Çıban, hem vücut yüzeyinde hem de iç organlarda çıkan içi irin ile dolu olan şişkinliklerdir. Genellikle vücudun yüzeyinde görülse de zaman zaman iç organlarda da çıktığı bilinmektedir. Çıban neden çıkar konusu üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda özellikle temizliğin bu duruma etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Sizlerde çıban ağrıları ile mücadele içerisindeyseniz çıban nasıl geçer gibi temel konularda sayfamızdan bilgi alabileceğiniz gibi çıban ile alakalı detaylara da ulaşabilirsiniz.

Çıban nedir?

Çıban; cildin hemen üst kısmında ya da iç organlarda oluşan içerisi bol miktarda irin dolu vücut şişkinlikleri olarak tanımlanır. Çıban eğer göz kapaklarında çıkarsa buna arpacık adı verilir. Çıban genellikle vücudun hava almayan ve nemli olan kısımlarında görülmektedir. Bu kısımlar arasında göbek, kasıklar, koltuk altı ve kalça gibi bölgeler yer almaktadır. Çıban iltihaplı bir rahatsızlık olduğu için kısa süre içerisinde yayılma eğilimi gösterir. Vücudun iç organlarında çıkarsa iç organların zarar görmesine neden olur. Ayrıca cilt üzerinde çıkan çıbanlar kişinin aşırı derecede ağrıdan dolayı acı çekmesine neden olduğu için kesinlikle tedavi edilmelidir.

Çıban neden çıkar?

Çıban stafilokok adı verilen bir bakterinin vücut içerisinde ya da vücut yüzeyinde belirli bir noktada çoğalması ile meydana gelmektedir. Bu bakteri türü neredeyse her ortamda yaşayıp çoğalabildiğinden dolayı birçok kişi çıban adı verilen bu cilt sorunu ile uğraşmaktadır.

Özellikle kıl kökünden vücut içerisine giren ilgili mikroplar direk olarak en kolay üreyebildiği yap dokusuna doğru yayılırlar. Yağlara doğru yayılan stafilokok kan içerisinde yer alan akyuvarlar ile mücadeleye başlar. Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda stafilokok mikrobu ile akyuvarlar arasında meydana gelen savaşın kazananının olmadığını, hem stafilokok mikrobunun hem de akyuvarların meydana gelen bu savaş sonucunda öldüğünü göstermektedir. Ölen stafilokok mikrobu ve akyuvarlar vücut için birer arıktır. Meydana gelen savaş sonucunda atık miktarı çoğalır ve zaman içerisinde atıkların toplandığı bölgede yalancı bir kese oluşur.

Zaman ilerledikçe kanda yer alan akyuvarlar bu kese içerisine dolmaya başlar. Deri tabakası yumuşak ilse kese deriye doğru, deri sert ise kese vücut içerisine doğru büyümeye başlar ve çıban bariz bir şekilde gözlemlenir. Bu olaya çıbanın baş göstermesi denilmektedir. İlgili rahatsızlık sıklıkla görüldüğünden çıbanın baş göstermesi atasözlerine dahi konu olmuştur.

İlk etapta çıbana bakıldığında sivilce zannedilebilir. Bunun temel sebebi ilk evrelerde sivilce kadar küçük olmasıdır ancak zaman ilerledikçe bu irinli tabaka aşırı derecede büyük ve sivilceden daha farklı bir görünüme ulaşır. Şişlik içerisinde yer alan irinli kısım çıbanın özür olarak isimlendirilir. Patlatılan çıbanların tekrardan nüksetmemesi adına özellikle bu özün ilgili bölgeden çıkarılması gerekmektedir. Yüz bölgesinde çıkan çıbanlar kimi durumlarda kanser oluşumuna neden olduğundan dolayı kesinlikle patlatılmamalıdır. Yüz bölgesinde çıban çıkan kişilerin alanında uzman doktorlara görünmeleri gerekmektedir.

Kişin şeker hastası olması, gün içerisinde normale oranla daha fazla terlemesi, bağışıklık sisteminin zayıf olması, mantar türünde deri hastalıklarının olması da çıban oluşmasına neden olur. beslenme zincirinde gerekli olan mineral ve vitaminler bakımından zengin besinlerin yer almaması, dar ve sentetik kumaştan yapılmış olan kıyafetlerin giyiliyor olması da çıban oluşumuna neden olur.

Çıban nasıl geçer?

Çıban genellikle spontane bir şekilde yani kendiliğinden geçmektedir. Derinin kalın olması durumunda çıban akacak yer bulamadığından dolayı kimi çıban vakalarında cerrahi yöntemler ile çıbanların patlatıldığı biliniyor. Ayrıca iç organlarda çıkan çıbanların da cerrahi yollar ile alınması gerekmektedir. Çıban patladıktan sonra mikrop kapmaması adına çıbanın yer aldığı bölge çeşitli ilaçlar ile temizlenip üzeri kapatılmalıdır. Çıbanın sürekli iltihaplanması durumunda ise antibiyotik ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Çıbanlar her ne kadar kendiliğinden bir süre sonra geçse de evde yapacağınız bazı uygulamalar ile çıbanın daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Evde sıcak kompres yaparak çıbanların iyileştirilmesi mümkündür. Temiz bir bezi nemlendirdikten sonra ısıtın ve çıbanın üzerine koyun. Bu sıcak uygulama sayesinde çıban daha çabuk patlar ve içerisinde iltihap akarak daha kısa süre içerisinde iyileşir. Sıkarak zaten enfeksiyonu dışarı akıtabilirim diyenleriniz olabilir ancak çıban müdahale edilerek patlatılacak olursa bu durum enfeksiyonun yayılmasına, çıbanın daha da kötüleşmesine neden olabilir. Çıban geçtikten sonra tekrardan nüksedebilir. Uzmanlar çıbanın tekrardan çıkmaması için hijyenin aşırı derecede önemli olduğunu belirtiyor. Vücudunuzun hava almayan ve sürekli olarak nemli kalan kısımlarını her zaman diğer kısımlara göre daha hijyenik tutun. Buna dikkat ettiğiniz müddetçe çıban problemi ile karşılaşmazsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here