Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

Dünya üzerinde yer alan noktaların güneşe olan konumları farklı olduğundan dolayı bazı yerler aşırı derecede soğuk bazı yerler ise aşırı derecede sıcaktır. Kış mevsimine girdiğimiz bugünlerde dünyanın en soğuk yeri neresidir diye ister istemez insan merak etmektedir çünkü soğukların başladığı günlerde insan kendisini dünyanın en soğuk yerinde zannetmektedir ancak dünyanın emin olun yaşadığınız yerden daha soğuk olan yerleri de bulunmaktadır.

Bilim insanları tarafından yapılan ölçümler sonucunda dünyanın en soğuk yerinin Antarktika olduğu tespit edilmiştir. Antarktika sizlerin de bildiğiniz gibi dünyanın güney kısmında yer alan büyük bir kıtadır. Antarktika kıtası aşırı derecede soğuk olduğu gibi burada aşırı derecede rüzgar da bulunmaktadır. Antarktika’nın bu kadar soğuk olmasındaki temel neden sadece güneyin uç kısımlarında yer alması değildir. İlgili kıtada yüksekliğin 2000 metre civarında olması Antarktika’da ciddi soğukların yaşanmasında etkili bir faktördür.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Antarktika aşırı derecede soğuk olduğundan dolayı hiçbir ülke tarafından sahiplenmeyen bir yerdir. Düne kadar bilim insanları buraya aşırı soğuklardan dolayı gidemezken gelişen teknoloji sayesinde artık bilim insanları buralarda araştırma yapmak adına ilgili yere gidebilmektedir. Sıcaklık değerlerinin düşük olmasından dolayı insanlar buraya gidememiş ve doğal olarak çevre kirliliği yaşanmamıştır. Dünyanın en temiz yeri neresidir diye soracak olursanız sizlere cevabınız şüphesiz Antarktika olacaktır.

Dünyanın en soğuk yeri olarak kabul edilen Antarktika’da sıcaklık değerleri -91 santigrat derece gibi değerlere düşmektedir. Görüldüğü üzere burada bir canlının yaşaması aşırı derecede zordur ancak ilgili bölgede yaşayan çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Örneği penguenler ve kutup ayıları Antarktika’da sıklıkla görülen canlılar arasında yer almaktadır.

Antarktika aşırı derece soğuk olduğu için burada hiçbir insan yaşam sürmemektedir. Antarktika’da en soğuk nokta Vostok olarak kabul edilen yerdir. Buranın deniz seviyesinden ortalama olarak 3500 metre yükseklikte olduğu bilinmektedir. Teknolojinin ilerlemesi durumunda nüfus artışına paralel olarak ilgili alanlara da yaşam alanlarının oluşturulması beklenenler arasında yer almaktadır. Şu an için böyle bir şeyin söz konusu olmadığını da belirtmek isteriz.

14 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar