Ekmek Kızartma Makinesini Kim Buldu İcadı

Çıtır kıvamda olan ekmeklerin ilk olarak kızartılması ateş üstündeydi. Daha sonradan daha pratik olduğundan dolayı ekmekler özellikle sabah kahvaltılarında sobanın üzerinde kızartılmaya başlandı. Sadece kış mevsiminde soba yandığından dolayı kızarmış ekmek insanlar tarafından sadece kış mevsiminde tüketiliyordu. Zaman içerisinde teknoloji ilerledi ve ekmek kızartma makinesi icat edildi. Günümüzde basit bir icatmış gibi görünse de ekmek kızartma konusunda ciddi anlamda kolaylık sağladığı için ekmek kızartma makinesinin icadının önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Teknolojinin ne kadar önemli olduğunu anlayanlar ekmek kızartma makinesini kim buldu ve ekmek kızartma makinesi ne zaman icat edildi gibi soruları sormaktadır. Bu soruları yanıtlamak için ekmek kızartma makinesinin icadı derinlemesine bir şekilde ele alındı. Elektrikle çalışan ilk ekmek kızartma makinesi 1909 yılında General Electric firması tarafından üretilmiştir. Bakır tellerden geçirilen elektrik bakır tellerin ısınıp kor hale gelmesini sağlamakta ve bu kor haline gelen bakır teller de ekmekleri kızartmaktadır. Ekmek kızartma makinesinin genel olarak çalışma prensibi bu şekildedir.

İlk üretilen ekmek kızartma makinesi ekmeklerin sadece bir tarafını kızartıyordu. Yani sürekli olarak ekmeklerin yanmaması için makinenin kontrol edilmesi ve kızarma gerçekleşince diğer ekmek yüzeylerinin de kızarması için ekmeklerin çevrilmesi gerekiyordu. İlk zamanlar bu uğraştırıcı olarak görülmedi ancak insanlar yeni teknolojik şeylerle karşılaşmaya başladığı zaman bunun uğraştırıcı yönlerinin olduğunu düşünmeye başladı. Bunun üzerine tüketici isteklerini değerlendiren firmalar zaman içerisinde ekmek kızartma makinesinde köklü değişiklikler yaptı. Günümüzde kullanılan ekmek kızartma makineleri ekmeğin her iki yüzünü aynı anda kızarttığı gibi kızartma işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak sistemi kapatmakta ve bu sayede ekmekler yanmamaktadır.

Ekmek kızartma makineleri içerisinde yer alan termostatlar istenilen ısıya ulaşıldığını kavrayabilen sistemlerdir. Termostatlar sayesinde ekmekler yanmadan otomatik bir şekilde kızartılmaktadır. Termostat kullanılan ekmek kızartma makineleri ilk olarak 1930’lu yıllarda ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde gelişen teknolojiyle birlikte yeni özellikler eklenerek ekmek kızartma makineleri günümüzde kullandığımız ekmek kızartma makinelerinin halini almıştır.

Ekmek kızartma makineleri yanlış bir şekilde kullanılacak olursa sağlığınızın bozulmasına neden olabilir. İnsanların ekmek kızartırken en çok yapmış olduğu hatalar arasında ekmeği kızartırken alüminyum folyo kullanmaları baş sırada bulunmaktadır. Alüminyum yüksel sıcaklıklara ulaşıldığı zaman erimeye başlar ve zehirli maddeler kızaran ekmeğin üzerine geçer. Bu masum bir uygulama olarak görülse de zaman içerisinde alüminyum vücutta birikir ve kanser gibi ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden ekmek kızartırken yüksek sıcaklıklarda eriyen maddeleri kesinlikle ekmek kızartma makinelerinde kullanmayınız. Ekmek kızartma makinesi elektrikle çalışan bir cihazdır. Makinenin iç kısmına parmak sokulacak olursa elektrik akımına kapılabilirsiniz. Bu yüzden ekmek kızartma makinesi aktifken kesinlikle parmaklar makinenin içerisine sokulmamalıdır. Ekmek kızartma makinesine sıkıştıysa ekmek kızartma makinesinin fişini çektikten sonra ekmeği çıkarmaya çalışın. Bunlara dikkat ettiğiniz müddetçe sorun yaşamadan bu ve benzeri cihazları kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here