Yüsek ve düşen tansiyonu ne dengeler
Yüsek ve düşen tansiyonu ne dengeler

Özellikle dengesiz beslenmeden dolayı geçmiş yıllara oranla tansiyon sorunu yaşayan kişi sayısı günümüzde daha fazladır. Kimi kişiler yüksek tansiyondan dolayı sıkıntılar yaşarken kimisi de tansiyonunun düşük olmasından yakınır. Bu tip durumlarda imdadımıza yüksek ve düşen tansiyonu ne dengeler konusu koşmaktadır. Bu makalede sizlere düşen tansiyonu ne dengeler ve yüksek tansiyonu ne dengeler konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Tansiyon; atar damarlarda yer alan kadının damarlara uygulamış olduğu basıncın şiddeti olarak tanımlanmaktadır. Kan basıncı düşük olduğu zaman yapılan ölçümler sonucunda tansiyon değerleri düşük çıkarken, kanın uygulamış olduğu basıncın yüksek olduğu zamanlarda yapılan ölçümler sonucunda tansiyon değerleri yüksek çıkmaktadır. Her iki durum da çeşitli sağlık yakınmalarının oluşmasına neden olduğu için tansiyonun dengelenmesi gerekmektedir.

Bu tanımlamalardan yola çıktığımızda tansiyon değerlerinin hem aşırı düşük hem de aşırı yüksek olması durumunda ciddi sağlık problemlerinin oluşacağını söyleyebiliriz. Yaşa göre tansiyon değerleri makalesine göz atarsanız, tansiyonunuzun normal değerlerinin kaç olması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Not: Sizlere yüksek ve düşük tansiyonu dengelemek için kullanılan yaygın yöntemler hakkında bilgiler verecek olsa da tansiyon hastalığının ciddi bir hastalık olduğunu bilmenizi isteriz. Doğal yöntemlerle kalıcı çözümler bulunamaz. Tansiyon ayrıca hayati durum arz eden sıkıntıların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle tansiyonunuz için alanında uzman bir doktora görünmelisiniz.

Yüksek Tansiyonu Ne Dengeler

Yüksek tansiyonu ne dengeler

Sarımsak: yüksek tansiyon değerlerinin normal değerlere düşürülmesi için çok eski zamanlardan beri sarımsak kullanılmaktadır. Sarımsak, içerisinde yer alan maddeler sayesinde damarların genişlemesini sağlayarak yüksek olan tansiyon değerlerini düşürür. Birçok kişi damar tıkanıklığından da yakınmaktadır. Sarımsak ayrıca damarlarda pıhtı oluşumunu engelleyerek kalp damar sağlığını da korur. Bu yüzden hoş kokusu olmasa da sıklıkla sarımsak tüketmeye özen gösterin

Bitter çikolata: kalp damar sağlığına olan faydasıyla bilinen bitter çikolatanın tansiyonu düşürücü etkisi de vardır. Elbette her şeyin fazlasını tüketmek zararlı olduğu gibi bitter çikolata da fazla tüketilmemelidir. Tansiyonunuzu dengelemek ve kalp damar sağlığınızı koruma altına almak adına küçük porsiyonlar olarak bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Maydanoz limon karışımı: vücutta yer alan bazı maddeler tansiyon değerlerinin yükselmesine neden olur. Bu maddeler idrar yoluyla vücuttan atılmadığı müddetçe tansiyonun dengelenmesi mümkün değildir. Bu tip durumlarda maydanoz ve limon ile bir içecek hazırlayarak tüketecek olursanız, tansiyonun yükselmesine neden olan bu maddeleri idrar yoluyla vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz. Limon ve maydanoz karışımın idrar söktürücü etkisi sayesinde tansiyon dengelenebilir.

Yulaf ezmesi: kandaki kötü kolesterol değerlerinin yükselmesi beraberinde hipertansiyon problemini getirmektedir. Yulaf ezmesinin içerisinde yer alan lifler kandaki kötü kolesterol değerlerinin düşmesini sağlamaktadır. Bu durum da yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Eğer kötü kolesterol yüksekliğinden dolayı bir tansiyon yükselmesi söz konusuysa, sabahları yulaf ezmesi tüketerek tansiyonunuzun normal değerlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Çörekotu: en etkili tansiyon düşürücü bitkilerden birisi de çörekotudur. Bu şifalı besin kaynağı fazla tüketilecek olursa zararlı olabilir. Bu yüzden kesinlikle sınırlı oranda tüketilmesi gerekmektedir.

Limon: yüksek oranda C vitamini içeriği sayesinde vücut için en önemli antioksidanlardan birisi de limondur. Antioksidan özelliği taşıyan maddeler vücuttaki serbest radikallerle savaşır. Bu yüzden de limon yüksek tansiyon değerlerinin dengelenmesini sağlamaktadır.

Düşen Tansiyonu Ne Dengeler

Düşen tansiyonu ne dengeler

Tuzlu ayran: halk arasında düşük tansiyonu dengelemek için en çok kullanılan yöntem, tuzlu ayran tüketilmesidir. Eğer tansiyonunuzun düşük olmasından dolayı ciddi bir halsizlikle karşı karşıyaysanız, kısa süre içerisinde etki görebilmek için tuzlu ayran tüketebilirsiniz. Tuz sizlerin de bildiğiniz gibi başta böbrekler olmak üzere vücuttaki organlara zarar verebilecek nitelikte bir maddedir. Bu yüzden tansiyonu sürekli olarak düşük olan kişiler, tuzlu ayran tüketmek yerine alanında uzman bir doktora görünerek tedavi olmalıdır.

Kahve: kahvenin içerisinde yer alan kafein kan basınının artmasını sağlar. Bu etkisinden dolayı tansiyonu düşük olan bir kişi kahve tükettiğinde tansiyonu yükselerek normal değerlere gelir.

Meyan kökü: meyan kökünün içeriğinde yer alan gliserizin asidi, vücutta sodyum saklama kapasitesini arttırarak tansiyonun yükselmesini sağlamaktadır. Diyabet ve kalp hastalarında olumsuz etkilerin oluşmasına neden olabileceğinden dolayı doktor tavsiyesi olmadan tüketilmemelidir.

Zencefil: bu doğal şifa kaynağı hem yüksek hem de düşük tansiyonun normal değerlere gelmesini sağlamaktadır. Zencefili yapısal olarak incelediğimizde gingerol, shogaol, gingerdiona ve zingeron antioksidan içerdiğini görüyoruz. Bu maddeler sayesinde hem yüksek hem de düşük tansiyonu dengelemektedir.

Gün içerisinde yeterli oranda su tüketilmemesi de tansiyonun düşmesine neden olur. Bu yüzden özellikle sıklıkla düşük tansiyon problemi yaşayan kişilerin büyük bölümüne gün içerisinde daha fazla su tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Sizler de düşük tansiyon problemi yaşıyorsanız, tüketim oranınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here