yorgun mermi

Yorgun mermi son zamanlarda birçoğumuzun medyada sıklıkla duyduğumuz tabirlerden birisidir. Yorgun mermi adı verilen tabir masum insanları yaralayan ya da öldüren mermilere verilen isimdir. Birçoğunuz bunlara maganda kurşuna desek de bu mermilerin gerçek ismi yorgun mermidir. Yorgun mermi tabiri balistik olaylarda kullanılmaktadır. Yorgun mermi tabiri kamuoyunda yeni yeni yer almaya başlayan bir tabir olduğundan dolayı insanlar yorgun mermi nedir sorusunu sormaktadır. Bu mermilere bu ismin verilmesindeki temel neden merminin kişiye doğru direkt olarak atılmayıp havadan yerçekimi etkisiyle tekrardan dengesiz bir şekilde yere düşmesi sonucunda masum insanları ve olayla ilgisi olmayan kişilere zarar vermesinden kaynaklanmaktadır.

Silahtan çıkan mermi sizlerin de bildiğiniz gibi yüksek bir kinetik enerjiye sahiptir ve barutun gücüne göre uzun mesafelere ulaşabilir. Merminin namludan çıktığı, olanca hızıyla ilerlediği mermi türüne zinde mermi denilmektedir. Zinde mermi ile yorgun mermi bu nedenden dolayı kesinlikle karıştırılmamalıdır çünkü her ikisi de farklı durumları anlatmak adına kullanılmaktadır. Mermiler özelliklerine ve atış yapılan silahlara göre farklı mesafelerde yol alabilirler. Namludan ilk çıktıklarında yüksek kinetik enerjiye sahip olan mermiler sürtünme kuvvetinin ve yerçekiminin etkisiyle bir süre sonra sahip oldukları kinetik enerjiyi kaybederek yerçekiminin etkisi ile yere düşmektedirler. Yere düşme esnasında sahip oldukları yükseklik ve ağırlıkları etkisiyle tekrardan hız kazanan bu mermilere yorgun mermi denilmektedir.

Yorgun mermi tabirini derinlemesine bir şekilde incelediğimizde ilgili tabirin ilk olarak birinci dünya savaşında kullanıldığını gözlemledik. Yapılan bu savaşta bombalardan ziyade daha çok ateşli silahlar kullanıldığından dolayı çok sayıda mermi atılmıştır. İlgili savaşta yer alan pilotlar uçakla aynı hızda ilerleyen birçok mermiye tanık olduklarını söylemişlerdir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu mermilerin havaya atılıp yer çekimi etkisi ile yere düşen mermiler olduğu tespit edilmiş ve bu mermilere yorgun mermi adı verilmiştir.

Yorgun mermilerin etkisi tabi ki de zinde mermiler kadar değildir. Hız kazanmalarına yerçekimi etki ettiğinden dolayı güçleri belirli düzeydedir. Bu mermi türlerinin kişiyi yaralaması zinde mermi yaralamasına benzemediğinden dolayı genelde sağlık uygulamaları yanlış yapılmaktadır. Bu tarz durumların yaşanmaması için öncelikli olarak sağlık elemanları iyi bir şekilde eğitilmeli ve yorgun mermi nedir konusunda bilinçlendirilmelidir. Olay adli bir vaka olduğundan dolayı da yere düşen mermi bulunup bu merminin hangi silahtan çıktığı ve kim tarafından ateşlendiği tespit edilmelidir. Vakalara ilk bakıldığında olayın neyden kaynaklandığı tespit edilemediğinden dolayı birçok durum olayın aslı anlaşılmadan sonlandırılmaktadır ve doğal olarak magandalar insanlara zarar vermeye devam etmektedir. Uzmanlar yorgun mermi vakalarının en çok düğünlerde meydana geldiğini, düğünlerde bilinçsiz bir şekilde mermi atan insanların bilinçlendirilip bu olaya son verilmesi gerektiğini söylemektedir. Havaya doğru attığınız masumane bir mermi belki de bazı kişilerin ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olacaktır. Bu yüzden temkinli davranma yerinde bir karardır.
yorgun mermi
Gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan haberlere göz atacak olursanız yorgun mermi ile yaralanan en az 1 kişinin haberine rastlayabilirsiniz. Toplumumuz bilinçlendirilmediği sürece hayatı bu tarz sorumsuzluklardan dolayı kararan kişiler olmaya devam edecektir. Bu tarz durumların bizlerin de başına gelebileceğinin bilincinde olarak çevremizde yer alan kişileri ilgili olay hakkında bilgilendirmemizde fayda var. Bu tarz olayların sadece bilinç sahibi olmayan toplumlarda gözlemlendiğine emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here