Drift Nedir Nasıl Yapılır?

Drift

Halk arasında araç yanlama, motor sporları dünyasında drift olarak nitelendirilen kavram özellikle gösteri dünyasında izleyicilerin daha fazla etkilenmesini sağlamak adına yapılan bir sürüş tekniğidir. Drift nedir sorusunu soran kişiler bu sorularına ek olarak drift nasıl yapılır sorusunu da sormaktadır. Motor sporları dünyasının en gözde hareketlerinden birisi olmasından dolayı sizlere drift hakkında bilgi vermek adına ilgili sürüş tekniğini mercek altına aldık.

Drift tekniğinin tarihsel derinliklerine indiğimizde bu sürüş tekniğinin ilk olarak Japonlar tarafından geliştirildiğini gördük. Drift, japonya2nın yüksek ve engebeli yollara sahip olan dağlarında yamaç aşağısına inen kişiler özellikle virajı döndükleri zaman aracın arka kısmının kopup görsel değeri yüksek olan bir savrulma hareketinin meydana geldiğini tespit ettiler. Zaman içerisinde adrenalin seviyesini yükseltmek isteyen kişiler bunu sürekli yapmaya başladığında drift yaygınlaşmış oldu ve kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı.

Bir kişinin drift yapabilmesi için özellikle aracının özelliklerinin drift yapmaya elverişli olması gerekmektedir. Aracın jantlarının geniş ve lastik yanaklarının ince olması gerekmektedir. Aracın jantı daha büyük olursa ya da lastik yanakları aşırı derecede geniş olursa drift esnasında tekerler yerinden çıkabilir ve bu durum da araç hakimiyetinin kaybolmasına neden olacağından dolayı ölümcül sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Her şeyin en önemlisi sağlık olduğundan dolayı drift yapmak istiyorsanız öncelikle aracınızı drift yapmaya uygun hale getiriniz.

Drift yapılmak istenen araçlarda kilitli diferansiyelin olması gerekmektedir. Drift yapılmaya başlandığında yüksek güce sahip merkezkaç kuvveti oluşur. Kilitli diferansiyel tekerlek hızlarının ayarlanmasını sağlayarak araç hakimiyetinin kaybolmamasını sağlar. Güvenlik açısından bu diferansiyel kilidi büyük önem arz etmektedir. Drift konusunda sektörün en iyisi olmak istiyorsanız aracınıza tork arttırıcı sistemleri ilave edin. Bu sayede daha rahat bir şekilde, görsel değeri yüksek olan bir görsel şölen oluşturabilirsiniz.

Drift yapmak dünya genelinde moda haline geldiğinden dolayı çok sayıda yerde drift yarışları düzenlenmektedir. Düzenlenen drift yarışları diğer araba yarışlarından çok farklıdır. Çünkü bu yarışlarda finish çizgisine ilk olarak gelmek yarışı kazanmak için yeterli değildir. İlgili yarışlarda birinci gelmek için seyir esnasında en yüksek hızla aracı yanlama yapmak gerekmektedir. Yüksek hızın tespit edilmesi için de özel cihazlar yarışma içerisinde yer alan tüm araçlara bağlanır. Bu sayede aracı en yüksek hızda kimin yanladığı kolay bir şekilde tespit edilir. Aracı yüksek hızda yanlamak için yukarıda da belirttiğimiz gibi tork arttırıcı sistemlerden yararlanabilirsiniz. Daha önceden hiç drift yapmadıysanız gelin drift nasıl yapılır öğrenelim.

Ülkemizde yer alan drift uzmanlarının büyük bölümü araçlarına ekstra sistemler taktıramadıklarından dolayı drift yapmak için her araçta bulunan el freninden yararlanmaktadır. El freni ile drift yapmak için kişinin özellikle iyi şoför olması gerekmektedir. Normal kişilerin bu yöntem ile aracı yanlaması çeşitli kazaların oluşmasına neden olabilir. Drift için el frenini kullanacaksınız aracın burun kısmı viraja girdiği anda debriyaja sonuna kadar basın ve ardından el frenini çekin. Bu esnada kopanın meydana geldiği yönün tam aksine direksiyonu kırın. İlgili işlem sonrasında arasın yanlandığını gözlemleyeceksiniz. Bu gerçekten ustalık gerektiren bir husustur. Bu nedenden dolayı bu tekniği kullanacak olan kişilerin özellikle boş alanlarda deneme yapmalarında fayda var. Şehir içinde drift yapmak istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilmektedir.
DriftSürücüler tarafından en çok kullanılan diğer yöntem ağırlık transferi yöntemidir. Yüksek hızla viraja girildiği esnada debriyaj birden bırakılır ve aynı anda vites düşürülür. Bu esnada aracın hızı birden bire düştüğünden dolayı arka kısımda yer alan yükün büyük kısmı öne gelir ve bu da araç arkasında kopma yaşanmasına neden olur. Merkezkaç kuvveti bu tip durumlarda aracın aşırı derecede savrulmasına neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı araba sürme konusunda uzman olmayan kişilerin bahsettiğimiz yöntemleri denememelerinde fayda var.

 

Drift yapmak özellikle gençler arasında bir tutku haline geldiğinden dolayı aracını yanlamaya çalışan yani drift yapmaya çalışan çok sayıda kişi görebilirsiniz. Duyarsız şoförlerin toplum arasında drift yapmaya çalışması nedeniyle yıl içerisinde çok sayıda trafik kazası yaşanmaktadır. Sırf adrenalin seviyenizi arttırmak adına başkalarının hayatını tehlikeye atmamanızı temenni ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here