zerdeçal

Zerdeçal çeşitli faydaları ile bilinen bir bitki türüdür. Birçok kişi zerdeçalın faydaları hakkında bilgi sahibi olsa da zerdeçal nasıl tüketilir konusunda hiçbir bilgiye sahip değildir çünkü bu bitkisi maalesef yaygın bir şekilde tüketilmemektedir. Zerdeçal bitkisini yapısal olarak incelediğimizde ilgili bitkinin 1 metreye kadar uzaya bildiğini, yapraklarının aşırı derecede büyük olduğunu, ömrünün uzun olup sarı renkte çiçeklere sahip olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde sadece belirli yerlerde yetiştiriciliği yapılan zerdeçalın özellikli faydaları gün yüzüne çıkınca kullanımı da aynı oranda artmıştır.

Zerdeçalın kullanıldığı yerleri incelediğimizde bu bitkinin kek, turşu ve çorba gibi yiyecekler içerisinde kullandığını görüyor. Net bir renk atıcı olduğundan dolayı kumaşların boyanmasında da kullanılmaktadır. Hasat zamanı gelen zerdeçallar kökleri ile birlikte sökülür. Daha sonra yıkanarak kirlerden arındırılır ve haşlanıp kurutulduktan sonra kullanıma hazır hale gelir. Zerdeçalı kullanmak için bu bitkinin çeşitli işlemlere tabi olması gerektiğinden dolayı zahmetli besin türleri arasında kabul edilmektedir.

Kullanım alanı bir hayli geniş olan zerdeçalın elbette çok sayıda faydası bulunmaktadır. Zerdeçal faydaları ele alındığında özellikle sinirleri uyarıcı etkisinin olduğu ilk olarak karşımıza çıkıyor. Zerdeçalın diğer faydaları arasında toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olması, verem hastalığını iyileştirme konusunda etkili olması, astım hastalığına iyi gelmesi, iltihapları yok etmesi yer almaktadır.

Zerdeçalın faydaları sayılırken kesinlikle mideyi kuvvetlendirici etkisi üzerinde de durulması gerekmektedir. Sindirim sisteminin önemli elemanlarından birisi olan mide ile alakalı sorunlardan kurtulmak için özellikle midenin kuvvetlendirilmesi gerekmektedir. Zerdeçal tüketerek midenin kuvvetlendirilmesi mümkündür. İdrar söktürücü etkisi vardır be bağırsaklarda yer alan gazın atılmasına yardımcı olur. Bu faydaları da şüphesiz sindirim sisteminin kusursuz bir şekilde çalışması için önemlidir.

zerdeçal

Sık gözlemlenen kanser türlerinden olan kolon ve cilt kanserini de ortadan kaldırmaya yönelik etkilerinin olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden kolon ve cilt kanseri için üretilmiş olan ilaçların büyük bölümünün içerisinde zerdeçal yer almaktadır. Karaciğerimiz vücudumuzun en hassas organlarından birisidir. Zerdeçalın karaciğeri koruma altına altığı ve karaciğeri kuvvetlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle sindirim sistemi ile alakalı sıkıntıları olan kişilere zerdeçal sıklıkla önerilse de bu bitkinin tüketilmesi durumunda çeşitli yan etkiler oluşabilir. Bu yüzden bu bitkiyi tüketmeye başlamadan önce alanında uzman bir kişiden destek almanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here