yıldız kayması

Karanlık gökyüzünün birer süsü olan yıldızlar parıldarken ani bir şekilde beyaz çizgi oluşturarak kayıp geden yıldızları birçoğumuz gözlemlemişizdir. Halk arasında bu duruma yıldız kayması denilse de yıldız kayması nedir denildiği zaman gökbilimcilerin aslında böyle bir şeyin olmadığını belirttiklerini söyleyebiliriz. Halk arasında ömrünü tamamlayan yıldızların kaydıklarına inanılır. Yani bu bir tür yıldız ölmesidir. Ölen yıldızın ölmeden önce insanların dileklerini gerçekleştirdiklerine inanıldığından dolayı bir yıldızın kaydığını gördüğümüz zaman dilek tutarız. Bu durumun tamamen bir batıl inanç olduğunu söyleyebiliriz çünkü yıldız kayması olarak tanımlanan bu durum aslında meteorun atmosferde geçerek dünyaya düşmesidir.

Güneş sistemi içerisinde çok sayıda yıldız bulunmaktadır. Ayrıca güneş sistemi içerisinde çekim etkisiyle hareket eden çok sayıda göktaşı da bulunmaktadır. Bu göktaşları çekim etkisi ile birlikte atmosferden geçerek dünyamıza giriş yaparlar. Bu esnada yüksek bir sürtünme kuvveti meydana gelir ve göktaşında ciddi bir ısınma oluşur. Bu ısınma değerleri üst noktalara çıktığından dolayı göktaşları yanarlar ve gökyüzünde düz bir şekilde kayan bir parlaklık meydana getirirler. İşte meydana gelen bu durum sizlerin yıldız kayması olarak bildiği durumu iade etmektedir. Yıldız kayması nasıl oluşur diyecek olursanız sizlere bu konuda bilgi veren herkes aslında meteorların dünyamıza giriş yapmasını anlatacaktır.

Güneş sisteminde çok sayıda göktaşı olduğundan dolayı dünyamıza yıl içerisinde çok sayıda göktaşı düşmektedir. Ortalama bir rakam vermemiz gerekirse bir yıl içerisinde dünyaya yaklaşık olarak 250 bin civarında göktaşının düştüğünü söyleyebiliriz. Bu göktaşları atmosferden geçip dünyaya giriş yaparsa bunlara meteor denir. Meteorlar yeryüzüne ulaşmadan tamamen yanarlar ancak kütlesi büyük olan bazı göktaşlarının tamamen yanmadan dünyaya ulaştıkları da biliniyor. Bir göktaşı tamamen yanmadan dünyaya düşerse buna meteorit adı verilir. Aşırı derecede büyük olan göktaşlarının dünyamıza düştüğü de bilinmektedir. Açtıkları devasal çukurlar günümüze kadar ulaşmıştır.

Ülkemizi incelediğimizde ülkemiz sınırları içerisine düşen çok sayıda göktaşının olduğunu görüyoruz. Dünden bu güne kayıt altına alınabilen en büyük göktaşı 25 kilogram ağırlığındadır. Dünya genelindeki en büyük göktaşının ağırlığı ise bir zamanlar Afrika’ya düşmüş olan 80 ton ağırlığındaki göktaşı olduğunu belirtmek isteriz.

Yıldız kayması nedir ve yıldız kayması nasıl oluşur denildiği zaman bir şeyler söylemeniz gerekirse artık doğru olan şeyleri öğrenmiş bulunduğunuz için meteor kavramını anlamalısınız. Gün içerisinde çok sayıda meteor dünyaya geriş yapmaktadır ancak yeryüzüne ulaşamadan gökyüzünde yandıkları için herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır. Elbette dünyaya kadar ulaşan ve insanların yaralanmasına neden olan meteorlar da vardır. Geçmişten bu güne tutulan kayıtlara baktığımızda sadece meteor düşmesi sonucunda ölen kişi sayısının 20 olduğunu görüyoruz.

yıldız kayması

Gökbilimciler sürekli olarak uzayda yer alan göktaşlarını incelemeye devam ediyor. Güneşte meydana gelen patlamalar sonucunda devasal büyüklükte olan göktaşlarının serbest bir şekilde uzay içerisinde dolaştıkları da gözlemlenmektedir. Dünyanın çekim etkisi nedeniyle bu denli büyük yapıda olan göktaşları atmosferden giriş yapacak olursa bir şehrin tamamen yok olmasına neden olabilir. Ayrıca uzmanlar böylesine büyük bir göktaşının dünyanın yörüngesinin şamasına neden olabileceğini de belirtiyor. Eğer bu gerçekleşecek olursa dünyanın sonunu geleceğini söyleyebiliriz. Yıldızlara ilginiz varsa kuyruklu yıldız makalesini de inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here