Aytaşı Özellikleri ve Faydaları

Aytaşı, şifalı taşlar arasında yer alan bir ataş olup aya benzer bir ışıltıda olduğundan ötürü “aytaşı” ismini almıştır. Aytaşı üzerinde yapılan incelemeler sonucunda bu taşın hem ruhsal hem de bedensel sağlığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Sarı, yeşil ve pembe gibi renklerde olan bu taş, şifalı taşlar arasında feldspar grubuna üyedir.

Aytaşı faydaları bilindiği için insanlar bu taşı yanlarında taşımak istemektedir. Bu durum da aytaşının takı tasarımların yer almasını sağlamıştır. Aytaşı kullanılarak yüzükler, küpler hatta bilekler yapılıyor. Maliyeti yüksek olmadığı için herkes bu taşı alıp kullanabilir. Böylelikle aytaşı faydaları sizin de hem ruhsal hem de bedensel sağlığınızın pozitif anlamda etkilenmesini sağlar.

Şifalı taş dünyasında aytaşı aşkın simgesi olarak kabul edilir. Bu yüzden tüm dünya ülkelerinde aşkın simgelenmesi adına aytaşı kullanılır. Aytaşının faydaları arasında metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışması yer almaktadır. Metabolizma faaliyetlerinizde bir düzensizleşme söz konusuysa, isterseniz takı olarak isterseniz bir süs objesi olarak evinizde aytaşını bulundurabilirsiniz. Bu taş manyetik etki oluşturarak metabolizmanızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Aytaşı Anadolu topraklarında toprak ana taşı ismiyle de anılır. Bu taşa bu ismin verilmesinin en büyük nedeni kısırlık problemine şifa olduğuna inanılmasıdır. Kadınlardaki kısırlık sorununu geçirdiğine inanıldığından ötürü de bu taşa toprak ana taşı ismi de verilmiştir.

Aytaşının özellikleri

Doğada farklı renklerde yer alabilen aytaşı; yeşil, sarı, kahve, pembe, beyaz, mavimtırak ve gri renklerinde olabilmektedir. Bu taş orta sertlikte bir taştır. Manyetik enerjisi aşırı derecede yüksek olduğundan ötürü en çok kullanılan şifalı taşlardan birisidir. Aşkı ve sevgiyi temsil eden bu taş, ayrıca çocuk sahibi olmak isteyen kişilere de yardımcı olur. Güzel bir görünüme sahip olmasından dolayı bu taş takı sektöründe de yerini almıştır. Aytaşı kullanılarak yapılan yüzükler, bileklikler, küpeler ve kolyeler takıcılarda satışa sunulmaktadır.

Aytaşı kırılgan bir yapıya sahiptir. Darbe alması sonucunda kolay bir şekilde kırılabilir. Beyaz ve buz mavisi renginde olanları en çok beğenilen türleridir. Bir aytaşı parçasına ışık altında bakılacak olursa taştan gelen yansımalar insanı adeta büyüler. Bu da aslında bu taşın gizemli hale gelmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu taş dünyanın çeşitli yerlerinde çıkarılsa da en yoğun olduğu yerler arasında brezilya yer almaktadır. Çok çıkarıldığı ve aşırı derecede ilgi gördüğü yerlerden birisi de Hindistan’dır. Bu ülkede ayrıca akik taşı da aşırı derecede sevilen şifalı bir taş türüdür.

Aytaşının faydaları nelerdir?

Aytaşının faydaları

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi aytaşı sevgiyi temsil eden bir taştır. Kişinin üstündeki gerginliği alan bu taş kişinin rahatlamasını sağlar. Rahatlayan kişinin hitap gücü artar ve diyalog kurması kolaylaşır. Bu etkisinden dolayı aytaşının özgüven arttırıcı etkisi de vardır.

Aytaşı kişinin üzerindeki kötü enerjiyi uzaklaştırır. Özellikle nazar değmesi söz konusuysa aytaşı kişiyi nazara karşı koruyabilir. Aytaşı çok uzun yıllardan beri kısırlığı iyileştirmek için kullanılmaktadır. Özellikle kadın kısırlığını iyileştirmek için iyi olduğuna inanılır. Doğum sırasında yanında bulundurulması halinde doğum sancılarının azalmasına yardımcı olur. Sizlerin de bildiğiniz gibi şifalı taşların büyük kısmı burçlarla özdeşleştirilmiştir. Aytaşı yengeç, balık, ikizler burçlarıyla özdeşleştirilmiştir.

Aytaşı kadınlarda düzensiz adetlerin düzenli hale gelmesini sağlar. Bacaklarda ve sırt bölgesinde oluşan ağrıları dindirir. Ayrıca kramp nedeniyle meydana gelen kas ağrılarını geçirici etkisi vardır. Birçok kişi aşırı stresten dolayı aşırı derecede yemek yemeye başlar. Bu taş etkileri sayesinde kişinin iç dünyasının rahatlamasını ve oburluk sorununun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Sürekli olarak korkunç rüya göre kişiler bu taşı kullanacak olursa artık kötü rüyalar görmez. Aytaşının hücre yenileyici etkisi vardır ve bu etkisi sayesinde yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasını engeller. Aytaşı negatif enerjiye karşı koruyan taşlar arasında yer alan bir taş türüdür.

Aytaşı nasıl temizlenir?

Aytaşı nasıl temizlenir

Aytaşı şifalı taş uzmanlarına göre akan suda temizlenmelidir. Aytaşını akan suya tuttuğunuz zaman taş üzerinde biriken kötü enerji suyla birlikte akıp gidecektir. Kullanılan suyun ılık olması önemlidir. Eğer su aşırı derecede sıcak olursa bu durum taşın zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca taşı yanınıza almadan ay ışığı altında bekletmeniz taşın kendisini yenilemesini sağlayacaktır.

Hangi şifalı taş olursa olsun taşı temizlerken kesinlikle alkol gibi kimyasal maddeler kullanmayın. Kullanılan kimyasal maddeler taşın yapısında bozulmalara neden olduğu gibi manyetik etkisinin de değişmesine neden olur. Şifalı taşlara ilgi duyuyorsanız kehribar taşının faydaları makalesini de inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here