zumba
Zumba nedir nasıl yapılır

Zumba, Kolombiya kökenli bir dans türüdür. Günümüzde zayıflamaya olan katkısı gözlemlenen bir dans olarak da bilinmektedir. ilk olarak 1990’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Zumba dans akımını ortaya çıkaran kili Alberto Perez‘dir.

Zumba zayıflattığı için fitness sporuyla özdeşleşmiştir. Fitness salonlarının büyük bölümünde zumba müziklerinin kullanılmasındaki temel neden de budur.

Zumba kesinlikle sadece dans olarak ele alınmamalı. Zumba içersinde çok sayıda aerobik figürü de bulunmaktadır. Zumba yapısal olarak incelenirse içerisinde çok sayıda dans türünün bilinen figürlerinin yer aldığı görülebilir. Bu yüzden zumba dansçılar arasında dans kompozisyonu ismiyle de anılır. İçerisinde yer alan figürleri incelediğimiz hip hop, samba, salsa, oryantal hatta kumbiya gibi dans türlerinin figürlerinin olduğunu görüyoruz.

Zumba evrensel bir dans türüdür. Bu yüzden fitness salonlarında zumba dansına ve müziklerine yer vermek için lisans ücreti ödemesi yapılması gerekmemektedir.

Zumba kimi zaman hızlı kimi zaman yavaş müziklerden oluşur. Bu dans türünde kullanılan müzikler diğer dans stillerinde kullanılan müziklerle aynıdır. Örneğin bir oryantal müziği zumba içerisinde kullanılabilir.

Zumba zaman içerisinde kendi içerisinde çeşitlere ayrılmıştır. Günümüzde en popüler olan türü su içerisinde yapılan aqua zumbadır. Yaz mevsimi geldiği zaman otel havuzlarında etkinlik olarak aqua zumba yapıldığı sıklıkla gözlemleniyor.

Zumbanın Faydaları Nelerdir?

Zumba üstünde yapılan araştırmalar sonucunda zumba dansının çok sayıda faydasının olduğu gözlemlenmiştir. Bu dans türü insana pozitif enerji katmasıyla bilinir. Ayrıca bilinen diğer faydaları şu şekildedir.

1. Zumba Stresi Azaltır:

Hangi dans türü olursa olsun, insanı pozitif yönde etkiler. Hareketli bir dans türü olan zumba hayatın olumsuzluklarını düşünmeyi bir kenara bırakıp daha pozitif pencereden olayları ele almanızı sağlar. Bu etkisinden dolayı zumbanın stresi azaltıcı etkisi vardır.

2. Zumba Zayıflamaya Yardımcı Olur

Zumba hareketli bir dans türüdür. Zumbayı periyodik olarak yapmak metabolizma hızını arttırarak zayıflamaya yardımcı olur. Yüksek tempoda 1 saat yapılan zumbanın ortalama 800 kalori yakmayı sağladığı bilinmektedir.

3. Zumba Özgüveni Arttırır

Günümüzde en çok gözlemlenen sağlık sorunu obezitedir. Özellikle kadınlarda kötü vücut hatlarının oluşmasına neden olur. Zumba yaparak vücut şekillendirilebilmektedir. İskelet kas sisteminizin gelişmesini sağlayan zumba daha ilgi çekici görünmenize yardımcı olacaktır. Bu durum özgüveninizin artmasını da sağlayacaktır.

Zumba Nasıl Yapışır?

Sizlere liste halinde zumbanın faydaları hakkında bilgi verdik. Peki, kaçınız zumba nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi. Eğer zumba dansını öğrenmek için bir adım atmak istiyorsanız aşağıdaki video size bu konuda yardımcı olacaktır.

Zumba Dansının Tarihçesi

Alberto Perez, aerobik eğitmeniydi. 1986 yılında aerobik eğitimi verirken kullandığı müziklerin yer aldığı kaseti evinde unuttu. Bunun üstüne arabasında yer alan salsa ve merenge müziklerinden oluşan kaseti yanına aldı. Aerobik için uygun olmadığı düşünülse de bu müzik eşliğinde aerobik eğitimi verdi. Doğaçlama bir şekilde verilen bu eğitim öğrencileri tarafından çok sevildi. Yaşanan bu olay zumba dansının ortaya çıkmasını sağladı.

Zumba doğduğu yer alan Kolombiya’da kısa süre içerisinde yayılıp popüler oldu. Bu büyük ilgi zaman içerisinde zumbanın diğer dünya ülkelerine de yayılmasını sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here