yolcuların uyması gereken kurallar

Yolculuk esnasında yolcuların uyması gereken kurallar sayesinde hiçbir kişi mağdur olmadan yolculuklar gerçekleştirmektedir. Yolcuların uyması gereken kurallar nelerdir denildiği zaman bu kuralları birçok kişi biliyor olmasına rağmen maalesef kurallara uymamaktadır. Bu da birçok kişinin yolculuk esnasında mağdur olmasına neden olmaktadır. Türk toplumunu her alanda çağdaş medeniyetler düzeyine ulaştırmak en büyük hedeflerimiz arasında yer aldığından dolayı bu makalemizde sizlere yolculuk esnasında yolcuların uyması gereken kurallar nelerdir konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Ülkemizde yolcuların uymadığı en önemli kural toplu taşıma araçlarından durak harici inmek istemeleridir. Durak harici yolcu indirme ve bindirme sürücünün ciddi anlamda dara düşmesine neden olur. Bu yüzden insanların kesinlikle toplu taşıma araçlarında şoförü durak harici indirme konusunda zorlamaması gerekmektedir. Yolculuk esnasında araç içerisinde diğer yolcuların eşyaları yer alabilir. Bizler bu eşyaların üzerlerine kesinlikle oturmamalıyız. Sadece yolcular için ayrılan kısımların kullanılması gerekmektedir. Ayrıca araç kullanan kişilerin insanları zora düşmemesi için kapasiteden fazla yolcu almamaya da dikkat etmesi gerekiyor. Toplu taşıma araçlarına bagaj koymanız gerekiyorsa kesinlikle bagajın içerisine tehlikeli madde koymayın. Bu tehlikeli maddeler toplu taşıma araçlarının içerisinde yer alan herkesin yaşamını tehdit edebilir.

Özellikle sabah işe giderken ve akşamüstü işten çıkarken duraklarda uzunca kuyruklar oluşmaktadır. Herkes bir an önce eve gitmek istediğinden dolayı diğer yolcuların sırasını kapmaya çalışıyor. Öncelikli olarak insanların haklarına saygı göstermek için kesinlikle başkasının sırasını kapmamaya çalışın. Yani kısacası bizler diğer yolcuların haklarına saygılı olmak zorundayız. Trafik kazalarını incelediğimizde insanların özellikle şoförü konuşturarak dikkatinin dağılmasına neden olmaktan dolayı kaza geçirildiğini görüyoruz. Toplu taşıma araçlarında kesinlikle şoförün dikkatini dağıtmamak için şoförle konuşmamaya ve şoförü meşgul etmemeye özen gösterin. Araç içerisinde çok sayıda insan olduğundan dolayı kesinlikle yüksek sesle konuşulmamalıdır. Yüksek sesle konuşmak diğer yolcuların rahatsız olmasına neden olabilir.

Yolcuların uyması gereken kurallar arasında toplu taşıma araçlarını korumak da yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarının içerisinde yer alan koltukların üzerine yazılar yazmayın ve kesinlikle yırtmayın. Unutmayın ki bu toplu taşıma araçları bize uzun yıllar boyunca hizmet edecektir. Toplu taşıma araçlarını ayrıca bu nedenden dolayı temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Kesinlikle kabuklu yiyecekler toplu taşıma araçlarının içerisinde tüketilmemelidir. Birçok kişi yolculuk esnasında ayakkabılarını çıkarmaktadır. Ayakkabıların çıkarılması etrafa kötü kokuların yayılmasına ve insanların rahatsız olmasına neden olabilir. Bu yüzden yolculuk esnasında yolcuların kesinlikle ayakkabılarını çıkarmaması gerekmektedir.

Yolculuğa çıkacak olan kişilerin kötü koku oluşumuna neden olan sarımsak gibi yiyecekleri tüketmemesi gerekmektedir. Eğer bu yiyecekleri tüketecek olursanız nefes alıp verirken bu kötü koku aracın içerisinde yayılır ve diğer insanların rahatsız olmasına neden olabilir. Aracın her zaman kaza yapabilme ihtimali olduğundan dolayı yolcular seyahat esnasında kesinlikle emniyet kemerlerini takmalıdır. Toplu taşıma araçlarında kargaşaya neden olmamak için ön kapıdan araca binilmeli ve arka kapıdan araçtan inilmelidir. Kesinlikle her zaman yolun sağ kısmında inmeye özen gösterilmelidir.

yolcuların uyması gereken kurallar

Büyüklerimize en saygılı millet olduğumuzdan dolayı kesinlikle araç içerisinde yer yoksa yaşlılara yer vermeliyiz. Bu dikkat etmemiz gereken en önemli sosyal davranışlardan birisidir. Araç durduğu zaman araçtan inilmelidir. Yani seyir esnasında kapı eğer açıldıysa direk inmeye çalışılmamalıdır. Araç ne zaman tam olarak durursa araçtan o zaman inilmelidir. Yolculuk esnasında yolcuların uyması gereken kurallar nelerdir denildiği zaman akla gelen en temel kurallar bu şekildedir. Kuralları ezberlemekten ziyade aklınızda şunu tutabilirsiniz. Her ne olursa olsun başkalarının hakkına girmemeliyim ve bu doğrultuda davranmalıyım. Buna dikkat ettiğiniz müddetçe yolculuk esnasında hiçbir kimsenin mağdur olmasına neden olmazsınız. Sizlere yapılmasını istemediğiniz bir şeyi kesinlikle başkasına yapmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here