeşil elmadır. Lezzet bakımından birçok elmadan üstün bir elma olduğundan dolayı en çok tüketilen elmalar arasında yeşil elma yer almaktadır.

Hafif mayhoş bir tadı olan yeşil elma, kabuklu haliyle tüketildiği gibi çeşitli tatlıların yapımında da yaygı bir şekilde kullanılmaktadır. Şarap, şıra ve turta gibi ürünler ilgili elma türünün en çok kullanıldığı ürünlerdir. Yeşil alma ortalama olarak 90 kalori civarında düşük bir kaloriye sahip olduğundan dolayı diyet yapan kişilerin vazgeçemediği besinler arasında yer alıyor. Düşük kalorisinden dolayı sadece yeşil elma üzerine kurulmuş olan çok sayıda diyet programı dahi oluşturulmuştur. İçerisinde bulunan lifli yapı iştahın kesilmesini sağlar. Bu sayede doyurucu özelliği de bulunan bu elmayı tüketerek kısa zaman içerisinde zayıflamak mümkündür.

Yeşil elma içerisinde fosfor, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller yüksek oranda bulunur. A ve C vitamini bakımından da zengin olan bu elma türü kesinlikle pişirilmeden kabukları ile tüketilmelidir. Sağlık uzmanları hangi elma olursa olsun, işlem görmesi durumunda tüm yararlı özelliklerin kaybolduğunu söylemektedir. Bu durumu dikkate alarak tüm elmaları işlem görmemiş hali ile tüketmenizde fayda var. Yeşil elmanın faydaları arasında birçok şey yer aldığından dolayı sizlere maddeler halinde yeşil elmanın faydalarını sunmak istiyoruz.

• Yeşil elma içerisinde yer alan lifli yapı sindirim sistemini harekete geçirerek metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Sindirim sisteminin yavaş olması ile alakalı problemi olan kişiler yeşil elma tüketerek sindirim hızlarını arttırabilirler.

• Metabolizma hızını arttırıcı özelliği olan elmanın içerisinde çok sayıda mineral yer almaktadır. Günde bir yeşil elma tüketerek vücudunuz için ihtiyaç duyulan minerallerin büyük bölümünü temin edebilirsiniz. Ayrıca yeşil elma içerisinde yer alan demir, oksijen taşınmasını arttırdığından dolayı hücreleriniz daha kısa süre içerisinde yenilenir.
yeşil elmaYeşil elma düşük kaloriye sahip olduğundan dolayı zayıflamaya yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Yağ yakımını hızlandırdığından dolayı özellikle yağlanmadan dolayı meydana gelen kalp tıkanmalarını yaşayan kişilere yeşil elma önerilmektedir.

• Neredeyse her elam türünde olduğu gibi yeşil elmada da cilt kanserini önleyici serbest radikaller bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan C vitamini cilt kanseri gibi sorunların oluşmasını ciddi manada engellemektedir.

• Yeşil elma içerisinde cildin gereksinim duyduğu çok sayıda mineral bulunuyor. Yeşil elma ile hazırlanan cilt maskelerini kullanarak cildinizin genç bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Her şeyin tazesi makbul olduğu için yeşil elmanın da tazesi makbuldür. Buzhaneden çıkma ürünleri almak yerine dalından koparılmış olan ürünleri tercih edin. Taze ürün bulma konusunda sıkıntılar çekiyorsanız, köylü pazarlarına giderek her ürünün tazesini ve iyisini temin edebilirsiniz. Bir elma tutkunuysanız yer almasının faydaları konulu makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here