Yüz felci en çok gözlemlenen felç türlerinden birisidir ve bu durum kişinin yüz mimiklerini isteği doğrultusunda yapamamasına neden olmaktadır. Yüz felci belirtileri temelde aynı olmasına rağmen bazı hastalarda farklı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Yüz felci tedavisi en basit felç türü olsa da zamanında tedavi süreci başlatılmaz ise ciddi sağlık sorunlarını kendisini gösterebilir. Yüz felci merkezi sinir sisteminin verdiği komutların yedinci sinir aracılığı ile kaslara iletilememesi sonucunda ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar sonucunda çeşitli nedenlerden dolayı bu iletim konusunda aksamaların ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

Yüz felcinin insanın aşırı soğuklardan etkilenmesi sonucunda ortaya çıktığına inanılır ancak uzmanlar böyle bir şeyin olmadığını belirtmektedir. Yüz felcinin her mevsimde gözlemlenmesi muhtemel olduğu gibi kadın ve erkeklerde görülme oranı da aynıdır. Aynı şu cinsiyette olan kişilerde daha çok yüz felci gözlemlenir diye bir sınırlamanın yapılması mümkün değildir.

Yüz felci belirtileri bazı kişilerde en uç noktalarda yaşanırken bazı kişilerde ise belirtilerin çok hafif bir şekilde gözlemlendiği bilinmektedir. Genel olarak kişinin aşırı rüzgara maruz kalması sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkması için kış rüzgarlarının olması gerekmemektedir. Yaz mevsiminde de uzun süre rüzgara maruz kalmak yüz felcinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Yüz felci belirtileri kendisini hastalık başladığı andan itibaren hızlı bir şekilde göstermektedir. İlk kulak kulağın arka kısmında ağrılar oluşması ile birlikte kendisini gösterir. Daha sonrasında ise yüz bölgesinde yer alan kasların hareket ettirilmesinde güçlük çekilmeye başlanır. Yani yüz kaslarında ciddi bir güçsüzleşme meydana gelmeye başlar. Bir süre sonra dudak düşer ve alın bölgesi hareket ettirilemez hale gelir. Ayrıca belirtiler en uç noktada yaşanıyorsa göz kapaklarını açma ve kapatma konusunda da ciddi sorunlar yaşanır. Yüz felci sırasında yüz bölgesinde yer alan kaslar deyim yerindeyse etkisiz hale geldiğinden dolayı hastalık ile mücadele eden kişilerin yemekleri ağzında tutma konusunda zorlandıkları, hatta bazı vakalarda yemeklerin ağızdan düştüğü e gözlemlenmektedir.

Yüz felci sinir sistemi ile ilgili bir sorun olduğundan dolayı tedavi ilk olarak hasar gören sinirlerin eski haline getirilmeye çalışılması ile başlamaktadır. Yüz felci göz korneasının ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine, önlem alınmaz ise görme kayıplarının yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden yüz felci vakalarında gerekmesi halinde göz bandı kullanılmaktadır. Eğer yüz felci uzun soluklu bir hal aldıysa gözün zarar görmemesi adına göz kapaklarının dahi dikildiği bilinmektedir.

Yüz felcini soğuk hava aşırı derecede etkiler. Yüz felcini kısa süre içerisinde tedavi edebilmek için hasta olan kişinin soğuğa çıkmaması gerekmektedir. Aşırı soğuklara maruz kalınması halinde vakanın iyileştirilmesi zorlaşır hatta daha ciddi sorunlar bile ortaya çıkabilir. Yüz felci olan kişi çeşitli yüz egzersizleri sayesinde bu hastalıktan kurtulabilir. Yüz felci olan bir kişiyseniz ve yüz egzersizi nasıl yapılır konusunda bilginiz yoksa gelin hastalıktan kurtulmak için nasıl bir gezersiz yapmamız gerektiğini öğrenelim.
Yüz Felci
Dudaklarınızı kapalı hale getirin ve dudaklarınızı büzün. Bu işlemi dudaklarınız açık haldeyken de yapın. Nefesiniz aracılığı ile yanaklarınızı içeri çekin ve bir süre sonra bırakın. Bunu periyodik bir şekilde tekrarlamaya özen gösterin. Gözlerinizi kapatın ve ağzınızı açabildiğiniz kadar açıp kapatın. Çalabiliyorsanız gün içerisinde bol bol ıslık çalın. Bahsi geçen egzersiz hareketlerini kas kabiliyetinizin artmasını ve daha sonrasında kasların eski haline gelerek yüz felcinin olumsuz etkilerinin ortadan kalmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here