yüzdeki kırmızı sivilce izleri nasıl geçer

Sivilce problemi olan birçok kişi, yüzdeki kırmızı sivilce izleri ile mücadele etmek için ağzına kadar dolu bir ilaç dolabına gereksinim duyabilir. Alınan ilaçlarla yüzdeki kırmızı sivilce izleri kısa süre içerisinde tedavi edilebilir ancak ilaçların neden olmuş olduğu yan etkilerle çoğu zaman uzun soluklu bir şekilde mücadele edilmek zorunludur. Eğer doğal yollarla yüzünüzdeki sivilce izlerinden kurtulmak istiyorsanız, sivilce izleri için sunduğumuz doğal çözümlerden bazılarını deneyin.

Kırmızı sivilce izleri için 8 doğal çözüm

Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen kırmızı sivilce izleri, ömrümüz boyunca yüzümüzde taşımak zorunda kaldığımız izlerden birisi haline gelebilir. Dış görünüşün kötüleşmesine neden olan bu izlerden kurtulmak isteyenler vardır. Bazı doğal şifalı bitkiler bu sivilce izlerinin yok edilmesinde etkilidir. Gelin hep birlikte bu doğal çözümler neymiş inceleyelim.

  1. Aloe Vera: Taze aloe vera jeli cilt üzerindeki yara izlerinin geçmesini sağlayan güçlü bir vitamin kaynağıdır. Cildinizde kırmızı sivilce izleri yer alıyorsa sizler için aloe vera doğal bir çözüm olabilir. Aloe vera ayrıca cildin yeterli oranda nemlenmesini de sağlar. Bu sayede cildinizin pamuksu bir dokuya sahip olmasına yardımcı olur. Aloe vera cilde olan faydaları ile bilindiğinden dolayı jel olarak eczanelerde satılıyor olsa da cilt uzmanları her zaman taze jelin daha etkili olduğunu belirtiyor. Evinizde saksı içerisinde aloe vera yetiştirerek taze jele sahip olabilirsiniz. Eğer evinizde bu bitkiden varsa yaprağını kırın ve jelin akmasını sağlayın. Daha sonra jeli kırmızı sivilce izlerinin yer aldığı kısımlara sürün ve yarım saat kadar bekleyip yıkayın. Bunu belirli zaman aralıklarında yaparsanız yüzünüzdeki kırmızı sivilce izleri yok olacaktır.
  2. Ekmek sodası: neredeyse her evde yer alan ekmek sodası, sivilce izlerini geçirme konusunda etkilidir. Birkaç tatlı kaşığı yemek sodasına su ilave edip karıştırın. Daha sonra macun kıvamına getirdiğiniz sodayı cildinize masaj yaparak sürün. Bu uygulama cilt üzerindeki gözeneklerin açılmasını sağlayıp, yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmesini yardımcı olacaktır. Ekmek sodası yüze uygulandıktan sonra cilt nemini kaybedebilir. Bu yüzden ekmek sodasıyla maske yapıp yüz yıkandıktan sonra yüze jojoba yağı ya da zeytinyağı sürülerek cildin kaybetmiş olduğu nemi geri kazanması sağlanabilir.
  3. kırmızı sivilce lekeleriHindistan Cevizi Yağı: Cilde faydalı yağlar arasında yer alan Hindistan cevizi yapı, son zamanların en çok kullanılan şifalı yağlarından birisidir. Uzmanlar yüzdeki kırmızı sivilce izleri ile mücadele eden neredeyse herkese bu doğal yağı tavsiye ediyor. Bir miktar Hindistan cevizi yağını avucunuzun içerisine alıp beden ısınıla eritin. Daha sonra erimiş haldeki bu yağı sivilce izlerinin üzerine sürün. 30 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayın. Hindistan cevizi yağı düzenli olarak cilde uygulanırsa kırmızı sivilce izleri çok geçmeden yok olacaktır.
  4. Salatalık: A ve C vitaminleri bakımından zengin olan salatalık ayrıca yüksek oranda magnezyum içerir. Bu maddeler ciltte yer alan yaraların iyileşmesinde etkilidir. Taze salatalıkları dilimler halinde kestikten sonra sivilce izlerinin üzerine koyup yaklaşık olarak yarım saat bekleyin. Da sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu uygulama sivilce izlerinin yok olmasını sağlayacaktır.
  5. Bal: doğal bal cildi temizleme ve yaraları iyileştirme konusunda en etkili besinlerden birisidir. Özellikle son zamanlarda şeker hastalarında meydana gelen ayak yaralarını iyileştirme konusunda etkili olduğu biliniyor. Çok uzun yıllardan beri doğal bal sivilce izleriyle mücadele etmek için kullanılır. Günümüzde market reyonlarında yer alan ballar sahte olabildiği için köylü pazarlarında köylüler tarafından satılmakta olan balları alıp cildiniz için kullanmanızı tavsiye ederiz.
  6. Limon: limon suyu, yara izlerini geçirmek, yaraların iyileşmesini hızlandırmak ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamak için kullanılan doğal bir alfa hidroksil asittir. Bir limonu sıktıktan sonra pamuk yardımıyla limon suyunu sivilce izlerine sürün. Eğer cildiniz aşırı derecede hassasa limon asit özelliği taşıdığı için cildinize dokunabilir. Bu tip durumlarda limonu suyla seyrelterek kullanın. Bunu haftada 2 ila 3 defa tekrarlayacak olursanız sivilce izleri yok olacaktır. Ayrıca cildinizde yer alan yaralar da kapanacaktır.
  7. Patates suyu: vitamin ve mineral açısından zengin olan patates, cilt sağlığını korumak ve ciltte yer alan sorunların iyileşmesini sağlamak adına mükemmel bir sebzedir. Patatesi yuvarlak dilimler halinde kestikten sonra sivilce izlerinin üzerine koyun. Taze kesilmiş patateste yer alan patates suyu sivilce izlerinin geçmesini sağlayacaktır. Patatesler cildinizde yaklaşık olarak 20 dakika beklemeli ve sonrasında cilt ılık suyla temizlenmeli.
  8. E vitamini: bu vitamin cildin canlılık kazanması ve cilt kusurlarının ortadan kalkması için önemlidir. Ciltte yeterli oranda E vitamini olmazsa neredeyse tüm sivilceler iz oluşumuna neden olabilir. Bu tip durumlarda cilde E vitamini takviyesi yapılarak kırmızı sivilce izlerinin geçmesi sağlanabilir.

Kırmızı sivilce lekeleri özellikle ergenlik döneminde meydana gelen sivilcelerin patlatılmasından dolayı oluşur. Ergenlik dönemi sivilceleri normal sivilcelere göre içerisinde daha fazla iltihap barındırmaktadır. Bu durum da patlatılmaları sonucunda cilt üzerinde derin yaraların oluşmasına neden olur. Eğer ergenlik dönemindeyseniz ve yüzünüzde iri denilebilecek boyutta sivilceler olduysa kırmızı sivilce izleri ile karşılaşmamak için bunları patlatmayıp, kendiliğinden yok olmalarını bekleyin. Bu sayede sivilce izleriyle mücadele etmek zorunda kalmazsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here