zeytinyağı nasıl yapılır

Doğal yağlar arasında yer alan zeytinyağı faydaları ile bilinmekle birlikte diğer yağlar gibi insan sağlığını tehdit etmiyor olmasından dolayı da önemli bir yağ türüdür. Evde sızma zeytinyağı yapan çok sayıda kişi olsa da bu doğal yağı evde yapabileceğini yeni öğrenen kişiler olduğu için sizlere genel hatlarıyla zeytinyağı nasıl yapılır konusu ile alakalı bilgiler vereceğiz.

Zeytinyağı yağım aşamaları dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Yapılacak küçücük bir hata yağın ciddi anlamda kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden zeytinyağı nasıl yapılır diyorsanız en çok hazırlık ve saklama aşamasında dikkatli olmanızın gerekli olduğunu belirtmek isteriz. Zeytinyağını yapmak kadar yapılan bu yağları saklamak da özel bir maharet ve bilgi gerekmektedir. Bu yüzden sizlere zeytinyağını nasıl saklamanız gerektiği konusunda da bilgi vereceğiz. Bu yağ fabrika ortamlarında yapıldığı gibi dileyen kişiler ilgili yağı ev ortamında da yapabilir. Evde yapılmış olan ve köylü pazarlarında satışa sunulan yağlar lezzetli olduklarından dolayı fabrikasyon olan ürünlere göre daha fazla ilgi görüyor.

Zeytinyağı yapılışı

Zeytinyağı yapımına öncelikli olarak zeytinlerin toplanmasıyla başlanır. Yeşil ya da siyah haldeki zeytinler dalından toplandıktan sonra yaprakları temizlenir ve güzel bir şekilde yıkanır. Temizleme işlemi bittikten sonra zeytinler metal silindirler aracılığıyla ezilerek zeytin hamuru elde edilir. Düne kadar zeytin hamurunu elde etmek için taştan yapılmış olan silindirler kullanılıyordu. Günümüzde teknoloji ilerlediğinden dolayı hem hamur yapım işlemini kolaylaştırmak hem de hijyeni sağlamak adına zeytinler metal silindirlerde ezilmektedir.

Zeytinler ezilip zeytin hamuru elde edildikten sonra oluşan yağı hamurdan ayırmak için su ilavesi yapılır ve ezmeye devam edilir. Yağın yoğunluğu sudan az olduğu için su üzerinde biriken yağlar toplanır. Bu sayede zeytinyağı elde edilmiş olur. Tabi ki bu işlemler sonrasında zeytinyağının yapımı bitmemektedir. Yağın kalitesini arttırmak adına daha sonrasında rafine işlemleri yapılmaktadır. Rafine işlemleri sayesinde zeytinyağının kokusu alındığı gibi yağ içerisinde yer alan yüksek asit özellikleri de yok edilir. Bu sayede kalite değeri yüksek olan zeytinyağları üretilmiş olur. Evlerde yapılan zeytinyağlarında rafine tam olarak gerçekleştirilemediğinden dolayı ev yapımı olan zeytinyağlarının tadı fabrikasyon olan ürünlere göre acı olduğu gibi rengi daha koyudur ve asit özellikleri daha fazladır. Zeytinyağı nasıl yapılır konusunda vereceğimiz bilgiler bu şekildedir. Sizler ev ortamında bu yağı yapmak istiyorsanız gelin evde zeytinyağı yapılışı hakkında bilgi alalım.

Evde zeytinyağı nasıl yapılır?

Yeni mahsul olan yeşil zeytinleri alın ve bir çekiç aracılığıyla zeytinin çekirdeklerini çıkarın. Çekiçle zeytine vurduğunuz zaman etrafa zeytinin yağı sıçrayabilir. Bu yüzden etrafı kirletmemek adına çalıştığınız alana sofra bezi sermeyi unutmayın. Tüm zeytinlerin çekirdeklerini çıkardıysanız zeytinleri farklı bir kap içerisine almalısınız. Çekirdeksiz haldeki zeytinleri daha sonrasında rondoya atın ve iyice ufalanmasını sağlayın. Gerekli olan kıvam yakalandıktan sonra zeytinyağını ayrıştırma işlemine geçeceksiniz.

Ayrıştırma işleminde öncelikli olarak posanın alınması gerekmektedir. Bir süzgecin üzerine tülbent koyup karışımı burada süzün. Bu sayede kaba posayı almış olacaksınız. Daha sonrasında büyük bir huninin uç kısmına pamuk koyup huninin içerisine kalan karışımı dökün. Huninin altında da yağın birikeceği bir kabın olması gerekiyor. Elde edilen karışımdaki yağ pamuk tarafından emilerek altta yer alan kabın içerisine damlayacaktır. Bu sayede saf sızma zeytinyağı elde edilmiş olacak. Bu pamukla süzme işlemi sayesinde zeytinyağı saf hale getirilmektedir. Yağın içerisinde yer alan asitler büyük oranda bu sayede yok olacaktır. Yapmış olduğunuz yağda kötü kokular yer alabilir. Fabrikasyon ürünlere ekstra katkı maddesi eklenerek kötü kokular yok edilmektedir ancak sizin ev ortamında bunu yapmanız mümkün olmadığından dolayı yaptığınız yağı kokusuyla kabul etmeniz ve kullanmanız gerekiyor.

Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Gerçek zeytinyağı buzdolabına koyulduğu zaman aynı margarin gibi donma yapar. Satın almış olduğunuz yağı buzdolabına koyarak gerçek zeytinyağı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Zeytinyağının taze olması da önemlidir. Bu yüzden alacağınız yağları kesinlikle koklamadan almayın. Yağın kokusu sert geliyorsa bu yağ çok eski olabilir, eğer yağın kokusu yumuşak geliyorsa bu yağ yeni mahsullerle yapılmış demektir. Ayrıca sahte olan yağların kötü koktuğu da biliniyor. Bu yüzden gerçek zeytinyağı almak için kokusunun da güzel olmasına dikkat edilmelidir.

zeytinyağı nasıl yapılır

Zeytinyağını yutacak olursanız genzinizde hafif bir yanma meydana gelecektir. Bu yanma hissi sahte zeytinyağlarında olmamaktadır. Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır diyorsanız kesinlikle zeytinyağını tatmanızı tavsiye ediyoruz. Yağ genzinizi yakıyorsa ve aromatik bir kokusu varsa bu yağı gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Aşırı derecede düşük fiyatlara satılan zeytinyağları da sahtedir. Normal zeytinyağlarının üretimi meşakkatli olduğundan dolayı fiyatları da yüksektir. Size eğer birisi gerçek zeytinyağı adı altında düşük fiyatlara ürün satmaya çalışıyorsa bu yağ büyük ihtimalle sahtedir çünkü kimse emeğini düşük fiyatlara vermek istemez.

Zeytinyağı nasıl saklanır?

Zeytinyağının bozulmadan kalabilmesi için bu yağın ağzı kapalı olan kaplarda saklanması gerekmektedir. Saklanan ortamın ısı değerleri yağın bozulmaması için önemlidir. Uzmanlar ortam ısısının yaklaşık olarak 14-15 derece arasında olmasını tavsiye ediyor. Bu yağı saklarken kesinlikle plastik kaplar kullanılmamalıdır. Yağın bozulmaması için kesinlikle cam kapların tercih edilmesi gerekiyor. Saklanan zeytinyağının hava ile kesinlikle temas etmemesi gerekiyor. Eğer bu yağ hava ile temas edecek olursa yağda kötü kokulara ek olarak bozulmalar da başlayacaktır. Zeytinyağı uzun süre boyunca güneş ışığına maruz kalırsa da bu yağda bozulmalar meydana gelir. Bu yüzden ilgili yağı gölge alanlarda muhafaza etmek yani saklamak gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here