Bebekle Uyumanın Faydaları Zararları

bebekle uyumanın faydaları zararları

Birçoğumuz bebeklerimizin korktuğunu düşünerek onlarla birlikte uyuyoruz. Peki, bebeğinizle birlikte uyumanın faydaları ve zararları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Aslında bebekle uyumanın faydaları ve zararları konusunda uzmanların büyük kısmı da fikir ayrılığına düşüyor. Bazı uzmanlar belirli bir dönem bebeğin annesiyle birlikte uyumasının faydalı olacağını belirtirken bazı uzmanlar ilerleyen dönemlerde ciddi sorunları beraberinde getireceğinden dolayı bebekle ayrı uyunması gerektiğini savunmaktadır.

Hem anne hem de baba bebekleri canlarından bir parça olduğu için onu koruma içgüdüsüyle hareket eder. Özellikle Türk aileleri bu yüzden bebekleriyle birlikte uyumayı tercih eder. Gece bebek ağladığında daha kısa süre içerisinde bebeğe ulaşmak ya da bebeğin korkacağını düşünmek bebekle birlikte uyunmasının en büyük nedenleri arasında yer alıyor. Sizlere gelişim döneminde bebeğinizin birlikte uyuma nedeniyle ilgili ne gibi sorunlar yaşacağı hakkında bilgiler vereceğimiz gibi birlikte uyumanın bebeğe ne tür zararları olduğu hakkında da bilgiler vereceğiz. Bu doğrultuda hareket ederek sizler de hayat planınızı yapabilirsiniz.

Bebeğinizle birlikte uyumanın faydaları

bebeğinizle birlikte uyumanın faydaları

Anneler bebeklerini kendilerinden bir parça olarak görür ve bebeklerini asla yanından ayırmak istemez. Bu durum da bebeklerin uzun dönem anneleriyle birlikte uyumasına neden olur. Bu durumun böyle olmasındaki en büyük neden annelerdeki koruma içgüdüsünün gelişmiş olmasıdır. Her an çocuklarının yanında olmak istedikleri için bebekleriyle birlikte uyumayı tercih ederler.

  • Tüm canlılarda olduğu gibi insanda da bebek, anne kokusunu algılayabilmektedir. Bebek annesinin kokusunu aldığı zaman kendisini daha güvende hisseder ve bu sayede daha sağlıklı deliksiz bir şekilde uyur.
  • Bebeğin iyi bir şekilde uyuyabilmesi gelişim açısından önemlidir. Bebeklerde sağlıklı bir gelişim görülmesi için bebeğin uykusunu yeterli oranda alması gerekmektedir.
  • Bebeğin anne yanında uyuması anneye ciddi anlamda kolaylık sağlar. Bebekler geceleyin en az 4 defa acıkır. Bu yüzden uykudan kalkar ve ağlamaya başlar. Annenin bu durumda bebeğini emzirmesi gerekir. Eğer bebek uzakta olursa ağlama sesi duyulmaz ve aç bir şekilde sabaha kadar beklemek zorunda kalır. Bu durum bebekte gelişim geriliğinin görülmesine neden olabileceği için bebeklerin annesinin yanında uyuması faydalıdır diyebiliriz.
  • Uzmanlar ebeveynleriyle uyuyan bebeklerin ailelerine daha düşkün olduklarını belirtiyor. Bebekle birlikte uyunduğu zaman bebek kendisini daha güvende hissettiği için daha mutlu olur ve bu sayede aile bilinci artarak ailesine karşı olan sevgisi güçlenir.
  • Anne ve babasıyla uyuyarak büyüyen bireylere baktığımızda bu kişilerin kötü alışkanlıklara sahip olma oranlarının düşük olduğunu görüyoruz. Bu etkisinden dolayı beraber uyumanın karakter şekillenmesinde de etkili olduğunu söyleyebiliriz.
  • Bazı bebeklerde doğuştan gelen solunum yolu sorunları olabiliyor. Gece tıkanan bazı bebeklerin yaşamını dahi yitirdiklerine rastlanıyor. Eğer bebek anne ve babasının yanında uyursa anne ve baba bir sorun oluştuğu zaman daha kısa süre içerisinde bebeklerine müdahale edebilir ve bu sayede kötü bir sorun oluşmadan hayati durumlar ortadan kaldırılır.

Bebeğinizle birlikte uyumanın zararları

bebeğinizle birlikte uyumanın zararları

Bebeğinizle birlikte uyumanın en önemli zararı bebeğinizin ileride kişilik problemleri yaşaması olacaktır. Sürekli olarak ailesi yanında olduğu için özgüven eksikliğinin ortaya çıkma ihtimali vardır. Yani buradan yola çıktığımızda bebekle birlikte uyumanın çok sayıda faydası olduğu kadar ciddi zararlarının da olduğunu söyleyebiliriz. Uzmanların büyük bölümü bebeklerini ailelerin yanında yatırmamasını ancak müdahale edebilmek adına aynı oda içerisinde farklı bir yatakta yatırmasını tavsiye etmektedir.

  • Bebekler aşırı derecede narindirler. Anne ya da baba gece farkında olmadan bebeğinin üzerine yatabilir ve bu durum ölümcül neticelere sebep olabilir.
  • Bebeklerle birlikte yatıldığı zaman bebek anne ve babaya alışır. Bu durum ilerleyen yaşlarda da çocuğun anne ve babasıyla yatmak istemesine neden olur. Bebeğiyle birlikte yatan birçok aile ilerleyen yıllarda çocuğunun yatağını ayırma konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadır.
  • Bebeğiniz yanınızda olduğu zaman eşinizle mahrem şeyler yapamazsınız. Bu durum bir süre sonra eşlerin birbirine olan ilgisinin azalmasına ve başka arayışlar içerisine girmesine neden olmaktadır. Birbirini aldatan çiftlerin büyük bölümü mahremiyet ortadan kalktığı için aldatma yolunu tercih ettiklerini belirtiyor.

Görüldüğü gibi bebekle uyumamam faydaları ve zararları gerçekten de dikkatli olunması gereken bir konudur. Bebeğinizi güvene alıp ona iyilik yapayım derken bebeğinizin ileride ciddi sorunlar yaşamasına neden olabilirsiniz. Bizden bir tavsiye vermemizi isterseniz bebeğinizle aynı odada yatmanızı ancak yataklarınızın ayrı olmasını tavsiye ederiz. Ayrıca bebek belirli bir yaşa geldiği zaman kesinlikle eğer ciddi bir problem söz konusu değilse odaların da ayrılması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here