Altıncı Hastalık

Halk arasında altıncı hastalık, tıp dünyasında ise roseola infantum olarak bilinen bu rahatsızlık özellikle yaşı küçük olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Altıncı hastalık nasıl bulaşır diyecek olursanız bu hastalık virüs kaynaklı olduğundan dolayı tüketilen sıvılardan ve hava içerisinde yer alan virüslerden kolay bir şekilde bulaşabilmektedir.

6. Hastalığın tedavisi gayet basit olduğundan dolayı korkulacak bir hastalık değildir. Altıncı hastalık belirtileri ilgili hastalığı diğer birçok hastalıktan kolay bir şekilde ayırt etmeyi sağladığı için hastalığın tanısı kolay bir şekilde koyulabilir. Ancak hastalığa neden olan virüs vücut içerisinde yaklaşık olarak 2 ila 3 hafta kaldıktan sonra hastalığın belirtileri ortaya çıktığı için çoğu zaman ilgili hastalık ilerlediği dönemde tedaviye başlanır.

6. Hastalık Nedir?

Altıncı hastalık nedir

Kış aylarında ortaya çıkan 6. Hastalık, 3 ila 6 yaş arasında yer alan bireylerde görülmektedir. Yüksek ateşe ve cilt üzerinde döküntülere neden olur.

Bulaşıcı hastalıklar arasında yer alan bu hastalığa herpes adındaki virüs neden olmaktadır. Virüs bedeni girdikten 10 gün sonra hastalığın belirtileri ortaya çıkar. Kişi altıncı hastalığı geçirdiyse vücut bu hastalığa karşı bağışıklık kazanır ve ilgili hastalık bir daha görülmez.

6. Hastalık Nasıl Bulaşır?

Altıncı hastalık nasıl bulaşır

Daha önceden bu hastalığı geçirmemiş olan kişiler risk altındadır. İlgili hastalığın virüsünü taşıyan kişinin hapşırığına ya da öksürüğüne maruz kalınması hastalığın bulaşmasına neden olabilir.

Altıncı hastalığa yakalanmamak için genel hijyene dikkat edilmelidir. Ayrıca teşhisi konulmuş olan vakalardan uzak durulması virüsün vücuda alınma ihtimalini azaltır. Bundan dolayı hastalığın yaygınlaştığı dönemlerde kalabalık ortamlardan uzak durulması gerekmektedir.

6. (Altıncı) Hastalığın Belirtileri

Altıncı hastalık belirtileri

Altıncı hastalığın belirtileri erken dönemde ortaya çıkmamaktadır. Bu durumun temel sebebi ise hastalığa neden olan virüs bedene girdikten sonra belirtilerinin yaklaşık olarak 3 hafta sonra ortaya çıkmasıdır.

Altıncı hastalığın ilk belirtileri arasında hasta olan kişinin ateşinin yaklaşık olarak 40 dereceye kadar yükselmesi yer alır. İlk etapta meydana gelen yüksek ateş ebeveynlerin aşırı derece korkmasına neden olsa da zaman içerisinde meydana gelen yüksek ateş düşmeye başlar.

Yüksek ateş bebeğin bünyesinde kalıcı sorunların oluşmasına neden olabileceğinden dolayı kesinlikle ilgili durum önemsenmeli ve altıncı hastalıktan dolayı meydana gelen yüksek ateş doktor gözetiminde düşürülmelidir.

Altıncı hastalıkta yüksek ateş meydana geldikten sonra ikinci belirti olarak karşımıza vücudun neredeyse her yerinde meydana gelen kırmızı lekeler çıkmaktadır. Bu kırmızı lekeler hastalığın etkin olduğu her zaman diliminde mücadele edilen bir sorundur.

Hastalık iyileşmeye başladığı zaman meydana gelen bu kırmızı lekeler pul pul dökülmeye başlar. Vücutta meydana gelen bu dökülmeler sizleri korkutmasın çünkü dökülmelerin başlaması hastalığın geçtiğinin en büyük belirtilerinden birisidir.

Aradan bir hayli zaman geçmiş olmasına rağmen döküntüler başlamadıysa bu hastalık sürecinin halen devam ettiğinin bir göstergesidir.

Altıncı hastalık üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığın insan ömründe sadece bir kez ortaya çıktığı, bağışıklık kazanıldığından dolayı bir kez daha görülmediği tespit edilmiştir. Ancak bazı kişilerin bağışıklık sisteminde aksaklıklar meydana geldiğinden dolayı altıncı hastalığın tekrarlaması muhtemeldir fakat bu duruma çok nadir rastlanmaktadır.

Altıncı Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

Altıncı hastalık tedavisi

Altıncı hastalık aşırı derecede sık gözlemlenen bir hastalık olmasına rağmen tedavisinde kullanılan belirli bir ilaç bulunmamaktadır. Altıncı hastalığın tedavisi esnasında ilk etapta meydana gelen yüksek ateş düşürülür.

Yaşı büyük olan kişilerde ateşi düşürmek adına ilaçlar kullanılsa da çocuklarda bu ilaçların kullanılması ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olacağından dolayı çocukların ateşi düşürülürken genelde ıslak bezden yararlanılır. Vücudun çeşitli yerlerine konulan ıslak bezler sayesinde çocuğun ateşi düşürülebilir.

Altıncı hastalık kaşıntı yapar mı diye baktığımızda deri üstündeki döküntülerin kaşıntıya neden olduğunu görüyoruz. Kaşınan bölgenin kaşıma esnasında tahriş olup kalıcı izlerin meydana gelmemesi gerekmektedir. Bu yüzden tedavi esnasında kaşıntıyı önceleyici yönde etkisi olan kremler de kullanılır.

Altıncı hastalık kimi zaman vücut üzerinde çeşitli enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu tip durumlarda meydana gelen enfeksiyonu yok etmek adına antibiyotik ilaçlardan yararlanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here